سگ نژاد باکسر

khashayar 1396/02/29

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار
گروه نژادی:باکسر در گروه دوم نژادی قرار دارد.

ثبت بین المللی:FCI, AKC, UKC, TKC, CKC

کشور منسوب: آلمان

زمان: 1800 میلادی

عملکرد: گارد، جنگ با گاو

عملکرد امروزی: همراه انسان، گارد،

اندازه و وزن نر: 57 تا 63 سانتی متر – 30 تا 40 کیلو گرم

اندازه و وزن ماده: 53 تا 59 سانتی متر – 25 تا 30 کیلو گرم

رنگ: قهوه ای، ببری با پوزه سیاه. مشکی. سفید با خالهای قهوه ای.

طول عمر: 8 تا 10 سال

منشا: این نژاد در سال 1850 در مونیخ آلمان از جفت گتیری بولداگ ( (Bulldog و بولن بیسر مستیف (Bullenbeisser mastiff)حاصل شد. از اولین نژاد آن در شکار خرس و از نسل دوم در جنگ با بوفالو استفاده شده.خصلت وحشی این نژاد جدید ارتباط مستقیمی با اجدادش داشته است، البته پرورش دهندگان به طور چشمگیری از خلق و خوی درنده این نژاد کاسته اند و در سال 1896 این نژاد به کمال رسید و اولین باشگاه باکسر تاسیس شد.

ظاهر شناسی: در این نژاد بین سر و بدن تناسب ویژه ای برقرار است، همچنین سر باید غیر گوشتی و بدون چین و چروک باشد فک بالا به مراتب بیشتر از فک پایین به طرف جلو کشیده باشد. حین بسته بودن دهان نباید زبان و یا دندانها مشهود باشند. بینی در این نژاد بزرگ و سیاه، حفره های بینی باز است. گوشها آویخته است و برای زیبای و افراشته ماندن گوش معمولا جراحی می شود. چشمها سیاه و یا قهوه ای تیره است و صورت گرد، عضلانی و البته بدونه چین خوردگی است. دم بلند و باریک است که بسیار کوتاه جراحی می شود و افراشته است. پا های جلو قائمو موازی است.

قد: نرها 63 _57 سانتیمتر، ماده ها 59 _53 سانتیمتر می باشد.

وزن: سگهای نر که قد آنها حدود60 سانتیمتر است وزنشان بیشتر از 30 کیلوگرم می باشد و در سگهای ماده که قد آنها تقریبا 56 سانتیمتر است وزنشان در حدود 25 کیلوگرم می باشد.

رنگ اصلی در این نژاد رنگ حنایی و یا والر حنایی با خطوط سیاه است. رنگی حنایی در این نژاد بسیار متنوع است و از حنایی روشن تا قهوه ای مایل به قرمز دیده می شود و فاصله خطوط و وضوح رنگ سیاه نیز متغیر می باشد. و در صورت، سینه و پا ها لکه های سفید دیده می شود. و بدن پوشیده از موهای کوتاه صاف و براق است.

رفتار شناسی: سگی با وفا است و نیز رفتار خوبی با کودکان دارد و در مقابل صاحبش خشونت نشان نمی دهد، عاقل و بصیر، فرمانبردار و با محبت است. در مقابل بیگانگان خشن و سرسخت است. در نزاع با سگها خیلی شجاع است، ولی هیچگاه به سگهای ضعیفتر از خود حمله نمی کند. تا سه سالگی میل مفرطی به بازی و بازی گوشی دارد و بعد از این مدت آرام و مطیع میشود.

کارایی: از این نژاد به عنوان سگ نگهبان، محافظ استفاده می شود و در گروه سگهای کاری قرار دارد.

توجه: این نژاد مستعد بیماری روماتیسم است و با اینکه علاقه زیادی به تحرک دارد نباید در هوای سرد و بارانی برای پیاده روی برده شود.

باکسر هايی با داشتن خصوصیاتی مانند پرخاشگری، مهاجم بودن، ترس زیاد و غیر قابل کنترل بودن اجازه شرکت در مسابقات و نسل کشی را نیز ندارد

باکسر سگی است با جذبه، پرانرژی و مهربان. بین سر و تنه تناسب ویژه ای برقرار است. دماغ بزرگ و سیاه، سوراخ های بینی باز. گوش ها: افراشته ( پس از جراحی) چشم ها: سیاه، صورت: گرد، قوی و عضلانی . تنه: چهارگوش، دم: بسیار کوتاه و افراشته( پس از جراحی) . پاهای جلو قائم و موازی.

حیوانی خوش خوی و باوفاست. کینه توز نبوده و نیز میانۀ خوبی با بچه ها دارد.

به عنوان سگ پلیس، سگ نگهبان، سگ محافظ و نیز راهبر افراد نابینا از آن استفاده می شود. مهم تر این که به عنوان حیوانی دوست داشتنی و رفیقی صادق اهمیت ویژه ای دارد. سگی خوش ظاهر و بازیگوش است، ولی نسبت به غریبه ها محتاط است. از ورزش خوشش می آید و لازم است به طور منظم به پیاده روی برده شود.

سلامت

• نگرانی عمده: کاردیومیوپاتی (نقص در عضله قلب)، تنگی آئورت، بیماری قلبی

• نگرانی کم اهمیت تر: پیچ خوردگی معده، تومور، مشکلات دیسک بین مهره ای، زخم قرنیه، کولیت

• گاهی دیده میشود: هیچ

• آزمایشات پیشنهادی: قلب، لگن

• نکته: حساس به گرما و بیهوشی (به ویژه آسپرومازین)، باکسر های سفید ممکن است کر باشند
کلینیک دامپزشکی دکتر افشار