سگ نژاد هاسکی

khashayar 1396/03/27

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

هاسکی سگی قدرتمند و کاری می باشد. در همه رنگها از سیاه یکدست تا سفیدیافت می شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید ، طوسی و سفید ، قرمز وسفید و نارنجی و سفید یافت می شود. در اکثر سگها صورت و زیر بدن سفید میباشد. گوشها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ درسیبری دارای چشمان آبی رنگ می باشند. چشمها گاهی اوقات نیز دو رنگ است(آبی – قهوه ای). در بین پنجه ها دارای مو می باشد که این امر راه رفتنحیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم ولایه بیرونی صاف و نرم می باشد. هاسکی قادر است تا در دمای 60- درجه بهراحتی زندگی کند.

خلق وخو

سگی آرام و بازیگوش می باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانوادهای که در آن بزرگ می شود بسیار علاقه مند است. باهوش ، اجتماعی و با محبتمی باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعیمی باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می کند بنابرایندیدبان خوبی نمی باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را بایدبا صبر و حوصله انجام داد چراکه هاسکی می تواند گاهی اوقات لجباز شود. اگربیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می رود. از تنهایی بیزار است بنابرایناگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازیبرای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیازدارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد.

وزن ، ارتفاع

وزن در نرها: (20-27) ک.گ ، در ماده ها: (16-22) ک.گ

ارتفاع در نرها: (53-60) س.م ، در ماده ها: (51-56) س.م

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سلامتی است. مشکلات کپل ، بیماریهای چشمی همانند آب مروارید و ورم پوستی ناشی از کمبود روی (Zinc) قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری درآپارتمان پیشنهاد نمی شود. بسیار فعال است و به یک حیاطبزرگ جهت زندگی نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را نداردو بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی رابصورت گروهی ترجیح می دهد (حداقل دوتایی).

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد اما نباید او را در هوای گرم به انجامورزشهای سخت وادار نمود. یک حیاط بزرگ با نرده یا دیوارهای بلند پیشنهادمی شود. توجه کنید تا نرده ها از زیر نیز بلند و محکم باشند چراکه هاسکیعلاقه زیادی به کندن زمین دارد.

طول عمر

حدود 12- 15 سال.

آراستن

به جز در فصول ریزش مو به آراستن زیادی نیاز ندارد (دوبار در سال ریزش مو دارد). برس کشیدن با شانه آهنی پیشنهاد می شود.

تاریخچه

موطن او سیبری می باشد. در سال 1909 به آلاسکا برده شد. برای قرنهایمتوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می شد. سگهای فوقالعاده ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می باشند.هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیلداشتن سرعت زیاد از او بعنوان سگ مسابقه استفاده می کردند. امروزه هاسکییک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می شناسند.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار