0

سبد خرید شما خالی است.

غذاهای خطرناک برای گربه ها

دسته بندی :آموزش, گربه 10 آذر 1396 khashayar 465

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

غذاهای خطرناک برای گربه ها کدام است؟

در حالی که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی که اقدام به نگهداری از گربه می نمایند از آنها همچون اعضای خانواده نگهداری می کنند، ولی برخی مواد غذایی ندانسته آسیب های جبران ناپذیری به آنها وارد می نماید. در اینجا نگاهی به پنج ماده غذایی بسیار خطرناک برای گربه ها می اندازیم و به نحوه واکنش بدن آنها به این مواد و اقداماتی که در مواقع اضطراری باید انجام داد می اندازیم:

1- سیر و پیاز: سیر و پیاز می توانند منجر به تخریب گلبول های قرمز شده که خود منجر به کم خونی در گربه های می گردد. گربه ها در مقایسه با سگ ها بیشتر تمایل به خوردن خوراک های انتخابی دارند ولی مواردی هم بوده که دیده شده فنجان کاملی از پیاز کاراملی توسط گربه خورده شده است. گرچه اندازه میزان خورده شده سطح مسمومیت را مشخص می کند، ولی بی حالی و کاهش اشتها می تواند از علائم واکنش به ایجاد مسمومیت در گربه ها باشد. هرچه زودتر این مسمومیت تشخیص داده شود بهتر است، ولی در هر حال در صورتی که مواجه با رفتارهای غیر طبیعی از طرف گربه خود هستید سریعاً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

2- تخم مرغ خام: مشابه بسیاری از انسان ها، مصرف تخم مرغ خام توسط گربه ها می تواند منجر به سالمونلوز در آنها شود. نشانه ها و علائم این بیماری می تواند متفاوت باشد و شامل استفراغ، اسهال و بی حالی می باشد. همچنین سالمونلا می تواند به انسان نیز منتقل گردد که همین امر شما را بیش از پیش متقاعد می کند تا گربه خود را از تخم مرغ خام دور نگهدارید و همیشه دست های خود را پس از آشپزی با تخم مرغ خام کامل بشوئید.

3- مخمرهای تولید کننده الکل: بسیاری از پیتزاها و نان های فرآوری شده که از مخمر برای عمل آوری آنها استفاده شده، در معده گربه طی فرآیندهای شیمیایی زمینه ساز تولید الکل می شوند که حتی مقادیر بسیار کم آن نیز موجب خطرسازی برای زندگی حیوان خانگی شما می شود. در صورت مواجه با هرگونه علائمی مانند تشنج سریعاً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

4- ماهی خام: همانند تخم مرغ خام، گوشت و ماهی خام می توانند موجب مسمومیت در گربه شود؛ بعلاوه ماهی خام دارای موادی است که موجب شکستن مولکول تیامین می باشد که منبع ویتامین B1 برای گربه می باشد که در صورت کمبود این ویتامین در گربه مشکلات عصبی مهمی در حیوان خانگی شما پدیدار خواهد شد. لطفاً به خاطر داشته باشید که حیوانات خانگی مثل انسان بامزه کرکی نیستند که موجبات شادی شما را فراهم می آورند؛ آنها طبع غذایی متفاوتی نسبت به انسان دارند و به روش متفاوتی مواد غذایی را هضم می کنند به همین دلیل برای اطلاعات بیشتر در این موارد با دامپزشک خود مشورت نمائید.

5- ماهی تن: غذای مملو از ماهی تن نه تنها مانند انسان موجب مسمومیت با جیوه می گردد، بلکه به دلیل اینکه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن گربه ها را ندارند، موجبات سوء تغذیه را برای آنان فراهم می آورد. ماهی تن هرازگاهی به مقدار کم به آنها صدمه نمی زند، ولی استفاده از آن به عنوان منبع غذایی اصلی روزانه عقلانی نیست. در صورت وقوع هر نوع مسمومیت در حیوان خانگی خود سریعاً با دامپزشک خود تماس حاصل نموده

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: