سگ نژاد بیگل

khashayar 1396/03/01

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

* خصوصیات ظاهری بیگل *

بیگل ها جز سگهای کوچک و شکارچی هستند , آنها قدی در حدود ۳۳ – ۴۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۹ – ۱۰ کیلوگرم دارند .

* شخصیت و خلق و خو *

هنگامی که به دنبال یک همراه و همدم در زندگی خود هستید , درک شخصیت آن فاکتور بسیار مهمی است . خلق و خو از خصلتهای یک همدم است .

برای بسیاری از سگها , خلق و خویشان بر پایه ی هدفی که برای آن در گذشته تربیت شده اند , قرار گرفته است .

بیگل ها جز دسته ی سگهای شکاری هستند , آنها برای پیگیری رد پای شکار حتی از کشوری به کشور دیگر تربیت شده اند و در این امر از اراده ی حیرت آوری برخوردارند .

آنها سگهایی پر انرژی , خودکفا , مستقل و در بعضی از اوقات , سگهای خود سری نیز هستند چون آنها علاقه ی شدیدی به دنبال کردن چیزی دارند و تا به پایان نرسانند دست بردار نیستند .

آنها بطور کلی سگهایی هستند که برای فعالیت خارج از خانه بسیار مناسب هستند . بیگل ها برای آنکه آموزشهای داخل خانه را ببیند به علت خصلتهایشان , نیاز به استمرار آموزشها دارند .

آنها علاقه و نیاز وافری به همدم بودن دارند , اگر این نیازشان را نتوانند از سگی دریافت کنند , از شما طلب می کنند .

آنها مقدار قابل توجهی از وقت خودشان را به بازی و همراهی صاحبش نیاز دارند , اما این احتیاج را گدایی نمی کنند و خود دست به کار می شوند ,

لازم به ذکر است که اگر آنها به اندازه ی کافی در طول روز تحرک نداشته باشند , آنها خود سعی می کنند راهی برای داشتن تحرک بیشتر پیدا کنند و این دقیقا به معنای بروز مشکلی است .

فهرست برخی از آنچه بیگل ها به علت نبود ورزش و تحرک کافی , خورده و تخریب کرده اند , شگفت آور است !

*‬ توضیحی در مورد نگهداری و مراقبت های لازم *

اگر یک بیگل داشته باشید , سگ مناسبی برای خارج از خانه نیست .

اگر آنها نیاز به سرگرم بودنشان بر آورده نشود و معمولا در حیاط رها باشد و تنها گذاشته شود , آن زمان است که خود به دنبال راهی برای لذت بردن و خوش گذرانی می گردند و نمونه ای از آنها حفاری زمین , پارس کردن فراوان است .

اگر شما صبح , قبل رفتن به سر کار , بیگل تان را به پیاده روی ببرید و زمانی که از کار بر می گردید زمان زیادی را در خانه با آن سپری کنید , می توانید با خیال راحت در زمانی که سر کار هستید

بیگل تان را در محدوده ای محصور شده و نرده کشیده شده در حیاطتان قرار دهید و به کار خود بپردازید .

آنها باید یاد بگیرند که زمانی که شما در خانه نیستید , خرابکاری نکنند , اما این کار می بایست با تلاش صاحبش برای سرگرم کردن بیگل , ورزش مناسب و کافی روزانه به همراه باشد ,

اگرچه بسیاری از دارندگان بیگل , زمانی که در منزل نیستند , سگ خود را در منزل می گذارند و به سر کار خود می روند .

بنا به دلایل زیادی , از جمله احتمال سرقت , فرار یا . . . , در نظر گرفتن مکانی امن برای بیگل , بهترین انتخاب است .

‫*‬ آنها به چه آموزشهایی نیاز دارند ؟

لازم به ذکر است که به علت آنکه گاهی بیگل ها خود سر و مستقلانه عمل می کنند , آموزش اطاعت پذیری از ضروری ترین آموزش های این نژاد به حساب می آید .

اگر شروع آموزشهای بیگل در سنین کودکی انجام شود و مستمر باشند مطمئن باشید که به این آموزشها دست خواهند یافت .

دارندگان بیگل می بایست اطلاعات خود را در زمینه ی نحوه ی درک نژادهای شکاری بالا ببرند .

آنها مربی محکم نیاز دارند اما نه از نوع مربی هایی که از روشهای فیزیکی برای آموزش هایشان استفاده می کنند . بیگل ها به فشارها و برخورد های فیزیکی نه احترام می گذارند و نه از آنها اطاعت می کنند .

‫*‬ آیا بیگل برای آپارتمان مناسب است ؟

بیگل ها بسیار پر انرژی هستند و برای کسانی که به پیاده روی های طولانی علاقه مندند مناسبند .

آنها را می توان به خوبی در آپارتمان نگه داری کرد , اگرچه برای این امر می بایست صاحبش , خود را برای پیاده روی روزانه و مرتب متعهد بداند .

به یاد داشته باشید که تا زمانی که حداقل بیگل به سن ۱ سالگی نرسیده است , نباید برنامه ای برای دویدنش بریزند و تا آن زمان می بایست فقط پیاده روی روزانه را انجام دهند .

‫*‬ رفتار آنها با حیوانات خانگی دیگر به چه گونه است ؟

بیگل ها را معمولا می توان با سگهای دیگر , گربه ها و کلا حیوانات خانگی دیگر تنها گذاشت و رفتار دوستانه ای با آنها خواهند داشت .

آنها بطور کلی نباید در مقابل سگهای دیگر که برخوردی با آنها ندارند و یا حالت پرخاشگری ندارند , پرخاشگری کنند , اما از قلمرو خود به خوبی محافظت می کند ,

معمولا با زوره کشیدن و ژست های دیگر محدوده ی قلمرو خود را اعلام می دارند .

بیشتر اوقات تا همین حد بسنده می کنند ولی گرنه اگر به این مرحله ختم نشود و مزاحم دور نشود , به مخالفت فیزیکی و مبارزه با مزاحم می پردازند و در واقع به مزاحم حمله می کنند .

‫* پرخاشگری بیگل ها به چه میزان است و برخورد آنها با غریبه ها چگونه است ؟ ‬

بیگل ها هرگز نباید با انسانها حالت پرخاشگری و تهاجمی داشته باشند , با این حال به علت غریزه ی خود سری اشان , ممکن است سعی کنند که بر صاحبش برتری جویند .

صاحب بیگل نباید این اجازه را به آنها دهد و اگر با این مشکل روبه رو شد , با در میان گذاشتن با تربیت کننده ی سگ , می توان آن را حل کرد .

آنها به این علت که کلا خلق و خوی مهربانی دارند , مخصوصا با انسانها , باعث شده که آنها سگ گارد ضعیفی باشند ,

اما با این حال به علت هوشیاری و رفتار سردشان با غریبه ها در ابتدا و تمایل شدیدشان به پارس کردن و داد و فریاد زدن در زمان حضور غریبه ای یا حس کردن تحرکی , به سگهای آلرت فوق العاده ای تبدیل شده اند . ( همه ی بیگل ها زوزه نمی کشند )

‫*‬ رفتار آنها با کودکان چه گونه اند ؟

بیگل ها کودکان را عاشقانه دوست دارند , اگر از زمان کودکی با کودکان آشنا و اجتماعی شده باشند .

بطور کلی نوزادان و کودکان کوچک را نباید با سگ ها بدون وجود کسی تنها گذاشت ,

اما معمولا , شما به راحتی می تونید بیگلی را پیدا کنید که برای کودکان و بچه ها همدمی فوق العاده مهربان باشند و به همین دلیل به سگ های خانواده ی فوق العاده ای محشور شده اند .

آنها اراده ی بسیار مصممی در تعقیب های طولانی دارند , بیگل ها در همه ی حالات آماده باش هستند و به اطرافشان کاملا هوشیارند .

آنها از حس بویایی قوی ای برخوردارند . همچنین عکس العمل خوبی در مقابل آموزش همراه با پاداش نشان می دهد .

طی تحقیقاتی که در سال ۱۹۸۵ انجام شد , معلوم شد که بیگل ها حداکثر هیجانی که دارد , زمانی است که در کنار نژادهایی چون یورکشایر تریر , وست هایلند و فاکس تریر هست .

بطور کلی , بیگل ها سگهای خوشحال و بسیار مهربانی هستند , آنها جسور , بسیار شجاع , هوشیار به اتفاق اطرفشان , جست و جو گر و عاشق بازی هستند .

لازم به ذکر است که بیگل جز ۱۰ نژاد محبوب به حساب می آید و همچنین طبق آمار akc بیگل ۵ مین نژاد محبوب در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده است

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار