0

سبد خرید شما خالی است.

همه چیز درباره اردک

دسته بندی :پرندگان خانگی 13 اردیبهشت 1396 khashayar 1953

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

اردک یا مرغابی نامی است که معمولاً برای تعدادی از گونه های مرغابی سانان در خانواده پرندگان Anatidae به کار می رود.اردک ها به چندین زیر خانواده تقسیم می شوند.مرغابی ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک‌تر از هم خانواده های غاز و قو هستند. مرغابی ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می کنند. اردک پرنده ایست تخم گذار که بیشتر در آب زندگی می کند. گونه های زیادی از اردک در دنیا هستند که هنوز شناخته نشده اند.این پرنده پر های چربی دارد تا با تماس به آب، پر ها خیس نشود و پرنده پس از خارج شدن از آب سنگین نشود.

تاریخچه پرورش اردک

اردک یکی از اولین گونه های پرندگان است که توسط آدمی اهلی شده است وبه نظر می رسد که اهلی کردن آن در کشور مصر صورت گرفته باشد ، زیرا که در حفاری های به عمل آمده بر روی گور امنحوتب سوم یکی از فراعنه باستانی مصر که در حوالی 1500 سال قبل از میلاد می زیسته است ، تصویر یک اردک در بین گل های لوتوس مشاهده شده است ، وگفتنی است که مصریان باستان یکی از اولین اقوام کهن بشری هستند که اقدام به جوجه کشی از این پرنده نمودند وشاید علت توجه مصریان باستان به پرورش این پرنده ، کانال های متعدد آبی ورودخانه طویل وممتد نیل بوده باشد وامروزه نیز پرورش اردک به شدت در مصر رایج ومتداول است .

خصوصیات عمومی اردک

اردک پرنده ای با بدن کشیده وپاهای کوتاه است که باعث می شود بدنش نزدیک زمین قرار گیرد . اردک از پرندگان نوک پهنی است که در جانور شناسی به آن ها لامیلورستر Lamelliorostere می گویند . درازا وحجم بال اردک نسبت به سایر طیور متوسط است واردک اهلی بدین دلیل به خوبی نمی تواند پرواز کند . حرارت طبیعی بدن اردک 7/40 درجه سانتی گراد وتعداد نبض به طور متوسط 312 دفعه در دقیقه وتعداد تنفس 16 – 28 بار در دقیقه می باشد . سر بزرگ وقطر منقار آن در بالا وپایین کم است . بدنی ترتیب از اتصال منقار به یکدیگر برجستگی خاصی از نیمرخ در آن ها دیده نمی شود . حجم منقار در اردک ها نسبت به سایر طیور وبخصوص غاز زیادتر بوده وسطح بیشتری را نسبت به سر وجثه حیوان اشغال می کند . منقار در محل اتصال به سر نازک تر از قسمت آزاد است . از این رو تقریباً به صورت یک بیلچه در آمده است . منقار از غشای صاف وهمواره پوشیده شده است که لبه آن از یک قسمت شاخی پوشیده می شود . زبان در اردک قوی وعضلانی است وغدد چشائی فراوانی دارد که به وسیله آن ها تا اندازه ای طعم مواد غذائی را حس می کند . گردن اردک کوتاه وقطر آن متوسط است . پرها تمام بدن اردک ها را پوشانیده وغشای ظخیمی را در روی پوست تشکیل می دهد . این پرها به خوبی روغنی شده اند واین امر مانع از رسیدن آب ورطوبت به بدن می گردد .

نژادهای اهلی اردک

نژادهای متعددی از اردک اهلی در جهان وجود دارد که این نژادها به گروه های گوشتی ، تخمگذار ، دو منظوره وتزیینی تقسیم می شوند ودر این جا به معرفی این نژادها می پردازیم :

1 . نژاد پکین Peckin : منشا این نژاد کشور چین است واولین بار در سال 1873 به عنوان یک نژاد مشخص معرفی شده است ودر حال حاضر بیشتر مزارع پرورش اردک گوشتی در آمریکا از این نژاد استفاده می کنند . وزن اردک نر بالغ در حدود 4 تا 5/4 کیلوگرم واردک ماده بالغ 6/3 تا 4 کیلو گرم است . این نژاد تخمگذار خوبی نیز هست به طوری که سالیانه بین 150 تا 180 عدد تخم می گذارد ووزن هر یک عدد تخم آن در حدود 85 گرم بوده ورنگ پوسته آن سفید کرمی ویا سبز فام است . این نژاد دارای بدنی کشیده وسینه ای پهن بوده ورنگ آن سفید کرمی ورنگ پوست آن زرد ورنگ منقار وپاها پرتقالی است . وجه تمایز اردک نر از ماده ، وجود دو پر کوچک تابیده در منتهای الیه دم است . امتداد بدن از شانه به طرف پشت ، شیب دار بوده ودر حقیقت قسمت انتهایی بدن ودم نزدیک زمین قرار گرفته است . این طرز ساختمان بدن وهمچنین طرز راه رفتن ،پرنده را شبیه به پنگوئن ها می سازد . طرز ساختمان بدن سبب شده است که حیوان نتواند به آسانی بر روی زمین جفتگیری کند از این رو برای جفتگیری باید در آب برود.. بهترین سن برای عرضه در بازار سن 8 تا 12 هفتگی است ودر این سن وزن اردک بین 2 تا 3 کیلوگرم خواهد بود ، وپس از آن بتدریج از کیفیت گوشت کاسته می شود . این نژاد آرام بوده وشرایط محیطی را بخوبی تحمل می کند ودر مقایسه با سایر نژادها از بال کوچک تری برخوردار است وزیباتر به نظر می رسد . اردک ماده آن علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد .

2 . نژاد روئن Rouen: منشا این نژاد شهر روئن درایالت نرماندی فرانسهاست که نام نژاد نیز از نام آن گرفته شده است واین نژاد تا حدودی شبیه نژاد پکین است . این نژاد در اصل از نژاد اردک وحشی مالارد منشعب شده واردک نر آن دارای بال وپرهای زیبای آبی وسبز وسیاه است ودر لابلای آن خطوطی سفید قرار دارند . وزن اردک نر در حدود 5/4 کیلوگرم ووزن اردک ماده 4 کیلو گرم است . از نظر رنگ ، نر وماده در این نژاد اختلاف دارند ورنگ نرها زیباتر از رنگ ماده ها می باشد . جثه نرها نیز از جثه ماده ها بزرگ تر است .رنگ اردک ماده سفید وقهوه ای روشن است وپاها ومنقار به رنگ پرتقالی وپوست به رنگ زرد است واردک ماده آن علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد .ماده اردک ها سالیانه 80 عدد تخم می گذارند که رنگ پوسته تخم خاکستری آبی فام تا سبز می باشد . گوشت شان بسیار لذیذ وخوش خوراک است .

3 . نژاد ایلسبوری Aylesbury: اردکی تنبل وسنگین وزن از اردک های نژاد گوشتی است که منشا آن دره ایلسبوری در حومه شهر لندن در انگلیس است ، ووزن اردک نر آن در حدود 5/4 کیلوگرم ووزن اردک ماده در حدود 4 کیلوگرم است . این نژاد برای تولید گوشت مناسب است . اردک ایلسبوری منقاری بلند ، راست وبه رنگ سفید صورتی فام ، وپاهای پرتقالی رنگ دارد و برخلاف رنگ پوست سایر نژادهای اردک که معمولاً زرد است رنگ پوست اردک ایلسبوری سفید است . میزان تولید تخم آن سالیانه در حدود یکصد عدد تخم است .

4 . نژاد آنکونا Ancona: این اردک جزو نژادهای گوشتی است ومعمولاً جوجه های آن به رنگ شوکولاتی وسفید واردک های بالغ به رنگ سیاه وسفید اند . سر وگردن وسینه معمولاً به رنگ سفید وباقی اجزای بدن به رنگ سیاه است .

5 . نژاد خالدار استرالیایی Australian Spotted :این نژاد در سال 1920 میلادی در آمریکا بوجود آمد ودر سال 1928 برای اولین بار به نمایش گذاشته شد ، این نژاد از تلاقی نژادهای مالارد ، دم دراز وکال وبرخی نژادهای خالدار از گله های اردک وحشی استرالیایی بوجود آمد . اندازه جثه این اردک ها حد واسطی بین گونه مالارد نوک دراز وگونه کال نوک کوتاه می باشد . وزن اردک نر آن یک کیلو تا 2/1 کیلوگرم واردک ماده بین 870 گرم تا 1057 گرم می باشد . این نژاد از لحاظ رنگ واریته های مختلفی نظیر : سرسبز ، سر آبی وسر نقره ای دارد . اردک خالدار استرالیایی تخمگذار خوب ومادری ممتاز است . جوجه اردک های بسیار فرز وچالاکی دارد واز لحاظ قدرت پرواز همانند نژاد کال Call پرندگانی توانا هستند .

جایگاه اردک

اردک از حیواناتی به شمار می رود که علاقه زیادی به آب دارد وبسیاری گمان می کنند که زندگی در خشکی برای حیوان با لذت ورضایت همراه نیست . ولی باید دانست که برخلاف تصور ، تجربه نشان داده است که اردک خیلی زود به تغییر محیط ووضع موجود عادت کرده وبه آسانی قادر است کمبود آب ودریاچه وامثال آن را با مراتع وعلف زارهای سبز وخرم جبران نموده وحتی پرورش به طریقه بسته را به نحوی که در مویر سایر طیور اهلی جریان دارد به آسانی وخوبی تحمل نماید . در مورد ساختمان جایگاه ولانه اردک ها شرایط واصولی که برای مرغداری ها باید در نظر گرفته شود عیناً جهت لانه های اردک قابل اجرا می باشد ، منتهی باید در نظر داشت ، چون اردک ها عادت دارند تمام مدت شب وروز را در هوای آزاد زندگی کنند ودائماً در حال حرکت وفعالیت باشند لذا باید سعی شود تا حد امکان محوطه های محصور ووسیع وبزرگی را در جلوی هر لانه برای اردک ها اختصاص داد که حیوانات بتوانند در مواقع لزوم از جایگاه های خود خارج شده ودر آن قسمت به جست وخیز بپردازند .

تغذیه اردک

بر خلاف سایر انواع طیور اهلی ، جوجه اردک ها از همان ساعات اولیه خروج از تخم علاقه عجیبی به خوردن غذا از خود نشان می دهند ومعمولاٌ در چنین هنگامی بهتر است از خوراک هائی که در آب وجود دارد یا مواد غذایی که منشا حیوانی دارند برای تغذیه جوجه استفاده شود . ولی چنانچه این کار مقدور نباشد می توان روزی پنج الی شش بار مقداری آرد سبوس وپودر شیر وآرد مواد علوفه ای را به صورت خمیر درآورده ودر اختیار جوجه ها قرار داد . تجربه نشان داده است که ترکیبات مزبور که البته می توان اجزای آن را با مواد غذایی وعلوفه ودانه های دیگر تعویض نمود ، غذای کامل وخوبی برای اردک ها به شمار می رود وبخصوص در رشد ونمو جوجه ها تاثیر زیادی دارد .رشد جوجه اردک نسبت به سایر طیور اهلی کم وبیش سریع تر است واگر غذا به میزان کافی ومتعادل در اختیار حیوان گذاشته شود ، حیوان رشد عجیبی خواهد کرد . تغذیه حیوان از دو هفتگی به بعد تدریجاً کم شده ودر سن سه تا چهار هفتگی تعداد دفعات غذا به دو بار در روز تقلیل می یابد .

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. اشکان گفته؛
  04:06 1397/01/15

  سلام..
  اردکم روی زمین میشینه و پر هاش رو پف کرده و نفس نفس میزنه و درد داره و چشماش رو هم از درد می بنده…
  فکر میکنم تخمش شکسته باشه..
  میشه راهنمایی بکنید ک چیکار کنم؟
  لطفا سریع پاسخ بدید..

  • سارا گفته؛
   23:38 1397/02/28

   سلام
   اردک من چند روزی حالش خوب نبود یعنی مثل قبل نبود ولی اشتها داشت و حرکتم میکرد از امروز دیدم زود به زود خسته میشه و نمیتونه زیاد روی پاهاش بایسته . شبی هم متوجه شدم یه پاش لنگ میزنه .
   علتش چیه ؟ چکار کنم
   ممنون میشم. راهنمایی کنید

   • admin گفته؛
    19:30 1397/04/21

    سلام به کلینیک مراجعه کنید

   • اردک گفته؛
    17:46 1397/06/04

    اگه زیاد بهش خیار وهندوانه میدهی دیگه بهشون نده

 2. سهیلا گفته؛
  22:19 1397/02/31

  سلام خسته نباشید
  اردکم یهو حالش بدشد،مردمک چشمش بزرگ شده.بیحاله.نفس نفس میزنه.سرشو تکون میده ومیترسه وقتی نزدیکشذمیشم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • admin گفته؛
   19:29 1397/04/21

   سلام به کلینیک مراجعه کنید

 3. علی گفته؛
  21:56 1397/03/13

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  نماز و روزه هاتون مورد قبول درگاه حق خداوند متعال قرار گرفته باشد انشاءالله
  من 3 تا اردک کوچولوی دارم که یکی از آنها زیر کف پایش زخم شده و نمیتواند راه برود و در حال حاضر فقط نشسته است و یکی دیگه از اردک ها وقتی که کمی به سمت جلو حرکت میکند گردنش را به سمت پایین برده و همزمان عقب عقب حرکت میکند و صدا در می آورد علت این مشکل را لطفا بیان کنید .
  خیلی خیلی زیاد نگران آن دو اردک ها هستم خواهش میکنم لطفا جواب سؤالم را بدهید .
  علی جعفر قلیزاده
  شماره تلفن همراه
  09356050860
  09229843996

  • admin گفته؛
   19:29 1397/04/21

   سلام به کلینیک مراجعه کنید

 4. asal گفته؛
  21:49 1397/04/14

  سلام وقت بخیر ،جوجه اردک من حدود 3هفته ش شده ،و الان چند روزه که سرماخورده ، و ببینی ش کپی شده، الان من باید چیکار کنم براش

  • admin گفته؛
   19:28 1397/04/21

   با کلینیک تماس بگیریدبه کلینیک مراجعه کنید

 5. امیرحسین گفته؛
  20:37 1397/05/01

  سلام ببخشد من یه جوجه اردک داشتم بعد یه مدت یه جوجه دیگه هم خریدم شب خوابیدم صبح که بیدار شدم دیدم هر دوشون موی جلوی گردن ندارن بصورتی تاس شده بود (فقط موهای جلوی گردن) بنظرتون یه بیماریه یا اینکه موهای همدیگرو کشیدن؟؟

  • admin گفته؛
   00:00 1397/05/24

   ⛔️متاسفانه مشکل پت شما با کمک و معاینه از طریق اینترنت قابل مدوا یا برسی نیست، به منظور جلوگیری از خطرات آتی و حفظ سلامتی حیوان برای رزرو وقت ویزیت تماس بگیرید.
   کلینیک اختصاصی دامپزشکی دکتر افشار

   بزرگراه رسالت به سمت شرق پس از اتوبان صیاد شیرازی خیابان استاد حسن بنا جنوب(مجیدیه جنوبی) نبش کوچه فراهانی پلاک ٢۴۵

   تلفن های تماس :
   ☎️ 22531765
   ???? 09191771872

   برای اطلاع از موقعیت کلینیک بر روی نقشه لینک زیر را لمس کنید:
   https://g.co/kgs/RQYHG2

 6. ستاره گفته؛
  19:25 1397/05/24

  سلام و خسته نباشید ، من دو تا اردک دارم حدودا سه هفته هستند ، بعد از یکی دوهفته یکی از اردکها پر های اطراف گردنش ریخته و امروز اردک دومی پرهای زیر گردنش کاملا ریخته و هر دو به شدت اون ناحیه ی ریخته شده خارش داره طوری که اردک ها کلافه میشن و واقعا صحنه ناراحت کننده ای هست ، میشه لطفا بگین دلیلش چی میتونه باشه و برای خارش کمتر. و در امدن مجدد موها چکار کنم ، در ضمن محل ریخته شده نه تاول داره و نه سفیدک شده ، خییییلی لطف میکنین چون به شدت نگران و نارحتشون هستم ، لطفا جواب بدین ????

  • admin گفته؛
   16:19 1397/06/01

   سلام علائم کمی پیچیده است لطفا به کلینیک مراجعه کنید

  • فرشاد گفته؛
   22:04 1398/02/25

   با سلام اردکهای منم این مشکلو داشتن. یک چهارم قرص کتوکونازول بدین بخوره و با یک پماد قارچ کش دور گردنش بمالین.

 7. حامی گفته؛
  01:21 1397/09/23

  با سلام خدمت شما. بچهام با اردکم بازی کردن هم بالش کج شده سمت زمین رفته هم یکی از پاهاش لنگ میزنه امشب شستمش با شوینده الان کلا نمیتونه راه بره ونه حرکت میکنه نه صدا میده درصورتی ک خیللیی شیطون بود کلی سرصدامیکردش الان چیکارکنم نکنه بمیره؟؟همش میلرزه جای دماغش ی کم پراش جمع شده لوکه شده از راه رفتن افتاده ناله میکنه.

  • khashayar گفته؛
   18:03 1397/09/30

   سلام به کلینیک مراجعه کنید

   • سمیه گفته؛
    15:42 1399/06/08

    سلام لطفا الان جواب بدین اردکام ۱ ماهه هستش امروز دیدم بالش کج شده و نمیتونه صافش کنه لطفا زود جواب بدین چیکار کنم؟

    • khashayar گفته؛
     16:16 1399/07/01

     سلام احتمالا خود بال یا سر بال شکسته

     کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 8. رضا گفته؛
  19:01 1398/01/24

  سلام خسته نباشید جوجه اردک من بیحال شده روی پاش نمیتونه بایسته سرشو نمیتونه نگهداره چیکار کنم لطفا راهنمائی کنید ممنون

 9. tannaz گفته؛
  10:46 1398/02/19

  سلام خسته نباشین من یه اردک دارم حدودا یک ماه و نیم ، دو ماهشه و خیلی بزرگه و وزنشم زیاده .
  این چند قدم که راه میره میشینه . همش نشستس . بعد شله مثلا یهو بالش باز میشه تو همون حالته نشسته و تو همون حالت نشسته خودشو با پاهاش میخارونه . میشه بگین باید چیکار کنم ؟ ایا عادیه؟ واسه سنگین بودن وزنشه؟

 10. امیر حسین گفته؛
  16:48 1398/02/19

  با سلام چند تا اردک ماده دارم که تو جفت گیری پر گردنشون ریخته مشکلی داره؟

 11. امیر حسین گفته؛
  16:58 1398/02/19

  با سلام من چند تا اردک ماده دارم که تو جفت گیری پر کردنشون ریخته مشکلی داره؟

 12. سعیده گفته؛
  11:57 1398/03/15

  سلام اردک من همش داره با دهنش نفس میکشه و حالش خوب نیست چند روزه اینجوریه چیکار کنم خوب بشه ؟

 13. محمد گفته؛
  22:44 1398/03/26

  با سلام
  من یه جفت اردک دارم حدود یه سالی میشه جفت گیری و تخم هم میزارن ولی کرچ نمیشه لطفا در مورد کرچ اردک راهنمایی کنید
  تشکر

 14. فرزاد گفته؛
  11:37 1398/04/15

  منم به کلینیک مراجعه کنم دیگه ؟

 15. سهیل گفته؛
  22:41 1398/04/27

  سلام اردک من منقارش یه مایع لزج چسبیده غذا راحت می خوره دلیلش چی می تونه باشه؟

 16. نجیب الله مرادی گفته؛
  20:34 1398/04/30

  سلام و خسته نباشید خدمت تمام دست اندر کاران این سایت ارزشمند.
  میخواستم بپرسم که اردک ما حدودا ۱/۵سالش هست و تمام پرهای بدنش حدودا ۱ هفته هس درحال ریزشه.اشتهایش هم خیلی کم شده.باید چیکار کرد به نظرتون؟؟
  ممنون بابت پاسخگویی تون

 17. سهیلا گفته؛
  19:12 1398/05/16

  سلام خسته نباشید
  جوجه اردک من خیلی شیطون بود الان چند روزه ساکته غذا میخوره و… بردمش دکتر گفت مدفوعش عفونت داره و این داروهارو داد
  مینرال
  ب کمپلکس
  مولتی الکترویت
  اندو فلاکسایین
  اندامین

  ولی بعد ۳ روز هنوز صدای جوجم در نمیاد۱

 18. سپیده گفته؛
  12:27 1398/06/09

  سلام.من دو تا ارک دارم یکی نر ودیگری ماده.اونی که ماده است خودش رو لوس می کنه دمش رو میاره بالا وپر هاشو شل می کنم ویک مایع سفید رنگی از زیر دمش بیرون میریزه دلیلش چیه خیلی نگرانم.

  • khashayar گفته؛
   20:42 1398/07/07

   سلام میتونه ترشحات کلواکی باشه برای مطمئن تر شدن مراجعه کنید به کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 19. بدبخت گفته؛
  16:09 1398/06/11

  سلام لطفا جواب بدین اردکم داشت بدو بدو میکرد پاش اومد زیرش حالا نشسته بلد نمیشه من نمیتونم به دامپزکی بیام لطفا همین جا جواب بدین

  • khashayar گفته؛
   20:42 1398/07/07

   سلام بدون معاینه ی بالینی ما نمیتونیم تشخیص شکستگی یا …. بدیم

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 20. نگین گفته؛
  20:29 1398/06/15

  سلام…یه جوجه اردک دارم ۴هفتشه از ۳روز پیش گردنش کج شده و تعادل تو راه رفتنش نداره ….اشتها ب غذا خوردنم نداره …حتی دامپزشکیم بردیم …بهش ویتامین اینا هم تزریق کرده …تشخیص خودشون این بوده یا کمبود کلسیم شدیده یا نیوکاسل داره …حتی با اینکه بهش ویتامین و کلسیمم تزریق شده بهتر نشده …دیگه نمیدونم چیکار کنم …نمیدونم واقعا کمبود کلسیمه یا نیوکاسله

  • khashayar گفته؛
   20:40 1398/07/07

   سلام مراجعه کنید به کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 21. مهسا گفته؛
  20:43 1399/06/04

  سلام چجوری میتونم وقت بگیرم؟

  • khashayar گفته؛
   16:18 1399/07/01

   با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 22. احسان گفته؛
  17:31 1399/06/08

  سلام اردک من کرک های کنار چشمش میریزه لطفا راهنمایی کنید

  • khashayar گفته؛
   16:16 1399/07/01

   سلام بیماری پوستیه باید مراجعه کنید
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 23. مريم گفته؛
  22:15 1399/06/12

  سلام وقت به خير اردك ما پاي چپش خم شده و مراجعه كرديم بيمارستان دامپزشكي دانشگاه تهران اونجا عكس گرفتن و گفتن اتل بايد بسته بشه ولي ما بلد نيستيم ????خواستم ببينم شما ميتونين پاي اردك و اتل ببندين

  • khashayar گفته؛
   16:15 1399/07/01

   سلام بگید همونجا ببندن براش

 24. عباس گفته؛
  13:49 1399/06/26

  سلام اردک من یه مدتیه سرش گیج میره و مدفوعشم زرده و آبکی
  علتش چی میتونه باشه؟!
  ممنون

  • khashayar گفته؛
   16:10 1399/07/01

   سلام بسیاری از امراض چنین علاماتی دارن

 25. Sara گفته؛
  18:19 1399/06/30

  سلام من ی جوجه اردک دارم حدودا چهار هفتشه از دیروز کرکا و پرای پشتش (در فاصله دوبالش) اول بهم چسبیده بودن و من فکر کردم کثیفه تمیز شده ولی الان هم خیلی کم پشت شه ممکنه در حال در آوردن پر های اصلی باشه؟ یا بیماریه؟

  • khashayar گفته؛
   16:09 1399/07/01

   سلام شاید بیماری باشه ولی به احتمال زیاد عادیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: