عقیم کردن سگهای ماده (Ovariohysterectomy)

khashayar 1396/08/20

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار
????عقیم کردن سگهای ماده (Ovariohysterectomy)

یکی از مهمترین مراحل رسیدگی و مراقبت از حیوانات ماده ، عقیم کردن سگ ماده می باشد . همچنین این راه تنها راه حل برای کنترل جمعیت سگهاست . عقیم کردن سگ ماده شامل برداشت رحم و تخمدان هاست

????چرا سگهای ماده باید عقیم شوند ؟

1 – پیشگیری از سرطان غدد پستانی

سگ ماده ای که قبل از شروع اولین سیکل فحلی خود عقیم می شود ، احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن تقریبا صفر است . پس از اولین فحلی این احتمال به 7% خواهد رسید و بعد از دومین فحلی ، خطر بروز سرطان 25% خواهد بود (یک مورد از هر چهار مورد) . پس به سادگی قابل مشاهده است که سگهایی که در ابتدای زندگی خود عقیم می شوند ، زندگی سالم تر و بدون دردسرهای ناشی از سرطان پستان را خواهند داشت . حال سوال این است که آیا جراحی عقیم کردن در سگهایی که بیش از دو سیکل فحلی را پشت سر گذاشته اند خیلی دیر است ؟ قطعا ً خیر .
در حقیقت عقیم کردن حتی در سگهایی که دارای تومور های قابل مشاهده هستند امری مهم به شمار می رود ؛ زیرا بسیاری از تومورها تحت تاثیر ترشحات هورمون استروژن بوجود آمده و گسترش می یابند و با برداشت تخمدان ها به عنوان منشاء تولیتروژن ، موجبات جلوگیری از گسترش تومورها فراهم می شود . در جراحی عقیم کردن سگ ماده رحم و تخمدان ها از بدن خارج می شوند .

2 – پیشگیری از بروز پیومتر

پیومتر یک عفونت بسیار خطرناک رحم در زندگی سگ ماده می باشد که از میان سالگی به بعد در زندگی سگهای ماده مشاهده می شود و معمولا در حدود 6 هفتگی سیکل فحلی دیده می شود

هورمون پروژسترون که نقش آماده سازی رحم جهت آبستنی را ایفا می کند در این زمان باعث افزایش سلولهای داخل رحم شده و خونرسانی آنها را نیز افزایش می دهد همچنین همزمان سطح ایمنی رحم کاهش می یابد بدین ترتیب در زمان خونریزی ، زمینه فعالیت باکتری ها در واژن فراهم شده و این باکتری ها می توانند براحتی بسمت داخل رحم مهاجرت کرده و ایجاد آلودگی و عفونت کنند .
در بیماری پیومتر ، رحم به شدت متورم و بزرگتر و انباشته از چرک ، باکتری ، سلولهای مرده و مواد سمی می شود . در صورت عدم درمان ، مرگ سگ حتمی است و علیرغم شروع درمان با آنتی بیوتیک ، رحم نیز بایستی به سرعت از بدن خارج شود .

این یک بیماری حاد متداول در سگهایی است که عقیم نشده اند .
بدون درمان سگ از بین می رود .درمان و جراحی پیومتر جزو درمانهای گران است .
جراحی در زمان پیومتر دارای ریسک بالایی است و ممکن است حیوان از شرایط ایمن زمان جراحی برخوردار نباشد .عقیم سازی از همه موارد فوق پیشگیری می کند .

در سگهای مسن عقیم نشده سیکل فحلی منظم نیست و سگها مانند انسان دارای توقف سیکل قاعدگی نیستند یا به اصطلاح یائسه نمی شوند . علایم بیماری پیومتر شامل بی اشتهایی ، بیحالی ، استفراغ ، تشنگی مفرط و گاهی ترشحات واژن م
کلینیک دامپزشکی دکتر افشاری باشد…