0

سبد خرید شما خالی است.

همه چیز درباره سهره

دسته بندی :پرندگان خانگی 29 اردیبهشت 1396 khashayar 4339

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

1) سهره در قفسي با ابعاد قفس قناري شاداب تر از قفس هاي کوچک و معمول خواهد بود .در قفس بزرگ مي توان از سهره جوجه نيز گرفت .

2 ) در هنگام توليد مثل پرنده ماده بين 3 تا 7 تخم مي گذارد که تخم ها به رنگ سفيد متمايل به آبي بوده و نقاط ريز قرمز يا قهوه اي در يک طرف تخم ها ديده مي شود . پرنده ماده به مدت 14 روز روي تخم ها مي خوابد . در اين مدت پرنده نر براي ماده غذا مي آورد که ممکن است دانه و يا حشره باشد . در اين هنگام پرنده نر در اوج مستي بوده و بال هاي خود را به صورت آويزان نگه مي دارد . دو هفته نيز طول مي کشد تا جوجه ها آماده ترک لانه فنجاني شکل شوند . لانه اي که معمولاً در ارتفاع 2 تا 10 متري از سطح زمين و در ميان شاخه هاي درخت ساخته مي شود .

3 ) سيستم تنفسي سهره بسيار حساس بوده و نبايد اين پرنده را در محل هايي با تهويه نامناسب و يا گرد و غبار و دود قرار داد دود سيگار نيز براي سهره حالت سمي دارد .

4 ) وجود نور کافي در رنگ پذيري سهره هاي جوان از اهميت زيادي برخوردار است . در نور کم رنگ سرخ صورت پس از اولين پر ريزان به رنگ نارنجي و يا حتي زرد تبديل مي شود .

5 ) وجود آب تازه روزانه جهت آشاميدن و نيز وجود آب روزانه جهت آب تني پرنده اثر بسيار زيادي در شادابي پرنده دارد .

6 ) اگر تمايل داريد سهره شما همچون سهره هاي آزاد در طبيعت از کمترين حساسيت به شرايط جوي برخوردار باشد و حتي در شرايط بد جوي هم مقاوم بوده و آواز بخواند بايد از همان ابتدا پرنده را در محيط باز پرورش دهيد معمولاً سهره هايي که در محيط داخل منزل نگهداري مي شوند چنانچه به محيط آزاد و در معرض تغييرات جوي قرار گيرند دچار پر ريزان بي موقع و قطع آواز مي شوند .

7 ) اندازه سهره در آواز سهره نقشي ندارد ولي بهتر است در هنگام خريد سهره هايي با دم ، منقار و پاهاي بلند تر را انتخاب کنيد .

8 ) اگر قصد جوجه گيري از سهره با قناري و يا ساير سهره ها را داريد بايد بدانيد که سهره شما بايد در اوج مستي بوده و رام باشد . سهره در اوج مستي با بال هايي آويزان به آوازخواني مي پردازد و در اين هنگام رنگ منقار سهره سفيد متمايل به صورتي است .

9 ) جهت رام کردن سهره بايد قفس سهره کوچک بوده و در محلي پر رفت و آمد و کم خطر و در نزديکي سطح زمين قرار گيرد . از دست زدن به سهره جداً خودداري نماييد .

روش پيشنهادي اين است که سهره را در يک قفس کوچک قرار داده و با يک افشانه گر آب هر روز مقداري آب روي حيوان افشانه کنيد حال حيوان را در محلي پر رفت و امد قرار دهيد در اين حالت حيوان مشغول خشک کردن و تميز کردن خود شده و خود را به ديواره هاي قفس نکوبيده وچون مشغول خشک کردن خود است رفت و امدها نيز براي ان معمولي شده و بعد از مدتي شما سهره ي رامي خواهيد داشت.

10 ) جوجه سهره قابليت يادگيري آواز ساير سهره ها و يا قناري را دارد .

11 ) سهره ماده در زمان مستي آواز مي خواند ولي آواز سهره ماده کوتاه تر و آرام تر از سهره نر بوده و تنوع کمتري دارد .

12 ) جوجه حاصل از تلقيح سهره با قناري و ساير سهره ها به جز سهره حلب عقيم است . جوجه حاصل از سهره معمولي و سهره حلب اصطلاحاً زاغ سر ناميده مي شود .

13 ) سهره ها را چنانچه در يك قفس بزرگ و بصورت دسته جمعي نيز نگهداري كنيم آواز خواهند خواند ليكن توصيه ميشود جوجه سهره را از دو ماهگي به بعد در يك قفس كوچك و مجزا قرار دهند تا زودتر رام شده و بهتر پرورش یابد . براي تسريع در اين كار قفس جوجه سهره را در كف زمين و در محل شلوغ با رعايت احتياط هاي لازم قرار ميدهند تا زودتر رام گردد . عليرغم اينكه حضور سهره در كنار قناري موجب خواهد شد كه قناري نيز قدري سركش و ترسو شود ليكن براي بهتر شدن آواز سهره او را در كنار قفس قناري نگهداري ميكنند .

14 ) برای نگهداری سهره در منزل شما باید سهره را در قفس های کوچک نگهداری کنید تا سهره زودتر رام شود.قفس های مخصوص سهره در بازار به وفور یافت می شود.برای جیره غذایی سهره باید در اوایل خرید که سهره هنوز وحشی است از شاهدانه استفاده کرد ولی بعد از گذشت یکی دو ماه باید کم کم شاهدانه قطع شود و در عوض تخم کتان و کمی تخم کاهو جای آن را بگیرد طوری که فقط چند دانه شاهدانه بیشتر در ظرف غذا نباشد.فقط باید دقت داشت که این عمل به آرامی و به تدریج انجام شود چون سهره در صورت لاغر شدن دیگر به حالت اول باز نمی گردد و از بین می رود.بعد از مدتی تخم کاهو را نیز باید قطع کرد.تخم کتان باعث آرامتر شدن سهره و شاهدانه باعث مست شدن و گیج شدن بیشتر سهره می شود.سهره را باید در جای پر رفت و آمد نگهداری کرد تا کم کم رام شود.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  • khashayar گفته؛
   14:08 1398/01/03

   لطف دارید

   • صادق گفته؛
    10:15 1398/11/11

    سلام، من ی سهره خریدم به تازگی و هیچ صدایی ازش در نمیاد، از کجا بفهمم که لال نیست

 1. پیشقدم گفته؛
  15:25 1398/01/26

  سلام یک سهره دارم چند مدتی است که سرش را پایین آورده و هی پاهایش را نگاه می کند دیدیم ناخنهایش خیلی بلند شده گفتیم از ناخنهاست لذا آنها را دادیم کوتاه کردند(تمام سه انگشت جلویی و یک انگشت پشتی) ولی از آنروز هنوز به پایین آوردن سرش و نگاه کردن به پاهایش ادامه می دهد و کمی گوشه گیر شده و از ما دوری می کند(لازم به ذکر است این پرنده بطور آزاد در آپارتمان می باشد و می چرخد) و دائم در یک گوشه می نشیند اما دانه می خورد و گاهی صدایش می آید .
  منتظر جواب شما عزیزان هستم./

 2. جواد گفته؛
  13:41 1398/03/07

  سلام ممنون از سايت و اطلاعات مفيدتون فقط من يك قسمت درست متوجه نشدم كه براتون كپى ميكنم اره خوب سهره با قنارى جوجه عقيم ميده درسته شما ذكر كرديد سهره با سهره هم جوجه عقيم ميده به جز سهره حلب حالا سوال من اينه چرا سهره با سهره جوجه عقيم ميده؟
  ۱۲ ) جوجه حاصل از تلقيح سهره با قناري و ساير سهره ها به جز سهره حلب عقيم است . جوجه حاصل از سهره معمولي و سهره حلب اصطلاحاً زاغ سر ناميده مي شود
  با تشكر

 3. مریم گفته؛
  13:22 1398/04/08

  سلام ممنون از توضیحاتتون بسیار عالی بود،ببخشید یه سؤال داشتم سهره را کجا می توان آزاد کرد؟ در صورت آزاد کردن میتواند زنده بماند؟

 4. جلال گفته؛
  02:38 1398/04/10

  دو تا از سهره هام دو ماهی هست که نوک به نوک هم میزنن یک ماه اونا رو از تو قفس گله خان جدا کردم توی یه قفس دیگه انداختم لانه واسشون گذاشتم ولی ماده لونه رو گرد نمیکنه چکار باید کرد

 5. جلال گفته؛
  02:43 1398/04/10

  چندوقت طول میکشه که ماده تن بده.دوتا دیگه ازسهره هام هم تو قفس گله خان باهم جفت شدن اونا رو ازهم جدا کنم یا توی همون قفس بزرگ لانه برارم.البته لانه هم گذاشتم ولی سراغش نمیرن یه توضیح بدین ممنون میشم

 6. زهرا گفته؛
  22:34 1398/08/11

  سلام شب خوش
  گل سرخ در صورت سره ام کم رنگ شده
  چکاری باید انجام بدم
  پسر خوشگلم رام و یکسال و نیمش
  کمی میخونه
  و غذاش رو فقط شاهدونه گذاشتم
  گاهی یک قطره ویتامین بچه میریزم توی آبش
  یا قرص جوشان c و یا کلسیم دی میریزم توی آبش
  یک ماه رنگ صورتش ناراحتم میکنه

 7. Mahboubeh گفته؛
  16:18 1399/02/13

  سلام، یه زاغ به سهره م حمله کرده، شش روز پیش. بالش شکسته . دامپزشک یه چسب زد به بالش که مثل اتل عمل کنه. بعد از ۴ روز الان خیلی میلرزه، باد کرده و نوک ش رو به هم میزنه. ممکنه راهنمایی کنید؟ ممنون

 8. Erfan گفته؛
  10:54 1399/11/04

  سلام من یه سهره قناری دارم که خیلی بال بال میزنه چیکار کنم تا اروم تر بشه؟ چون یکی دیگه از سهره قناری ها روز دومی که خریدمش هی سرش رو میبرد تو پر هایش و وقت پر هایش رو تمیز میکرد پر هایی رو که جای دهانش بود رو تمیز نمیکرد و روز بعد مرد. میشه بگید مشکل این دوتا چی هستش ممنون میشم

 9. سلام خسته نباشید ماده سهره من بعد اینکه جوجه هاش آمد رو چوب خونریزی داخلی پیدا کرده الانم لک خورده کامل صاف کرده لکش ولی چند وقت یبار فضله خونیه

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:48 1400/10/28

   سلام
   لطف کنید به کلینیک مراجعه بفرمائید.
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: