0

سبد خرید شما خالی است.

حل مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن گربه

دسته بندی :آموزش 25 دی 1395 khashayar 2817

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

رفتار_شناسی ???? حل مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن گربه ????

شما در حال راه رفتن در خانه هستید که ناگهان گربه‌تان خودش را روی مچ پای شما انداخته و دندانهایش را در آن فرو کرده و بعد فرار می‌کند. آیا این رفتار پرخاشگرانه است؟ امکان دارد؛ ولی شاید هیچ کدام از آنها نباشد.

گربه‌ای که در زمان ترس، درد یا مجبور شدن به انجام کاری چنگ زده یا گاز می‌گیرد، رفتار غیرطبیعی نداشته و مشکل رفتاری محسوب نمی‌شود. مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن ممکن است یک عادت باشد که به او آموخته شده است یا دلیل آن می‌تواند عدم ارتباط صحیح باشد؛ که هر دوی آنها به مرور زمان حل خواهند شد.

گاهی اوقات گاز گرفتن یا چنگ زدن ناگهانی می‌تواند نتیجه اختلالات سیستم عصبی یا یک بیماری جدی باشد. توجه داشته باشید که اگر توسط یک گربه ناشناخته گاز گرفته یا چنگ زده شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید و همیشه از گربه‌هایی که می‌دانید واکسن هاری نزده‌اند اجتناب کنید.

بسیاری از بچه گربه‌ها به انسان به عنوان اسباب‌بازی یا جایی برای چنگ زدن نگاه می‌کنند. بسیاری از صاحبان زمانی که متوجه می‌شوند مقصر خودشان بوده‌اند شگفت‌زده می‌شوند. اینجا چند قانون برای پیروی وجود دارد: ⚠️هیچ وقت بچه گربه خود را تشویق به بازی با دست یا پای برهنه خود نکنید. ⚠️هیچ وقت فکر نکنید می‌توانید با پوشیدن دستکش قانون اول را بشکنید. همیشه باید تعدادی از اسباب‌بازی‌های مخصوص بچه گربه برای او وجود داشته باشد. ممکن است خیلی بامزه به نظر بیاید که یک بچه گربه کوچک از شلوار شما بالا بیاید یا انگشت شصت شما را گاز بگیرد اما این رفتار در صورت ادامه تبدیل به یک مشکل رفتاری می‌شود. ⚠️ممکن است فقط بازی باشد. خیز برداشتن، گاز گرفتن یا ضربه زدن رفتارهای طبیعی در بازی گربه‌ها است. تنها راهی که گربه شما میتواند با شما ارتباط برقرار کند این است که شما را یک گربه فرض میکند. این بر عهده شماست که به او بفهمانید که در حال زیاده روی است. ⚠️مطمئن شوید که گربه شما به اندازه‌ی بقیه‌ی گربه سانان بازی می‌کند. تنها قرار دادن چند اسباب‌بازی اطراف او کافی نیست. گربه‌ها به بازی های فعال نیاز دارند. او را مجبور به دویدن، پریدن یا گرفتن اسباب‌بازی‌هایش کنید. اگر در بین بازی سعی کرد شما را بگیرد از پوست پشت گردن او را بگیرید و محکم(نه بلند) بگویید نه و سریعا اسباب بازی‌هایی که دوست دارد را اطرافش بگذارید تا بازی کند.

سر رفتن حوصله‌ی گربه شما در میان روز، او را تشویق به زیاده‌روی در بازی با شما می‌کند. پس مرتبا با او بازی کنید. ⚠️زمانی که گربه شما عادت می‌کند که توسط گاز گرفتن و چنگ زدن با شما بازی کند ممکن است عوض کردن قوانین کافی نباشد. سعی کنید زمانی که به چنگ زدن و گاز گرفتن خیلی تمایل نشان می‌دهد او را متوجه رفتار غلطش کنید و بعد کارهایی که گفته شد را انجام دهید. یک اسپری یا تفنگ آب‌پاش را که از آب با دمای اتاق پر شده است را کنار دست خود قرار دهید. زمانی که می‌خواهید آب بپاشید سرش داد نزنید چرا که شما میخواهید با خیس کردن ناگهانی او را تنبیه کنید. ⚠ دندانها و ناخنها گربه سلاحهای دفاعی او هستند. اگر دیگر هشدارهای او جواب ندهد برای دفاع از خود گاز می‌گیرد و چنگ می‌زند. به صداها و زبان بدن گربه خود توجه کنید. او همیشه قبل از انجام اعمال تدافعی واکنش‌هایی از خود نشان میدهد. ⚠️نباید زمانی که او در حال هشدار به شماست به او نشان دهید که رئیس شمایید. بهترین راه در این زمان کنار آمدن با او گوش دادن به کاری است که می‌گوید. ⚠️همچنین به دنبال علائم هشداردهنده در او زمانی که با گربه‌های دیگر هست باشید. زمانی که یکی از گربه‌ها علائمی را نشان می‌دهند به این معنی که آماده گاز گرفتن یا چنگ زدن هستند سعی نکنید که او را بگیرید. لمس کردن او توسط شما می‌تواند تحریک کردن او برای دعوا کردن باشد. بچه جای این کار سعی کنید با پا مانع شوید، دست‌های خود را به هم زده و بلند بگویید “نه”. ⚠️پرخاشگری های ناگهانی:
حمله‌های ناگهانی و پرخاشگرانه می‌توانند ترسناک باشند. این موضوع تنها به حمله کردن به قوزک پای شما و بعد فرار کردن ختم نمی‌شود.

گاهی اوقات گاز گرفتن‌ها و چنگ‌زدن‌های جدی می‌تواند نتیجه‌ی ارتباط نادرست باشد. مثلا گاهی اوقات اتفاقی برای گربه می‌افتد و گربه نزدیکترین شخص به خود را مقصر می‌داند. یا ممکن است موضوعی در مورد سلامتی او وجود داشته باشد که او را مجبور به حمله کردن می‌کند.

اگر گربه شما با گاز گرفتن و چنگ زدن‌هایی که به ندرت باعث پارگی پوست می‌شوند بازی می‌کند دارای رفتارهای مهار شده می‌باشد.
حتما برای حل مشکلات مشاوره ی دامپزشک فراموش نشود……….‌

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

Dr.kh.ap

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. پریسا گفته؛
  03:09 1396/10/26

  سلام
  بچه گربه ۳ماهه دارم که از یک ماهی رها شده به علت شکستگی دست و زخمی بودن مشکل تفسی نجات دادم و درمان و مراقبت کردم ، چون با خودم تنها زندگی میکند کلی اسباب بازی براش تهیه کردم که احساس تنهایی نکنه اما متاسفانه در هر لحظه منتظر گاز گرفتن من میشه چه موقع استراحت چه اشپزی بیشتر تمایل به گاز گرفتن پاها و دست من میکنه کهواقعا برایم آزار دهنده می باشد هر چند مرتب خر خر میکنه و من نوازشش میکنم ولی واقعا خسته کننده شده
  لطفا کمکم کنید چون واقعا نگهداری از این گربه شیطون و زبان نفهم برایم از سخت شده ولی با تمام این کارها هنوز دوستش دارم و سعی میکنم بهش محبت کنم، سپاسگزارم

  • admin گفته؛
   14:48 1396/12/25

   به کلینیک مراجعه کنید

  • گل پونه گفته؛
   15:05 1397/04/12

   دقیقا من هم مشکل شمارو دارم. تمام دست ها و پاهام جای چنگ و گازهای گربه ی ۴ماهمه. جالب اینجاست که اصلا با همسرم این رفتارهارو نمیکنه و فقط من رو موقع بازی چنگ و گاز میگیره!
   راه کارهای این سایت رو هم چند روزه انجام دادم ولی فایده ای نداشت!

 2. لیدا گفته؛
  16:25 1397/04/01

  چه جالب همش میگین مقصر خود انسانه. توجه کنید گربه ها هم مثل ما شرور و بدجنس میتونن باشن!

 3. مهرسا گفته؛
  11:08 1397/05/16

  سلام
  گربه من دوساله و مادست .تو سن 6 ماهگی عقیم شد و نژادش DSH موبلند هست .تازگیا خیلی پرخاشگر و لوس شده ،پشت در خونه وامیسته تا درو براش باز کنیم و بره بیرون اگه اینکارو نکنیم میپره پاهامونو گاز میگیره .بیشتر از همه من مورد حمله هاش واقع میشم و متاسفانه تمام دست هام و مچ پاهام شده مثل دفتر نقاشی .در طول روز باهاش بازی میکنم اما کم چون فرصتشو ندارم .قبلا هم پیش اومده بود که دوتا گربه رو به سرپرستی بگیرم اما به خاطر گربه خودم مجبور شدم اونا رو به صاحبای قبلیشون برگردونم ،بسیار لوس و حسوده .جدیدا پرخاشگری هاش من رو هم پرخاشگر کرده و مجبور میشم دعواش کنم یا حتی بزنمش .این وضعیت واقعا غیر قابل تحمله .هم خیلی دوستش دارم و هم این رفتاراش بدجور اعصابمو بهم ریخته .لطفا راهنماییم کنید .ممنون

  • admin گفته؛
   23:59 1397/05/23

   جهت مشاوره حضوری به کلینیک مراجعه کنید

 4. سلام .من یه بچه گربه دارم که وقتی داراز کشیدم میاد رو شکمم و پاهای عقبیشو که رو نافم میذاره خودشو به سمت گردنم میکشه دقیقا رو شارگ م گاز میگیره اولش اروم بعد هی زیاد فشارش میده تا جای که خودم اجازه بدم میخواستم بدونم دلیل کارش چیه اقای دکتر با تشکر .

 5. افشین گفته؛
  15:23 1397/09/10

  سلام من گربه ای دارم وقتی دراز کشیدم میاد رو شکمم و دقیقا روی شاهرگم گاز میگیره اولش به ارومی و یواش یواش محکمتر میکنه گازشو تا جای که بذارم دقیقا شاهرگم زیره دندوناش نبز میزنه میخواستم بدونم چرا اینکارو میکنه دلیلش چی میتونه باشه . با تشکر

  • khashayar گفته؛
   18:03 1397/09/30

   سلام این کار بنظر خودش بازیه….باید دعواش کنید

 6. بهروز گفته؛
  22:17 1397/10/18

  عالی بود ممنونم

  • khashayar گفته؛
   14:07 1398/01/03

   خواهش میکنم

 7. سحر گفته؛
  13:11 1397/11/27

  توضیحاتتون عالی بود ممنونم

  • khashayar گفته؛
   14:03 1398/01/03

   خواهش میکنم

 8. سینا گفته؛
  21:18 1397/12/23

  سلام من داشتم به گربه ناشناس غذا میدادم ولی خیلی تمیز به نظر می اومد کمی نازش کردم و منو چنگ زد ولی خراش جزیی بود و حتی خونی هم از زخم خارج نشد و الان هم زخم را ضدعفونی کردم و بستم به نظر شما کار دیگه ای هم لازم هست؟ در ضمن گربه هار نبود

  • khashayar گفته؛
   13:58 1398/01/03

   سلام هار بودن یا نبودن به ظاهر نیست و حتما باید واکسن کزاز (در صورتی که تا 10 سال پیش نزده باشید) و واکسن هاری بزنید.
   برای جلوگیری از وخیم تر شدن موضوع به پزشک مراجعه کنید

   • شقايق گفته؛
    15:49 1398/01/18

    سلام من يه گربه پرشين ماده دارم كه عقيمش نكردم يك سال وهشت ماهشه از شش ماهگي آوردمش وقتي باهاش بازي ميكنيم چنگ ميزنه گاهي با ترس بغلش ميكنم رفتارش پيشبيني نشده اس نميدونم مربوط به تربيت دوران بچگي اش هست يا خير لطفا راهنماييم كنيد

 9. خورشید گفته؛
  15:32 1398/05/08

  ببخشید من گربم دو ماهست و اصلا نمیزاره بهش دست بزنم
  به محض اینکه بهش دست میزنم(فقط سرشم نوازش میکنم)شروع میکنه بو کشیدن دستمو و بعدشم گاز میگیره
  حتی وقتی من خوابم و کاری باهاش ندارم میاد همه جامو گاز میگیره
  نمیدونم چیکار کنم واقعا میشه راهنمایی کنین

 10. sr گفته؛
  00:48 1398/06/13

  سلام من گربه دوستم چند وقت پیش زخمم رو چنگ زد و خونریزی جزئی کرد اما من تقریبا بعد از ۱ دقیقه دستم رو با آب و صابون شستم الان چند روز گلوم چرکی آیا دلیلش میتونه این باشه!؟

  • khashayar گفته؛
   20:41 1398/07/07

   سلام به پزشک مراجعه کنید

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 11. كيانا گفته؛
  15:04 1398/06/15

  سلام من يك گربه ٦ ماهه دارم كه متاسفانه ناشنوا هستش و خيلي هم شيطونه جوري كه همه جارو به هم مي ريزه و نا مرتب مي كنه،چه كار كنم كه آزمون تَر شه؟

  • khashayar گفته؛
   20:40 1398/07/07

   سلام متوجه سوالتون نشدم

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 12. محدثه گفته؛
  18:22 1398/06/21

  سلام،گربه من هروقت نازش نمیکنم گاز میگیره دستمو یا اگه ایستاده باشم و خودشو بزنه به پاهامو بهش توجه نکنم بازم میگیره خیلی محکم دلیلش چیه عادیه این رفتارا چون به نظرم نسبت به بقیه گربه هام هم محکمتر گاز میگیره و خیلی وقتا بی دلیل

  • khashayar گفته؛
   20:37 1398/07/07

   سلام جزو خصوصیات رفتار شخصیش میتونه باشه

 13. فرزانه گفته؛
  14:16 1398/06/30

  سلام
  من هم یه گربه دوماهه نر دارم که ده روزیه عادت گاز گرفتن رو پیدا کرده، با اینکه باهاش بازی هم میکنم ولی همش میخواد بپره روی مچ دست یا پام و گاز بگیره. در صورتی که قبلا اینطوری نبود اصلا و خیلی آروم بود ولی الان انگار با حرص میخواد گازبازی کنه! این عاداش آزاردهنده شده و باعث میشه ازش دوری کنم… وقتی هم دعواش میکنم اصلا حالیش نیست و بازم ادامه میده تا جاییکه تو اتاق حبسش کنم.

  • khashayar گفته؛
   20:35 1398/07/07

   سلام بازی رو سریع قطع کنید و یک نه قاطع بگید و دور شید

 14. شکیبا گفته؛
  15:10 1398/07/09

  سلام من یه بچه گربه کور 4 ماهه دارم . که از گازگرفتن و چنگ انداختنش کلافه شده ام. با اینکه روی مبلها رو ملافه کشیده ام میره زیر ملافه ها و با چنگش روی مبلهار و پاره میکنه.البته وقتی دوست داره بازی کنه گاز میگیره و خیلی هم محکم . ولی چون کوره نمیدونم چطوری باید تربیتش کنم. البته تجربه ای هم ندارم.ممنون میشن راهنمایی کنید.

 15. Amin گفته؛
  11:38 1398/09/22

  سلام.وقتی اومدم به یه گربه خیابونی غذا بدم یه چنگ کوچیک در حد ۱سانتی متر در کف دست کشید.اول بار متوجه نشدم ولی بعدش یه سوزش خیلی کوچیک اومد،اونم نه خونی نه جراحتی داشت فقط کمی محل زخم رنگ خون داشت.الان لعد از یک روز هیچ علائم بدی در خودم نمیبینم.محل زخم هم هیچ تورمی بر نداشته.آیا مشکلی هست یانه؟؟

 16. m گفته؛
  21:22 1399/02/05

  سلام ، گربه ما فقط با من گاهی چنگ میندازه یا گاز میگیره که گاهی شدیده و خونی میشه، با بقیه اعضای خونه اینطوری نیست اصلا ، در ضمن با منم خیلی دوسته و بازی خیلی میکنه حتی بوسم میکنه ولی گاهی پیش اومده وسط بوس گاز گرفته! مشکل از کجاست؟

 17. فاطمه گفته؛
  10:32 1399/02/16

  سلام من ی گربه ۲ماه دارم اصلا نمیزاره نازش کنم وقتیم باهاش بازی میکنم چنگ میندازه و گاز میگیره .بی دلیل ی دفعه حمله میکنه چنگ میندازه یا گاز میگیره باید چیکار کنم ؟

 18. گربه گفته؛
  00:59 1399/02/29

  سلام من گربه اومده بود خونمون و چهار تا بچه کرده یک ماهی میشه واینکه بجه ها تا میخوام نازشون کنم میرن وانگار میخوان منو بترسونن چون پخ پخ میکنم من میخوام یکیشونو که اسمشو گذاشتم نسکافه اهلی کنم و مال خودم شهبگید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنممم

 19. فرهاد گفته؛
  03:13 1399/04/30

  سلام من گربم اصلا نه گاز میگیره و نه چنگ میزنه خیلی آرومه ولی امروز ناخونش به درز رادیاتور گیر کرد یک دفعه جیغ بلندی زد اومدم دستشو در بیارم دوتا گاز خیلی بد از دستام گرفت خیلی زخم عمیقی هم ایجاد شد البته گربه طوریش نشد ولی دست منو خیلی مجروح کرده

 20. ‌ ‌ گفته؛
  18:30 1399/06/04

  سلام گربه ی من 3 ماهه هست و وقتی نشستم و دستم کنارم هست میاد و گاز میگیره یا بعضی موقع ها که باهاش بازی میکنم بعد وحشی میشه و ازم میترسه ولی بعدا خوب میشه چیکار باید بکنم؟

  • khashayar گفته؛
   16:28 1399/07/01

   سلام بهتره با مربی رفتار شناس مشورت کنید

 21. اسد گفته؛
  14:14 1399/09/02

  ایا گاز کربه درد داره

 22. Bita گفته؛
  22:38 1399/10/13

  سلام من به گربه جدید خریدم ۶ ماهشه امروز شروع به گار‌گرفتن کرده چیکار کنم؟

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:21 1400/09/15

   سلام
   با کلینیک تماس بگیرید

 23. Ali گفته؛
  19:57 1399/10/15

  سلام وقت بخیر
  دکتر من ی گربه پیدا کردم سرپرستیشو بعهده گرفتم
  روز اول اسهال میرفتم و ضعیف و میلرزید بردمش دکتر سرم و ازمایش و ضد انگل و چند تا چیز دیگه
  بعد ۲ هفته حالش خوب بود بعد مسموم شد دوباره خوب شد با امپول و سرم اینا بعد از ی هفته صبح جمعه بهش غذا ران مرغ ابپز دادم خورد بعد ظهر ک از خواب پاشدم میو میو میکردو دور خودش میچرخید خمیده دمشم داده بود پایین پایین بعد اب از دهنش میومد چشماش کوچیو بزگ میشد طوری مردمک چشمش تو حالت هشدار بود بردمش دامپزشکی ی اموکسی کلاو دادن اوردمش خونه شربت خورندم بهش دکتر یهو شروع کرد ادرار کردن روفرش گذاشتمش رو خاک بستر دکتر یهو شروع کرد تشنج کردن و لرزیدن با ی صدا ک انگار میخواست جون بده بعد ی ذره خوب شد تا ۱روز کامل مثل این سکتیا بود پلک چشمشم میزد .خداروشکر الان حالش خیلی خیلی بهتره شده فقط دکتر موقع بغل کردن و نوازش بدن گاز محکم میگره و چنگ میندازه با این ناخنش کوتاه بازم این کارو میکنه .
  دارو اموکسی کلاو شربت میدم ۱سی سی هر ۱۲ ساعت بعد از ۲ساعت ماست میدم بهش.
  ممنون میشم ی راهنماییم بکنید
  ممنون

 24. میلاد گفته؛
  17:46 1399/12/14

  سلام.
  گربه من مدتی هست که ناگهان عصبانی میشه و حمله میکنه، طوری که زخمهای عمیقی ایجاد میکنه روی دست و پا.
  به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟
  طوری عصبانی میشه و صداهای عجیب درمیاره که واقعا ترسناک میشه و حمله میکنه به دست و پا.
  ١ سال و نیمه هست.

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:09 1400/09/15

   سلام
   با کلینیک تماس بگیرید در این مورد راهنماییتون می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: