0

سبد خرید شما خالی است.

قفس پرنده و جای آن

دسته بندی :پرندگان خانگی 11 اردیبهشت 1396 khashayar 379

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

قفس را در جايي مانند آشپزخانه – که بخار غذاها در آن جريان دارد – يا در مسير دود سيگار نگذاريد. نزديک بودن پرنده به رادياتور، شوفاژ، بخاري، دريچه کولر، پنکه و تلويزيون هم آرامش او را به هم مي‌زند.

بهتر است ارتفاع قفس هم‌سطح چشمان شما باشد تا براي کنترل پرنده، غذا دادن و اهلي کردن حيوان مشکلي نداشته باشيد. با توجه به اينکه پرنده پس از مدتي به محيط زندگي خود انس مي‌گيرد، او را به جاهاي مختلف خانه انتقال ندهيد و جاي ثابتي را براي قفس پرنده‌تان در نظر بگيريد. البته در روزهاي آفتابي گاهي مي‌توانيد پرنده را کنار پنجره يا بالکن ببريد تا کمي هم هواي آزاد تنفس کند.

براي اينکه از وضعيت تغيير دماي محيط مطمئن شويد، دماسنجي را در نزديکي قفس پرنده قرار دهيد تا به موقع از تغييرات دما مطلع شويد.

اگر در منزل پاسيو داريد، يکي از بهترين مکان‌ها براي نگهداري پرندگان است. مي‌توانيد داخل پاسيو گياهان و درختچه‌هاي مختلفي پرورش دهيد و گاهي پرنده را در اين محيط رها کنيد تا از پرواز در محيطي که کمي به زيستگاه‌اش شباهت دارد، لذت ببرد.بهتر است بعضي از پرنده‌ها مانند کاسکو و قناري را به تنهايي نگه داريد اما در مورد مرغ عشق، فنچ، عروس هلندي و… مي‌توانيد پرنده‌ها را به صورت جفت بخريد.

گاهي اوقات قرار دادن شاخه‌هاي درختان به جاي ميله‌هاي افقي قفس براي پرنده خوشايند است، چون مي‌تواند ناخن‌هايش را روي شاخه‌ها بسايد. بدين منظور ساقه‌هايي با قطر?/ ?– 1سانتي‌متر در نظر بگيريد که البته هيچ‌گونه اثري از قارچ يا سموم مختلف در آنها نباشد. سپس برگ و شاخه‌هاي اضافي را جدا کرده و به طور افقي داخل قفس قرار دهيد.

براي اينکه مطمئن شويد پرنده شما به خوبي رشد مي‌کند و همه عناصر غذايي مورد نياز به او مي‌رسد، مي‌توانيد از مکمل‌هاي غذايي و مولتي ويتامين‌ها استفاده کنيد. بهتر است در اين زمينه با دامپزشک مشورت کنيد. در کلينيک‌هاي دامپزشکي انواع و اقسام اين قبيل مکمل‌ها وجود دارد و با قيمتي بين ? تا ?? هزار تومان قابل خريداري هستند. البته مي‌توانيد از مولتي‌ويتامين‌هايي که در داروخانه‌هاي معمولي وجود دارد هم استفاده کنيد. مصرف اين مولتي ويتامين‌ها باعث افزايش اشتهاي پرنده و کامل شدن جيره غذايي روزانه‌اش مي‌شود.

اگر برنج يا غذاهاي پخته شده را به پرنده مي‌دهيد بايد به اين نکته توجه کنيد که غذا فاقد روغن باشد چون باعث بروز بيماري اسهال در پرنده مي‌شود. در صورتي که بيماري پرنده شما ادامه داشت با دامپزشک تماس بگيريد تا در زمينه روش‌هاي درماني شما را راهنمايي کند و از درمان‌هاي خودسرانه بپرهيزيد.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: