0

سبد خرید شما خالی است.

آيا شما به گربه خود اجازه خروج از منزل را مي‌دهيد يا اينكه آن را داخل خانه محبوس كرده‌ايد ؟

دسته بندی :آموزش, گربه 18 اسفند 1395 khashayar 368

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

برخي از صاحبان گربه ترجيح مي‌دهند گربه خود را داخل خانه‌شان نگهداري كنند و برخي ديگر نيز دوست دارند به گربه خانگي خود اجازه دهند تا بخشي از روز يا تمام آن را به گردش آزادانه بپردازد . انتخاب اين دو حالت بستگي به سليقه و تصميم صاحب گربه دارد ولي از نظر علمی توصیه می شود به منظور جلوگیری از آلوده شدن گربه تان به انواع بیماری ها ، به گربه تان اجازه گردش آزادانه در محیط بیرون از خانه را ندهید .

گربه‌هايي كه آزادانه در محيط بيرون به گردش مي‌پردازند ، هر چند درجاتي از آزادي و استقلال را كسب مي‌كنند و با گردش در بيرون و شكار حيوانات كوچك و تقريح با ساير گربه‌ها ، لذت برده و بسيار شاد و سرحال مي‌باشند ، با اين حال چنين گربه‌هايي در مقابل حوادث و پيشامدهاي مختلفي قرار مي‌گيرند . براي مثال ممكن است با اتوموبيل تصادف كنند يا به وسيله سموم آفت‌كش مختلفي مسموم شوند و يا اينكه بوسيله ساير حيوانات (گربه‌هاي ديگر ، سگها ، حيوانات وحشي خطرناك) مورد حمله واقع شوند . علاوه بر اين گربه‌ها ممكن است در معرض بيماريهاي مرگ‌آور مختلفي كه در بين جمعيت گربه‌هاي ولگرد حالت همه‌گيري دارد ، قرار بگيرند .

بر اين اساس بسياري از دامپزشكان معتقدند گربه‌اي كه آزادانه در محيط اطراف خود به گردش مي‌پردازد بطور ميانگين 2 تا 3 سال عمر مي‌كند ، اين در حالي است كه گربه‌اي كه در محيط خانه محبوس شده ، مي‌تواند تا 15 سال عمر كند . اين دسته از گربه‌ها اگرچه به اندازه گروه اول ، (بدليل محروم بودم از گردش آزادان ، تفريح با ساير گربه‌ها ، شكار و . . .) شاد و سرحال نيستند و از محيط اطراف خود لذت نمي‌برند ، در عوض با خطرات ياد شده نيز مواجه نمي‌شوند . اگر گربه‌تان را از دوران بچگي با محيط بيرون آشنا نسازيد ، نگهداشتن آن در داخل خانه نيز بسيار راحت خواهد بود . گربه‌هاي داخل خانه به همان اندازه گربه‌هاي آزاد به تمرين بدني نيازمندند . بنابراين براي فراهم آوردن اين تمرين بدني و جلوگيي از افسرده شدن آن ، يك اسباب‌بازي براي وي مهيا كنيد و البته بهترين كار اين است كه يك گربه ديگر بعنوان دوست و همنشين برايش فراهم كنيد

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: