0

سبد خرید شما خالی است.

عقیم کردن سگهای ماده (Ovariohysterectomy)

دسته بندی :آموزش 20 آبان 1396 khashayar 567

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار
????عقیم کردن سگهای ماده (Ovariohysterectomy)

یکی از مهمترین مراحل رسیدگی و مراقبت از حیوانات ماده ، عقیم کردن سگ ماده می باشد . همچنین این راه تنها راه حل برای کنترل جمعیت سگهاست . عقیم کردن سگ ماده شامل برداشت رحم و تخمدان هاست

????چرا سگهای ماده باید عقیم شوند ؟

1 – پیشگیری از سرطان غدد پستانی

سگ ماده ای که قبل از شروع اولین سیکل فحلی خود عقیم می شود ، احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن تقریبا صفر است . پس از اولین فحلی این احتمال به 7% خواهد رسید و بعد از دومین فحلی ، خطر بروز سرطان 25% خواهد بود (یک مورد از هر چهار مورد) . پس به سادگی قابل مشاهده است که سگهایی که در ابتدای زندگی خود عقیم می شوند ، زندگی سالم تر و بدون دردسرهای ناشی از سرطان پستان را خواهند داشت . حال سوال این است که آیا جراحی عقیم کردن در سگهایی که بیش از دو سیکل فحلی را پشت سر گذاشته اند خیلی دیر است ؟ قطعا ً خیر .
در حقیقت عقیم کردن حتی در سگهایی که دارای تومور های قابل مشاهده هستند امری مهم به شمار می رود ؛ زیرا بسیاری از تومورها تحت تاثیر ترشحات هورمون استروژن بوجود آمده و گسترش می یابند و با برداشت تخمدان ها به عنوان منشاء تولیتروژن ، موجبات جلوگیری از گسترش تومورها فراهم می شود . در جراحی عقیم کردن سگ ماده رحم و تخمدان ها از بدن خارج می شوند .

2 – پیشگیری از بروز پیومتر

پیومتر یک عفونت بسیار خطرناک رحم در زندگی سگ ماده می باشد که از میان سالگی به بعد در زندگی سگهای ماده مشاهده می شود و معمولا در حدود 6 هفتگی سیکل فحلی دیده می شود

هورمون پروژسترون که نقش آماده سازی رحم جهت آبستنی را ایفا می کند در این زمان باعث افزایش سلولهای داخل رحم شده و خونرسانی آنها را نیز افزایش می دهد همچنین همزمان سطح ایمنی رحم کاهش می یابد بدین ترتیب در زمان خونریزی ، زمینه فعالیت باکتری ها در واژن فراهم شده و این باکتری ها می توانند براحتی بسمت داخل رحم مهاجرت کرده و ایجاد آلودگی و عفونت کنند .
در بیماری پیومتر ، رحم به شدت متورم و بزرگتر و انباشته از چرک ، باکتری ، سلولهای مرده و مواد سمی می شود . در صورت عدم درمان ، مرگ سگ حتمی است و علیرغم شروع درمان با آنتی بیوتیک ، رحم نیز بایستی به سرعت از بدن خارج شود .

این یک بیماری حاد متداول در سگهایی است که عقیم نشده اند .
بدون درمان سگ از بین می رود .درمان و جراحی پیومتر جزو درمانهای گران است .
جراحی در زمان پیومتر دارای ریسک بالایی است و ممکن است حیوان از شرایط ایمن زمان جراحی برخوردار نباشد .عقیم سازی از همه موارد فوق پیشگیری می کند .

در سگهای مسن عقیم نشده سیکل فحلی منظم نیست و سگها مانند انسان دارای توقف سیکل قاعدگی نیستند یا به اصطلاح یائسه نمی شوند . علایم بیماری پیومتر شامل بی اشتهایی ، بیحالی ، استفراغ ، تشنگی مفرط و گاهی ترشحات واژن م
کلینیک دامپزشکی دکتر افشاری باشد…

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. کامکار گفته؛
  20:27 1396/08/20

  از کانال خوب شما کمال تشکر رو دارم
  پیروز باشید

  • admin گفته؛
   20:31 1396/08/20

   خواهش میکنم
   سلامت باشید

 2. شیتزوتریر گفته؛
  23:27 1398/09/25

  سلام. ما سگ. خود را بعد از دومین فحلی عقیم. کرده ایم. اما چهار روز پس از جراحی از پستان ها ترشحات شیری خارج می شود. آیا طبیعی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: