همه چیز درباره ی فنچ

khashayar 1396/05/12

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

برای نگهداری فنچ در خانه باید چندین شرط را رعایت کرد که در این‌جا آنها را یكی‌یكی نام می‌بریم و در هر مورد نیز توضیح مختصری می‌دهیم:

1- روش‌های نگهداری فنچ

این پرنده را می‌توان به دو صورت نگهداری کرد:

الف) نگهداری در قفس

ب) نگهداری در پاسیو یا گل‌خانه

اما روش اول: این پرنده به خاطر بازیگوشی زیاد و جست‌و‌خیز فراوان، نیاز به یک قفس با میله‌های مناسب دارد که فاصله بین میله‌ها باید به گونه‌ای باشد که این پرنده بین آنها گیر نکند و باعث خفگی پرنده نشود.

برای یک عدد فنچ، یک قفس با طول 25 و عرض 20 سانتی‌متر کافی است. اما برای یک جفت، باید حد‌اقل قفسی با طول 50 و عرض 30 سانتی‌متر برای پرنده انتخاب كرد.

روش دوم: در صورتی كه بخواهید پرنده‌تان را در پاسیو یا گل‌خانه نگهداری كنید، علاوه بر این که پرنده شما به خاطر پرواز، از قدرت خاصی برخوردار می‌شود، عوامل دیگری نیز این روش نگهداری را نسبت به روش نگهداری در قفس متمایز می‌کند.

2- خوراک مناسب

این پرنده نسبت به آب و غذای خود بسیار حساس است و شما که مسئولیت نگهداری آن را به عهده گرفته‌اید، باید شرایط دلخواه پرنده را هم برایش فراهم کنید. این پرنده دانه‌خوار است و خوراک اصلی آن، ارزن تازه. اما تمایل زیادی به خوردن میوه‌جات از قبیل:

سیب، گلابی، موز، پرتقال، خیار و سبزی‌جاتی مانند: جعفری، اسفناج، هویج، برگ تربچه و… و غذاهای مکمل مثل: تخم‌مرغ آب‌پز، پوره، پودر مکمل غذایی و… دارد. این غذاها باید با دستوری مناسب در سبد غذایی پرنده قرار بگیرند.

3 – آب

همان‌طور که گقته شد، این پرنده نسبت به آب هم حساسیت خاصی دارد. بهترین نوع آب‌دهی، به این صورت است: آب را جوشانده و آن را سرد می‌کنیم و در اختیار پرنده قرار می‌دهیم. یادتان باشد كه هر روز آب فنچ را عوض کنید.

4 – شرایط آب‌و‌هوایی

این پرنده را باید در دمای 23 تا 26 درجه و با رطوبت بسیار کم نگهداری كرد.

5 – سایر رفتارهای مورد‌نیاز پرنده

كارهایی مانند هفته‌ای دو بار استحمام، هفته‌ای یک بار حمام آفتاب و اگر به صورت نگهداری در قفس باشد، ماهیانه یک بار اجازه پرواز.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار