اصول نگهداری از بچه گربه

khashayar 1396/08/22

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار
اصول نگهداری از بچه گربه????????????

بچه گربه ها وقتی به دنیا می آیند بسته به نژادشان حدود ۱۲۰-۸۰ گرم وزن دارند و می بایست هفته ای ۱۰۰-۵۰ گرم وزن بگیرند .معمولا چشم بچه گربه ها از۱۰-۱۴روز به بعد باز می شود پس اگر حیوانی که پیدا کرده بودید هنوز چشمانش بسته است و وزن آن حدود ۲۰۰-۱۵۰ گرم، سن آن کمتر از ۱۰ روز است و به رسیدگی بیشتری احتیاج خواهد داشت .
گربه ای که حدود ۳ هفته سن داشته باشد می تواند راه برود و اولین دندان های شیری اش نیز نیش زده اند . نگهداری از بچه گربه ۳ هفته ای به مراتب راحت تر از نگهداری یک نوزاد ۱۰-۱روزه می باشد .مهمترین مورد برای نگه داری بچه گربه حفظ دمای محیط شان است .
این نوزادان به خودی خود قادر به تامین گرمای خود نبوده و وابسته به مادرشان هستند . حال که مادری وجود ندارد باید نوزاد تا یک هفتگی در دمای ۲۹ درجه سانتی گراد و تا ۲ هفتگی در دمای ۲۶ درجه سانتی گراد نگه داری شوند .می بایست دما طوری باشد که حیوان در صورت احساس گرما بتواند بخزد وبه جایی که دما کمتر است برود .عدم تامین دمای مناسب سریعا باعث افت دمای بدن شده که بسیار خطرناک است .
دومین مورد مهم نوع تغذیه و روش غذا دادن به بچه گربه است. بهترین شیر بعد از شیر مادر ،شیر خشک مخصوص بچه گربه است .اگر شیر خشک مخصوص در دسترس نبود از فرمول زیر برای تغذیه حیوان استفاده کنید :

نصف لیوان (۱۲۰ سی سی )شیر پر چرب + یک عدد زرده تخم مرغ + یک قطره مولتی ویتامین نوزادان.
فرمول می بایست به خوبی مخلوط شود و قبل از خوراندن به گربه تا دمای ۳۷ درجه گرم شود . شیر را هیچگاه سرد به حیوان ندهید . باقی مانده فرمول ساخته شده می بایست در یخچال فقط برای یک روز نگاه داشته وبعد از آن دور ریخته شود .

توجه فرمایید که هیچ وقت نباید برای تغذیه بچه گربه یا توله سگ از شیر کم چرب استفاده شود .شیر گاو از نظر ارزش غذایی از شیر سگ وگربه بسیار پایین تر است و به تنهایی پاسخ نیاز بچه گربه یا توله سگ را نمی دهد.
حتما از شیشه شیر های مخصوص غذا دادن به بچه گربه استفاده شود اگر آن در دسترس نبود می توان از قطره چکان پلاستیکی،سرنگ بدون سوزن ۳ سی سی یا قطره های مخصوص چشم وگوش شسته شده استفاده شود.ریزش شیر از سر پستانک باید طوری باشد که در صورت وارونه گرفتن شیشه شیر ،شیر باید قطره قطره بچکد .
هیچگاه برای شیر دادن بچه گربه را به پشت نخوابانید این باعث می شود شیر به داخل مجرای تنفسی حیوان رفته و باعث مشکلات دیگر شود .برای شیر دادن می بایست حیوان را بروی شکم خوابانده سرش را به طرف بالا آورده و بعد شیشه شیر را داخل دهان بگذارید ( درست همانند خوردن شیر از سینه مادرشان).

بچه گربه ها در هفته اول جمعا۳۰ -۴۰ سی سی در روز ( هر ۲-۳ ساعت یکبار ۲-۴ سی سی )شیر بخورند .آن ها معمولا روزانه به۳۸۰-۲۲۰ کیلو کالری انرژی احتیاج دارند و چون در بدو تولد حجم معده نوزاد بسیار کم است هر ۲-۳ ساعت یکبار باید شیر بخورند بعد از یک هفتگی میتوان فواصل زمانی شیر دهی بیشتر شود مثلا هر ۴-۵ ساعت یکبار.مقدار مصرف روزانه بچه گربه در سن دو هفتگی به حدود ۵۶ سی سی و در ۳ هفتگی روزانه به حدود ۸۰ سی سی می رسد .
بعد از هر بار شیر خوردن می بایست با یک پارچه نرم، شکم گربه دایره وار مالیده شود. این کار مانند زبان مادر حیوان عمل کرده و به حرکت روده ها و تخلیه ادرار و یا مدفوع کمک می کند .اگر این مالش ها انجام نشود حیوان خود به خود قادر به دفع نبوده و شکم حالت باد کردگی می گیرد .
تا سن ۴-۳ هفتگی می توان برای غذای بچه گربه تنها از شیر استفاده شود، اما بعد از این سن کم کم غذا های پوره مانند (مثل مرغ و گوشت به همراه سیب زمینی و هویج )داده شود . هر چه سن حیوان بیشتر شود ،دندان ها کامل تر و می توان غذای سفت تر برای تغذیه استفاده گردد . برای شروع دادن غذا به بچه گربه بهتر است از غذای کنسروی استفاده شود . به هیچ عنوان از غذای مخصوص نوزاد انسان استفاده نکنید،اینها حاوی پیازهستند و برای گربه مضر میباشند.
توجه فرمایید عدم توانایی در مکیدن ،سر و صدای بیش از حد ،عدم وزن گیری یا از دست رفتن وزن ،اسهال بد بو ، همگی نشان از بیماری بچه گربه داشته و در صورت مشاهده این موارد می بایست به دامپزشک مراجعه کنید.
بعد از سن ۳ هفتگی می بایست در کنار حیوان همیشه یک ظرف آب تازه و خنک قرار داشته باشد . هرگز تصور نکنید چون حیوان شیر می خورد بنابراین احتیاج به آب ندارد . از سن ۸-۶ هفتگی به بعد می توانید غذای خشک مخصوص بچه گربه را با غذای کنسروی تدریجا مخلوط کرده وبه حیوان بدهید.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار