حل مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن گربه

khashayar 1395/10/25

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

رفتار_شناسی ???? حل مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن گربه ????

شما در حال راه رفتن در خانه هستید که ناگهان گربه‌تان خودش را روی مچ پای شما انداخته و دندانهایش را در آن فرو کرده و بعد فرار می‌کند. آیا این رفتار پرخاشگرانه است؟ امکان دارد؛ ولی شاید هیچ کدام از آنها نباشد.

گربه‌ای که در زمان ترس، درد یا مجبور شدن به انجام کاری چنگ زده یا گاز می‌گیرد، رفتار غیرطبیعی نداشته و مشکل رفتاری محسوب نمی‌شود. مشکل گاز گرفتن و چنگ زدن ممکن است یک عادت باشد که به او آموخته شده است یا دلیل آن می‌تواند عدم ارتباط صحیح باشد؛ که هر دوی آنها به مرور زمان حل خواهند شد.

گاهی اوقات گاز گرفتن یا چنگ زدن ناگهانی می‌تواند نتیجه اختلالات سیستم عصبی یا یک بیماری جدی باشد. توجه داشته باشید که اگر توسط یک گربه ناشناخته گاز گرفته یا چنگ زده شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید و همیشه از گربه‌هایی که می‌دانید واکسن هاری نزده‌اند اجتناب کنید.

بسیاری از بچه گربه‌ها به انسان به عنوان اسباب‌بازی یا جایی برای چنگ زدن نگاه می‌کنند. بسیاری از صاحبان زمانی که متوجه می‌شوند مقصر خودشان بوده‌اند شگفت‌زده می‌شوند. اینجا چند قانون برای پیروی وجود دارد: ⚠️هیچ وقت بچه گربه خود را تشویق به بازی با دست یا پای برهنه خود نکنید. ⚠️هیچ وقت فکر نکنید می‌توانید با پوشیدن دستکش قانون اول را بشکنید. همیشه باید تعدادی از اسباب‌بازی‌های مخصوص بچه گربه برای او وجود داشته باشد. ممکن است خیلی بامزه به نظر بیاید که یک بچه گربه کوچک از شلوار شما بالا بیاید یا انگشت شصت شما را گاز بگیرد اما این رفتار در صورت ادامه تبدیل به یک مشکل رفتاری می‌شود. ⚠️ممکن است فقط بازی باشد. خیز برداشتن، گاز گرفتن یا ضربه زدن رفتارهای طبیعی در بازی گربه‌ها است. تنها راهی که گربه شما میتواند با شما ارتباط برقرار کند این است که شما را یک گربه فرض میکند. این بر عهده شماست که به او بفهمانید که در حال زیاده روی است. ⚠️مطمئن شوید که گربه شما به اندازه‌ی بقیه‌ی گربه سانان بازی می‌کند. تنها قرار دادن چند اسباب‌بازی اطراف او کافی نیست. گربه‌ها به بازی های فعال نیاز دارند. او را مجبور به دویدن، پریدن یا گرفتن اسباب‌بازی‌هایش کنید. اگر در بین بازی سعی کرد شما را بگیرد از پوست پشت گردن او را بگیرید و محکم(نه بلند) بگویید نه و سریعا اسباب بازی‌هایی که دوست دارد را اطرافش بگذارید تا بازی کند.

سر رفتن حوصله‌ی گربه شما در میان روز، او را تشویق به زیاده‌روی در بازی با شما می‌کند. پس مرتبا با او بازی کنید. ⚠️زمانی که گربه شما عادت می‌کند که توسط گاز گرفتن و چنگ زدن با شما بازی کند ممکن است عوض کردن قوانین کافی نباشد. سعی کنید زمانی که به چنگ زدن و گاز گرفتن خیلی تمایل نشان می‌دهد او را متوجه رفتار غلطش کنید و بعد کارهایی که گفته شد را انجام دهید. یک اسپری یا تفنگ آب‌پاش را که از آب با دمای اتاق پر شده است را کنار دست خود قرار دهید. زمانی که می‌خواهید آب بپاشید سرش داد نزنید چرا که شما میخواهید با خیس کردن ناگهانی او را تنبیه کنید. ⚠ دندانها و ناخنها گربه سلاحهای دفاعی او هستند. اگر دیگر هشدارهای او جواب ندهد برای دفاع از خود گاز می‌گیرد و چنگ می‌زند. به صداها و زبان بدن گربه خود توجه کنید. او همیشه قبل از انجام اعمال تدافعی واکنش‌هایی از خود نشان میدهد. ⚠️نباید زمانی که او در حال هشدار به شماست به او نشان دهید که رئیس شمایید. بهترین راه در این زمان کنار آمدن با او گوش دادن به کاری است که می‌گوید. ⚠️همچنین به دنبال علائم هشداردهنده در او زمانی که با گربه‌های دیگر هست باشید. زمانی که یکی از گربه‌ها علائمی را نشان می‌دهند به این معنی که آماده گاز گرفتن یا چنگ زدن هستند سعی نکنید که او را بگیرید. لمس کردن او توسط شما می‌تواند تحریک کردن او برای دعوا کردن باشد. بچه جای این کار سعی کنید با پا مانع شوید، دست‌های خود را به هم زده و بلند بگویید “نه”. ⚠️پرخاشگری های ناگهانی:
حمله‌های ناگهانی و پرخاشگرانه می‌توانند ترسناک باشند. این موضوع تنها به حمله کردن به قوزک پای شما و بعد فرار کردن ختم نمی‌شود.

گاهی اوقات گاز گرفتن‌ها و چنگ‌زدن‌های جدی می‌تواند نتیجه‌ی ارتباط نادرست باشد. مثلا گاهی اوقات اتفاقی برای گربه می‌افتد و گربه نزدیکترین شخص به خود را مقصر می‌داند. یا ممکن است موضوعی در مورد سلامتی او وجود داشته باشد که او را مجبور به حمله کردن می‌کند.

اگر گربه شما با گاز گرفتن و چنگ زدن‌هایی که به ندرت باعث پارگی پوست می‌شوند بازی می‌کند دارای رفتارهای مهار شده می‌باشد.
حتما برای حل مشکلات مشاوره ی دامپزشک فراموش نشود……….‌

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

Dr.kh.ap