عمر خرگوش

khashayar 1400/11/05

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

همه صاحبان حیوانات خانگی دوست دارند که حیوان خانگی شان یک زندگی طولانی و سالم داشته باشد. برای مثال عمر گربه ها و سگ های خانگی نسبتا طولانی و قابل قبول است. طول عمر‌ خرگوش ها نیز به پارامتر های گوناگونی بستگی دارد. اگر خوب از آنها نگهداری شوند می توانند تا حد قابل قبولی عمر کنند.

خرگوش های خانگی معمولاً بین ۸ تا ۱۲ سال زندگی می کنند. خرگوش های وحشی ممکن است فقط چند سال زنده بمانند. زیرا آن ها با بیماری، گرسنگی و شکارچیان موجود در طبیعت سر و کار دارند. به طور کلی نژاد هایی که دارای جثه و فیزیک بزرگتری هستند، نسبت به آن هایی که جثه کوچک تری دارند، کم تر عمر می کنند. البته این موضوع همواره صادق نیست. ممکن است خلاف این امر نیز رخ بدهد و یک خرگوش بزرگ عمر طولانی داشته باشد. امروزه به لطف پیشرفت های بهداشتی و دانش دامپزشکی، با رعایت نکات ضروری می توان طول عمر خرگوش ها را افزایش‌ داد. در واقع شرایط مناسب نگه داری خرگوش در خانه باعث افزایش طول عمر آن ها می شود.طول عمر خرگوش بیش از هر چیزی به نحوه نگهداری خرگوش و کیفیت زندگی حیوان خانگی تان بستگی دارد.

عوامل موثر بر طول عمر خرگوش ها، عبارتند از :

غذا : بیشتر سهم رژیم غذایی خرگوش باید شامل یونجه باشد. سهم غذاهای آماده باید حداقل مقدار ممکن باشد. خرگوش ها به یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا و پر از سبزیجات برگ دار مانند کلم پیچ نیاز دارند. هر از چند گاهی بهتر‌ است از تکه های میوه برای تغذیه خرگوش تان استفاده کنید‌.

محل نگه داری : باید یک لانه ایمن و مناسب برای خرگوش خانگی تان مهیا کنید. همچنین باید تمام خطرات احتمالی محیطی را که ممکن است برای خرگوش آسیب زا باشد از بین ببرید. به عنوان مثال باید دسترسی خرگوش به قفسه کتاب یا سایر لوازم سنگین را محدود کنید. زیرا ممکن است با سقوط این اشیا سنگین به روی خرگوش، صدمات سنگینی به حیوان خانگی تان وارد شود.

مراقبت های دامپزشکی : یکی از دلایل اصلی افزایش طول عمر خرگوش ها، افزایش سطح خدمات بهداشتی و دانش دامپزشکی است. امروزه دامپزشکان متخصص و کار بلد تقریبا در تمام نقاط دنیا در دسترس هستند. از طرف دیگر می توانید به کمک فضای مجازی و یا مراجعه به کلینیک های دامپزشکی، اطلاعات به روزی درباره سلامتی خرگوش تان کسب کنید‌.بایستی به صورت سالانه خرگوش خانگی تان را برای انجام معاینات تخصصی نزد دامپزشک ببرید. با انجام این کار شما می تواند از بروز بسیاری از بیماری های خطرناک برای خرگوش پیشگیری کنید. همچنین با مراجعه به دامپزشک می توانید جدید ترین توصیه های دامپزشکی را دریافت کنید.

اسباب بازی ها و فعالیت های ذهنی : خرگوش ها به راحتی می توانند نسبت به اسباب بازی های تکراری واکنش نشان داده و بازی و سرگرمی را رها کنند‌. اگر نتوانید خرگوش خود را سرگرم کنید ممکن است حیوان خانگی تان شروع به حفر زمین یا حتی جویدن پایه میز و صندلی های چوبی خانه تان کند.

چه عواملی باعث مرگ خرگوش ها می شود؟

یکی از دلایل عمده مرگ در خرگوش ها، ایستایی یا استاز دستگاه گوارش است. این بیماری می تواند خرگوش ها را به سرعت از بین ببرد. استاز دستگاه گوارش می تواند در اثر علل مختلفی ایجاد شود. برخی از این علائم شامل استرس، کمبود آب و انسداد لوله گوارشی است.از جمله مهم ترین علائم این اختلال، کاهش اشتها و به دنبال آن کاهش حجم مدفوع خرگوش بیماری است. سایر علل شایع مرگ و میر خرگوش ها عبارت اند از:

  • سرطان
  • مسمومیت
  • بیماری های عفونی
  • آسیب دیدگی یا تروما
  • حملات قلبی ناشی از استرس
  • گرمازدگی (در خرگوش هایی که خارج از منزل نگه داری می شوند).

خرگوش ها حیوانات خانگی بسیار محبوبی هستند و طول عمر آنها به لطف افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی در سال های اخیر افزایش یافته است. طول عمر یک موجود زنده علاوه بر مسائل ژنتیکی و درونی بدن خود فرد، به بسیاری از عوامل محیطی خارج از کنترل شخص نیز بستگی دارد. خرگوش ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

خرگوش های وحشی که در طبیعت زندگی می کنند به خاطر این که با خطرات بسیار زیادی رو به رو هستند، معمولا نسبت به خرگوش های اهلی و خانگی عمر کوتاه تری دارند. در واقع هر اندازه که شرایط محیطی خرگوش مطلوب و مناسب باشد، به همان اندازه طول عمر حیوان افزایش خواهد یافت.

از گذشته های دور، خرگوش ها به عنوان غذا و یا برای استفاده از خزهایشان پرورش داده می شده اند، اما از قرن نوزدهم به بعد، این حیوانات به عنوان حیوانات خانگی محبوب مورد استقبال مردم نقاط مختلف دنیا قرار گرفتند. در واقع از اواخر قرن ۲۰ ام خرگوش ها به یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی تبدیل شدند.

نژادها و طول عمر خرگوش ها

به طور کلی، عمر متوسط ​​یک خرگوش خانگی حدود ۸ تا ۱۴ سال است، اما نژادهای خاصی از خرگوش های خانگی وجود دارند که حتی می توانند کمی بیشتر از حد معمول عمر کنند. درست مثل سگها، نژادهای کوچک و کوتوله خرگوش ها تمایل دارند که عمر طولانی تری نسبت به نژادهایی با جثه بزرگ داشته باشند. طول عمر خرگوش های کوتوله، مینی لوپ ها و سایر خرگوش های خانگی کوچک به طور معمول دو رقمی خواهد شد، ولی نژادهایی با جثه بزرگ تر، مانند لوپ های فرانسوی و نژاد فلاندی، چنین نخواهند بود و کمتر عمر خواهند کرد.

تغذیه و طول عمر خرگوش ها

همانند سایر موجودات زنده، خرگوش ها نیز نیاز های غذایی خاص خود را دارند. همه ما به خوبی این موضوع را می دانیم که رژیم غذایی یکی از مهم ترین پارامتر های موثر در طول عمر افراد است. تغذیه تعیین کننده وضعیت سلامت کلی یک خرگوش است و اگر این حیوان خانگی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و سایر مواد غذایی لازم را در رژیم غذایی خود دریافت نکند، سلامتی خود را از دست خواهد داد و کمتر از شرایط عادی عمر خواهد گرد.یونجه و سبزیجات باید بیشتر سهم رژیم غذایی روزانه خرگوش های خانگی را تشکیل دهید. همچنین می توان گاهی اوقات از تکه های میوه برای ایجاد تنوع در رژیم غذایی خرگوش استفاده کرد، ولی مانند هر ماده غذایی دیگر باید تعادل رعایت شود. برخی از افراد تمایل دارند که از غذاهای آماده موجود در فروشگاه های مخصوص حیوانات خانگی در رژیم غذایی خرگوش استفاده کنند ولی باید به این نکته توجه داشت که برخی از این محصولات ممکن است مواد مغذی مورد نیاز برای خرگوش ها را نداشته باشد.

سلامتی و طول عمر خرگوش ها

علاوه بر یک رژیم غذایی مناسب و متعادل، موارد زیاد دیگری نیز در سلامتی خرگوش شما نقش دارند. خرگوش ها می توانند به بیماری ها و انگل های مختلفی دچار شوند. در صورت عدم درمان، این اختلالات در سلامتی حیوان خانگی می تواند عمر خرگوش تان را کوتاه کند. همیشه قبل و بعد از دست زدن به خرگوش تان دست هایتان را خوب بشویید. علاوه بر این نظافت منظم قفس نگه داری خرگوش از جمله مهم ترین اقدامات بهداشتی برای حفظ سلامتی خرگوش است. معاینات منظم دامپزشکی نیز به شما کمک می کند تا قبل از تشدید بیماری ها، آن ها را تشخیص داده و یا از آن ها پیشگیری کنید.همچنین عقیم سازی خرگوش می تواند به افزایش عمر حیوان خانگی تان کمک کند. خرگوش های ماده مستعد ابتلا به سرطان های پستان و رحم هستند و خرگوش های نر می توانند به سرطان بیضه مبتلا شوند. با عقیم سازی یک خرگوش، احتمال ابتلا به سرطان در خرگوش را به شدت کاهش داده و احتمال داشتن یک زندگی طولانی مدت را افزایش می دهید.

سبک زندگی و طول عمر خرگوش ها

خرگوش ها به فضای زیاد برای فعالیت فیزیکی و نیز فعالیت های ذهنی احتیاج دارند اما متأسفانه بسیاری از مردم فکر می کنند که خرگوش ها از زندگی در قفس خوشحال می شوند. همچنین بایستی اسباب بازی و اشیا جویدنی مناسبی را برای خرگوش خانگی تان تهیه کنید. خرگوش هایی که محیط کافی ندارند معمولا نسبت به سایر خرگوش های که فضای کافی برای زندگی کردن دارند، بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات مختلف قرار گرفته و در نتیجه احتمالا زندگی کوتاهی خواهند داشت.همچنین مهم است که خانه ای آرام برای خرگوش خود فراهم کنید. استرس شدید ممکن است باعث مرگ خرگوش شما شود. آسیب دیدن توسط گربه یا سگ، بد رفتاری های کودکان با خرگوش یا صدمات فیزیکی می تواند منجر به ایجاد شوک و نهایتا مرگ خرگوش شود.

هر نژادی از خرگوش ها طول عمر مخصوص به خود را دارد.به طور کلی برای داشتن خرگوشی سالم و شاداب باید همواره رفتار ها و علائم خرگوش تان را تحت نظر بگیرید و در صورت بروز مشکل اساسی سریعا با یک دامپزشک تماس بگیرید. خرگوش ها بر اساس غریزه شان تمایل دارند بیماری های خود را پنهان کنند، بنابراین اگر متوجه شوید که اخیرا خرگوش شما بی حال و خسته به نظر می رسد، به احتمال خیلی زیاد مدت ها است که خرگوش تان با یک مشکل در سلامتی رو به رو شده است. بنابراین بررسی روزانه علائم و رفتار های خرگوش امری ضروری است.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار