چاقو ماهي (نايف)

khashayar 1396/04/24

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

اسامی علمی: Chitala ( Notopterus ) chitala – Chitala ornata

اسامی عمومی: (چاقو ماهی دلقک) clown knifefish – clown featherback fish – spotted knifefish

خانواده: Notopteridae

زیستگاه اصلی: آسیای جنوب شرقی ( تایلند ، مالزی ، برونئی ، سوماترا ، اندونزی ، هند و …… )

حداكثر اندازه: در آکواریوم بیشتر از 24 اینچ / 60 سانتیمتر (در وحش بالای 40 اینچ / یک متر)

حداکثر وزن گزارش شده: 5 کیلوگرم

اندازه تانك: هر چه بزرگتر بهتر . برای مثال یک تانک 100 گالنی / 378 لیتری برایش مناسب است. به فضای بازی برای شنا نیاز دارد.

وضعیت تانک: آکواریوم تزیین شده با گیاهان به همراه بستری شنی و پناهگاه های غار مانند را دوست دارد.

سطح شنای ماهی در آکواریوم: وسط و پایین

غذاها: گوشتخوار است. غذاهای گوشتی زنده یا منجمد مثل کرم خاکی یا میگو را دوست دارد. می توانید با قرص های غذایی هم تغذیه اش کنید. ( عاشق غذاهای زنده است. گلدفیش زنده را بسیار دوست دارد. کلا ماهی های ریز را با ولع می خورد)

بهتر است نایف را در روز یک تا دو بار تغذیه کرده و از تعدد وعده های غذایی جلوگیری کرد .

رفتار: پرخور که هنگام ترس می پرد. شکارچی قابلی است ، می تواند مهاجم باشد.

تولید مثل: فراموشش کنید.

درجه حرارت: ترجیحا” 75 تا 82 درجه فارنهایت / 24 تا 28 درجه سانتیگراد

اسیدیته آب : بین 5.5 تا 7 ph

سختی آب: بین 2 تا 10 dh

ماهیان سازگار با این ماهی: شما می توانید چاقو ماهی دلقک خود را با ماهی های هم سایزش نگهدارید ولی نه با سیچلایدهای مهاجم آمریکایی.

زیستگاه اصلی: در جنوب آسیا جایی که چاقو ماهی های دلقک از آنجا آمده اند، آنها تا 3 فیت (90) سانتیمتر رشد می کنند. یعنی به اندازه ای که قابل خوردن باشند. بومیان منطقه به این ماهی به عنوان یکی از اقلام لیست غذایی شان توجه می کنند. شما هم می توانید چاقو ماهی خود را بخورید اما قیمت هر پوند آن اشتهای شما را کور خواهد کرد.

نام اصلی: > Noto < به معنی خوابیده> Pterus< به معنی باله . همچنین به نام باله خوابیده هم خوانده می شود. چاقو ماهی های دلقک باله های خود را غالباَ بصورت خوابیده نگاه می دارند و نام آنها در لاتین از این خصیصه مشتق شده است. و اما واژه دلقک از طرح های دایره شکل روی بدنشان گرفته شده. این خال ها با بالا رفتن سن و بزرگ شدن اندازه ماهی افزایش پیدا می کنند.

وضعیت آب: اگرچه از آبهای کم اسید آمده اند ولی چاقو ماهی های دلقک به وضعیت بیشتر آب ها عادت می کنند. فقط آبشان را تمیز نگاهدارید. هرچند همیشه آسان نیست چرا که آنها خیلی پرخورند.

علت توجه به این ماهی: عده ای از آکواریوم دارها به چاقو ماهی های دلقک بخاطر شکل عجیب یا شنای ماهرانه شان توجه نشان می دهند. این ماهی حتی عقب عقب هم شنا می کند. دیگران بخاطر اشتهای فراوانشان آنها را دوست دارند.

اندازه: در آکواریوم، ندرتاَ چاقو ماهی دلقک بیشتر از 18 اینچ/ 45 سانتیمتر رشد می کند اما در وحش – جاییکه غذا و مکان بیشتری داشته باشد – دو برابر این سایز رشد می کند.

جهنده ها: بله، آنها می پرند. پوشش مناسبی روی تانکتان قرار دهید. حتی روی سرپوش آن وزنه یا هر چیز سنگین و مشابهی هم بگذارید. در غیر اینصورت، با یک ضربه سرپوش را کنار می زنند. یکی از مواقعی که ممکن است بپرند، زمانی است که شما چراغ را روشن می کنید. پوششی از گیاهان غوطه ور در آب می تواند به شما کمک کند. گیاهان، شهامت پریدن را از دلقک می گیرند و شدت نور را هم تعدیل می کنند. چاقو ماهی های دلقک، تانک های نیمه تاریک را ترجیح می دهند. آنها در روشنایی کم شروع به گشت زنی می کنند.

تغذیه: اگر نمی توانید غذاهای زنده برای این ماهی ها فراهم کنید، اصلاَ فکر نگهداری از آنها را از سرتان بیرون کنید. ماهی های گوپی – گلدفیش ها و کرم های سیاه کالیفرنیا برای شروع بهتر هستند. چاقو ماهی های دلقک وقتی بزرگتر شدند عادت به خوردن پلانگتون و کریل هم می کنند. از غذاهای مختلف استفاده کنید برای اینکه آنها بتوانند به تنوع غذایی عادت کنند.

تزیینات داخلی: شن های تیره تر به ملایمت نور تانک کمک می کنند.

هم خانه ها: شما می توانید چاقو ماهی دلقک خود را با ماهی های هم سایزش نگهدارید ولی نه با سیچلایدهای مهاجم آمریکایی. اگر آنها را با سیچلایدها قرار دهید باید انتظار جنگ و دعوای زیادی برای کسب قلمرو را داشته باشید. در واقع چاقو ماهی هایی هم داشته ایم که به اسکارهایی خیلی بزرگتر از خودشان حمله کرده اند. این کار را شبانه انجام داده اند. زمانیکه چراغ ها خاموش بوده است.

حتی یک نفر به ما گفت که آروانای خود را از دست داده است. فکر می کنیم که او آروانای خود را کنار یک چاقو ماهی دلقک بزرگ قرار داده بود. نبرد جوانمردانه ای نیست.

گیاهان: گیاهان علف مانند برایشان قرار دهید مثل Vallisneria یا Sagittarius تا احساس کنند در موطن اصلی شان هستند. حتی گیاهان پلاستیکی هم به موضوع کمک می کنند. چاقو ماهی دلقک، گیاهان و شنها را وامی گذارد برخلاف خیلی از ماهی های بزرگ.

مکانی برای مخفی شدن: به آنها مکان هایی غار مانند برای مخفی شدن بدهید. آنها دوست دارند در طول روز دور از نور باشند. در نهایت تکه هایی از لوله PVC(پولیکا) برایشان قرار دهید. چاقو ماهی های دلقک به اینگونه مکان ها برای اختفا به ویژه هنگامی که کوچک هستند، نیاز دارند.

مردمک چشم: مردمک چشم چاقو ماهی های دلقک، هرچه بزرگتر می شوند به سفیدی می گراید طوری که ممکن است کور به نظر برسند.

نگران نشوید، آنها کور نشده اند. یک گلدفیش برایشان بیندازید. آنگاه آنها به شما ثابت خواهند کرد که کور نیستند. آنها همچنین می توانند در تاریکی هم غذایشان را پیدا کنند.

بیماری ها: هنگام هرگونه معالجه ای، با دقت اینکار را انجام دهید. پوست حساس چاقو ماهی دلقک او را برای مرگ مستعد کرده است.

فیلتراسیون: چاقو ماهی دلقک آب تمیز را دوست دارد. به او زیاد غذا ندهید. آبشان را بصورت هفتگی یا حتی بیشتر عوض کنید.

نکات :

1- بیش تر نایف ها در شب فعالیت کرده و غذا می خورند و بهتر است شبانه به آنها غذا دهید .

2- به طور کلی نایف های تیره کم روتر بوده و بیش تر مخفی می شوند .

3- چون نایف ها فلس ( پولک ) ندارند ، وسایل تیز به آنها آسیب زیادی نمی رساند .

توجه : در صورتی که به خوبی از چاقو ماهی نگهداری شود ، بین 3 تا 7 سال عمر می کند .

علت نام گذاری آن به چاقوماهی به این دلیل است که ظاهر و فرم بدنی این ماهی شبیه یک چاقو است . بدن این ماهی دارای نقش و نگار های زیبایی است و فقط رنگ طوسی این ماهی به ایران وارد شده که از گونه های دیگر هم کم خطرتر و دارای نگهداری آسانتر می باشد . ولی در کل دارای رنگ های دیگری هم است که تاکنون 7 نوع از آنها شناسایی شده اند .

نایف آلبینو

نایف ها ماهیان كمرو و خجالتی هستند كه ترسو و چموش نیز می باشند و به سادگی دچار استرس و وحشت می شوند .به دلیل بینایی ضعیفشان بخصوص در روز این ماهیان به خطوط پهلویی خود كه به تغییرات اطراف فوق العاده حساس است ،وابسته اند و از این خطوط در شكار هدف خود نیز استفاده می كنند.

اولین چیزی كه قبل از نگهداری این ماهی باید مد نظر قرار دهید این است كه در آینده به ماهی عظیم الجثه و بزرگی تبدیل خواهد شد حتی این ماهیها درآكواریوم های كوچك نیز به نسبت بزرگ می شوند البته چیزی كه باید به خاطر داشت این است كه این ماهی می تواند تا حدود100cm رشد کند ( در طبیعت گاه تا اندازه ۱ متری هم دیده شده اند ولی در آکواریوم بعید است حتی به ۴۰ سانتی متری برسند).

با توجه به عادات و طبیعت شبانه این ماهی دكوراسیون آكواریوم باید به گونه ای باشد كه لزوماً مكانهای برای مخفی شدن و استراحت آنها در طول روز فراهم كند . بدون چنین مكانهایی شما دارای ماهی مضطرب و فوق العاده ترسو و هراسانی خواهید بود. برای نمایان شدن حداكثر پتانسیل آنها باید فضای كافی در اختیار شان قرار گیرد اما در صورت فقدان نیز آنها خود را به تانكشان وفق می دهند و با موانع سر راه همجون سنگ ها و صخره ها كنار آیند .

در طبیعت چاقو ماهیها در رودخانه ها و مكان هایی با جریان آهسته ای از آب و یا در دریاچه ها و بر كه ها ی مناطق ذكر شده در آسیا زندگی می كنند و اگر چنین مكان هایی برای آنها بازسازی شود شاداب تر و سر حال تر خواهند بود .

نکته مهم در تغذیه : چاقو ماهی ،ماهی ای فوق العاده وسواس و ناخنك زن است و نسبت به غذای خود وسواس شدیدی دارد این مسئله تبدیل به مشكلی برای نگهدارنده ی آن خواهد شد . دندان های تیزی دارد و دارای دو فک بالا و پایینی هست . هم در فک پایینی و هم در فک بالایی 2 دندان نیش دارد و در کل 12 دندان دارد . دقیقا مثل یک بچه ی 2 ساله میماند که باید به زور به او غذا داد . البته اگر سایز ماهی شما كوچك باشد.می توان با تعلیم دادن و حتی با گرسنگی آن ها را به خوردن غذای مورد نظرتان رهنمود كنید . ولی باز هم چیزی تضمین شده نیست . بنابر این همیشه تدارك دیدن و داشتن مقداری غذای زنده لازم است و این آذوقه می تواند شامل اغلب چیزها و حتی ماهیانی كه در داخل چاقو ماهی جا میشوند اعم از زنده یا یخ زده باشد. به علاوه می توان از غذاهای گوشتی همچون دل گاو و جگر نیز استفاده كرد ولی استفاده از گوشت گاو و …. جز در مواقع اجباری توصیه نمی شود.

توجه: این ماهی ها ، ماهی های دیگر و حتی چاقو ماهی دیگری را در تانك خود تحمل نمی كنند. چاقو ماهیان جوان ترجیح می دهند كه گروهی باشند ولی وقتی ماهی ها بزرگتر شدند این خواسته ی آنها بر عكس می شود. آنها را نمی توان با ماهیان كوچك تر از اندازه ی دهانشان نگهداری كرد . گاهی این ماهی به ماهیان بزرگتر نیز ترحم نكرده آنها را نیز گاز خواهند گرفت كه ممكن است موجب زخمی شدن آنها شوند. اغلب نزاع آنها با سیچلاید های جاه طلب است . این ماهی با سیکلیده گورخری شدیدا مشکل دارد ، به طوری که ممکن است همدیگر را تلف کنند . پس از نگه داشتن این ماهی با سیچلاید گوره خری جدا پرهیز کنید .

نایف ها باید به صورت تکی یا به صورت جفتی نگهداری شوند . ( فقط ۱ جفت داشته باشید ) .نایف های نر اصلا تحمل یکدیگر ندارند و به همین دلیل باید آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . برای داشتن یک جفت نایف خوب باید کل آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید .

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار