ماهی گرين ترور (تيلور)

khashayar 1396/07/11

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

نام رایج : Green Terror

نام علمی :Aequidens Rivulatus

خانواده : Cichlidae

PH: بین 6.5 تا 7.5

دما : 25 تا 30 درجه

سهولت درنگهداری:آسان تا متوسط

محل زندگی: محل زندگی این ماهی آمریکای جنوبی( پرو و اکوادور) میباشد.

خصوصیات فیزیکی: این ماهی دارای بدنه کشیده, سر بزرگ, پیشانی تقریبا برجسته, چشمهای نسبتا بزرگ و باله های پشتی ودمی تقریبا طویل است.

گرین ترور دارای رنگهای متنوع وزیبایی می باشد. نرها اصولا از ماده های این گونه جذابتر و زیباتر هستند.

لازم به ذکر است که گرین ترور در آبهای با خاصیت اسیدی( PH پایین ) دارای رنگ بسیار بهتری می شود وبه طور کلی در این گونه آبها رنگ فوق العاده ای همچون فلاورها میگیرد. این دسته ماهیان هم اکنون بوسیله مواد مکمل رنگ دارای رنگهای بسیار زیبایی هستند.

خلق و خو: خصوصیت نرها سلطه طلبی و تا حدودی تند خویی است. معمولا این ماهیان را بصورت گروه های 6 تا 7 تایی در آکواریوم نگهداری می کنند.اگر دو عدد گرین ترور را در یک تانک نگهداری کنید آنکه قویتر است حتما ماهی دیگر را خواهد کشت ( این تجربه ای است که متاسفانه خودم داشته ام) پس حتما به یاد داشته باشید که این گونه ماهیان را در دسته های بزرگتر (به صورت گله ای) نگهداری کنید.این ماهیان را میتوان با پرت, اسکار و سورم نگهداشت.

نکته: به هیچ عنوان گرین ترور را با سیکلیدهای آفریقایی (اوراتوس ,ماکرو , زندانی و….) نگهداری نکنید زیرا از جانب این گونه سیکلیده ها مورد هجوم وحشیانه قرار خواهند گرفت و سرنوشت خوبی ماهیان گرین ترور شما نخواهند داشت.

تغذیه: یکی از محاسن گرین ترور همه چیز خوار بودن آن است.اما میگو, بچه ماهی , ماهیان کوچک وبطور کلی غذاهای زنده را بیشتر می پسندد.

این ماهی میتواند در آبی با ظرفیت 40 لیتر هم زندگی کند اما بهتر است طرفیت آب این ماهی بیشتر از 150 لیتر باشد.

حداکثر اندازه: نرها تا 20 سانتیمتر رشد می کنند ولی ماده ها کوچکتر از مقدار ذکر شده می شوند.

طول عمر: عمر این ماهی بین 8 تا 12 سال است که با شرایط خوب میتواند نهایت عمر خود را بنماید .

خصوصیات ایده ال محل زندگی: بهتر است از کاشتن گیاه طبیعی در محیط این ماهی خودداری کرد زیرا اقدام به خراب کردن آن میکند. برای استفاده از محیطی خوب برای این ماهی باید از صخره های سنگی و محیطی شنی استفاده نمود.

تشخیص جنسیت این ماهی:

1- گرین ترور نر در هنگام بلوغ در 6 تا 8 ماهگی دارای حبابی زیبا بر روی سر خودش میشه (مانند فلاور هورن نر) ولی ماهی ماده دارای سر معمولی است .

2- ماهی نر معمولا درشت هیکلتر و بزرگتر از ماهی ماده میباشد.

3- مانند اسکار و بسیاری از سیکلیدهای دیگر در هنگام تخمریزی میتوان اندام تناسلی سوزنی شکل نرها و لوله ای شکل ماده ها را مشاهده کرد.

4- نرها اصولا دارای رنگی تندتر و زیباتر می باشند.

گرین ترور نر:

گرین ترور ماده:

این ماهی مانند فلاور باید ماهی ماده را از لحاظ صلاحیت جفتگیری بررسی کند وگرنه به یقین اورا خواهد کشت. این ماهی بصورت کشیدن تخم بروری سطوح صاف تخم گذاری را انجام میدهد.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار