معرفی مار پیتون برمه ای

khashayar 1396/07/11

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

گروه مار پیتون با ۲۶ گونه و ۱۷ زیرگونه، در نقاط گرمسیر و مرطوب دنیا زندگی می کنند. البته از میان این تنوع، همه ی آن ها حیوان خانگی نیستند و تنها چند گونه ی محدود بعنوان حیوان خانگی خرید و فروش می شوند. از محبوب ترین و مشهورترین این گونه ها می توان به مار پیتون مشبک- Reticulated python، مار پیتون توپی- Ball python، مار پیتون فرشی- Carpet python، مار پیتون درختی- Green tree python و مار پیتون برمه- Burmese python اشاره نمود.
هریک از این گونه ها جذابیت و زیبایی و ویژگی خاص خود را دارند. مثلاً مار پیتون مشبک از لحاظ طول بزرگترین مار دنیاست، مار پیتون درختی با جثه ای کوچک دارای رنگ های مسحورکننده ای است، مار پیتون توپی دارای بیشترین تنوع طرح و رنگ در تمام دنیاست که با حداکثر ۲ متر طول، به محبوب ترین مار خانگی دنیا بدل شده و البته مار پیتون برمه که به نظر نگارنده تمام ویژگی ها و جذابیت های یک مار خانگی را یکجا دارد در این گونه جمع شده است.

مار پیتون برمه
در میان گونه هایی که ذکر شد، مار پیتون برمه از محبوبیت بیشتری برخوردار است و در سطح وسیع تری در جهان و البته ایران در منزل علاقه مندان نگهداری می شود که در این مبحث به معرفی و تشریح زندگی این گونه پرداخته می شود.
مار پیتون برمه با نام علمی Python molurus bivittatus بزرگترین زیرگونه ی مار پیتون هندی و یکی از ۶ گونه مارهای بزرگ جهان است که در جنگل های بارانی جنوب شرقی آسیا زندگی می کند. آنها اغلب اوقات در کنار آب یافت می شوند و گاهی به صورت نیمه آبزی زندگی می کنند؛ در عین حال بر روی درختان نیز قابل مشاهده اند. مار پیتون برمه یکی از بزرگترین مارهای جهان به حساب می آید که به طول متوسط ۵٫۵ متر و وزن ۷۰ کیلوگرم می رسد. این گونه در تمام طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد که این رشد فوق العاده به خاطر وجود تعداد زیاد مهره های بزرگ در بدن جانور است. قابل ذکر است که ماده ها معمولاً از نرها بزرگترند.
پراکندگی مار پیتون
مار پیتون برمه در سرتاسر جنوب شرقی آسیا از برمه (میانمار) گرفته تا کامبوجیا، تایلند، ویتنام، چین و اندونزی یافت می شود. این مار پیتون شناگر بسیار ماهری است و همیشه به یک منبع ثابت آب احتیاج دارد. این گونه در علفزارها، مرداب ها، باتلاق ها، زیر صخره ها، بیشه زارها، کنار رودخانه ها و جنگل های باز زندگی می کند. مار پیتون های برمه دم قلاب وار دارند و بخوبی از درخت بالا می روند.

مار پیتون برمه
رفتار مار پیتون
مار پیتون اغلب حیواناتی شبگرد است. هنگامی که سر از تخم بیرون می آورند، در لانه ی خود بر روی زمین یا روی درخت می مانند، اما به موازات رشد بدن، بیشتر اوقات را بر روی زمین می گذرانند. آنها همچنین شناگران ماهری هستند؛ بطوریکه می توانند تا نیم ساعت زیر آب بمانند. مار پیتون های برمه بیشتر زندگی خود را در زیر بیشه زارها و علفزارها پنهان هستند. این جانور در بخش های شمالی محل زندگی اش در فصول سردتر، ممکن است به مدت چند ماه در تنه ی خالی درختان، حفره های کنار رودخانه و یا زیر صخره ها به استراحت زمستانه بپردازد.
مار پیتون در اوایل بهار تولید مثل می کند. حیوان ماده در این زمان بین ۱۲ تا ۳۶ تخم می گذارد. سپس به دور تخم ها چنبره زده و می پیچد تا دمای تخم ها را در حد مناسبی نگه دارد و از آنها محافظت کند. اما به محض این که بچه ها سر از تخم دربیاورند، دیگر خبری از مراقبت های والدینی نیست. بچه های تازه بدنیا آمده که چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر طول دارند، تا زمانی که برای اولین پوست اندازی آماده شوند، درون تخم باقی می مانند و سپس به اولین شکار خود می پردازند.
مار پیتون ها هر چند ماه یکبار پوست اندازی می کنند و زمانی که دوره ی پوست اندازی آنها آغاز می شود، حیوان کم تحرک شده، میلش به غذا کم می شود و چشمانش رنگ مات و کدری بخود می گیرد. در این دوران توصیه می شود که مار بحال خود رها شود تا پروسه ی پوست اندازی آغاز شود. بعد از آن که این مرحله آغاز شد، می توان با کَندن پوست های اضافه، به پوست اندازی مار کمک کرد.
تغذیه مار پیتون
مانند تمام مارها، مار پیتون برمه گوشتخوار است. بخش عمده ی رژیم غذایی آن ها متشکل از پرندگان، پستانداران و جوندگان است. مار پیتون با استفاده از دندان های تیز و رو به عقب خود طعمه را با سرعت برق آسایی در اختیار می گیرد، سپس به دور آن پیچیده و ماهیچه های خود را منقبض می کند و طعمه ی خود را با فشار خفه می کند. این مارها اغلب اوقات در نزدیکی سکونتگاه های انسانی دیده می شوند؛ دلیل این امر وجود موش ها و دیگر جانوران موذی است که طعمه ی اصلی مار پیتون ها به حساب می آیند. رژیم غذایی مار پیتون های برمه در اسارت عمدتاً از غذاهای بسته بندی شده ی تجاری تشکیل می شود که عبارتند از موش، خرگوش و مرغ. مار پیتون هایی که خیلی بزرگ می شوند نیاز به اقلام غذایی بزرگتر مثل خوک یا بز دارند. مشاهده شده که مار پیتون های بزرگ در فلوریدا حتی به کروکودیل ها هم حمله می کنند. مارهای بزرگ معمولاً با شکار طعمه های کوچک، بدون این که نیاز به فشار دادن و خفه کردن داشته باشند، انرژی خود را ذخیره می کنند.

مار پیتون برمه
نگهداری مار پیتون در اسارت
مار پیتون های برمه معمولاً بعنوان حیوان خانگی خرید و فروش می شوند و بخاطر شکل و رنگ جذاب بدن و همینطور طبیعت و خوی آرام، در میان علاقه مندان بسیار مشهور و محبوب هستند. این مارها سرعت رشد بسیار بالایی دارند و در صورت تغذیه و نگهداری صحیح، در یک سال تا ۲٫۵ متر رشد می کنند و در ۴ سالگی به سن بلوغ می رسند.
با اینکه مار پیتون های برمه به طبیعت و خوی آرام شهرت دارند، اما حیوانات بسیار قدرتمندی هستند و می توانند با دندان های تیز و برنده خود گازهای دردناکی بگیرند و حتی نگهدارنده ی خود را با فشار دادن خفه کرده و بکشند. آنها همچنین به غذای زیادی احتیاج دارند و بسته به اندازه شان، نیاز به قفس ها و آکواریوم های مخصوص و مناسب به خود را دارند که می تواند هزینه های زیادی را در بر داشته باشد به همین دلیل است که برخی از آنها توسط صاحبان خود در طبیعت رها می شوند. این مارها، هم چون مارهای دیگر عادت به شکار دارند و این بدان معنی است که سعی می کنند از قفس خود خارج شوند. تمیز کردن قفس مار پیتون ها می تواند دشوار باشد چرا که مدفوع این مارها بزرگ و سنگین است.
هرچند که مار پیتون های برمه حیوانات آرام و سربه راه و قابل کنترلی هستند، اما توصیه می شود با توجه به جثه ی بزرگ و قدرت آنها، تازه کارهایی که علاقمند به خرید حیوان خانگی هستند، با این حیوان شروع نکنند. مشکلی که در رابطه با تغذیه ی مار پیتون ها وجود دارد، اینست که صاحبان آن ها فکر می کنند هرگاه مار رفتار گرسنگی از خود نشان داد باید به او غذا بدهند. از آن جا که مار پیتون های برمه حیوانات فرصت طلبی هستند، هرگاه که به آن ها غذا تعارف کنید آن را می خورند؛ این مارها اغلب اوقات رفتارهای گرسنگی از خود بروز می دهند، حتی اگر تازه غذا خورده باشند. چنین رفتاری باعث چاقی حیوان می شود که در میان مارهای در اسارت بیماری شایعی است.

مار پیتون برمه
تنوع شکلی مار پیتون
مار پیتون برمه برای رنگ، طرح و اخیراً اندازه ی بدنشان در اسارت پرورش داده می شود. شکل آلبینو یا زال (Albino) مار پیتون برمه بسیار مشهور و بیشتر از بقیه در دسترس علاقمندان است. رنگ مار پیتون آلبینو سفید با طرح های زرد و نارنجی روی بدن است.
شکل دیگری از مار پیتون برمه بنام لابیرنت یا دهلیزی (Labyrinth) هم وجود دارد که طرح های پیچ در پیچ و گیج کننده ای بر روی بدن خود دارد.
از دیگر فرم های مار پیتون برمه می توان به مار پیتون برمه ی سبز اشاره کرد که بر خلاف نامش رنگ خاکی به تن دارد؛ و همچنین مار پیتون برمه ای گرانیتی که نقاط زاویه دار ریز زیادی بر روی بدنش وجود دارد.
اخیراً پرورش دهندگان روی گونه ی دیگری از مار پیتون برمه کار می کنند. رنگ و طرح این گونه که مار پیتون برمه ی کوتوله نام دارد، اندکی نسبت به بقیه ی خویشاوندان خود متفاوت است و بیش از ۲ متر هم رشد نمی کند. اما یکی دیگر از شکل هایی که بسیار طرفدار دارد، مار پیتون برمه ی تمام سفید (Leucistic) است. این گونه ی خاص بسیار کمیاب است و بتازگی (۲۰۰۹-۲۰۰۸) در اسارت پرورش یافته است. رنگ این مار تماماً سفید روشن و براق است و هیچ خط و خال و طرح خاصی روی بدنش وجود نداشته و چشم های مشکی دارد.
گونه ی دیگری که بتازگی در ۱۵ می ۲۰۰۸ متولد شد، مار پیتون برمه ی کاراملی نام دارد این مار طرح هایی به رنگ کارامل بر روی تن دارد و چشمان او نیز به رنگ شیر

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار