دوستي با پرنده‌ها

khashayar 1396/02/08

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

دوستي با پرنده‌ها

دلتان مي‌خواهد پرنده خانگي خود را در دست بگيريد و او را نوازش کنيد اما نمي‌دانيد چطور؟

اغلب پرندگان ابتدا از دست انسان فراري هستند و اگر دست‌تان را به طرف آنها دراز کنيد، براي دفاع از خودشان به دست شما نوک مي‌زنند. براي مثال، مرغ مينا اصلا دوست ندارد که شما او را توي دست بگيريد؛ حتي اگر به شما عادت هم کرده باشد، باز از حس گرفتاري در دست انسان ناراحت مي‌شود و با عصبانيت نوک مي‌زند.

براي دستي‌کردن پرندگان کوچک يک راه مطمئن وجود دارد که در اغلب موارد جواب مي‌دهد. بهتر است بعد از مدتي که پرنده به محيط جديد زندگي خود خو گرفت، ظرف غذايش را از داخل قفس بيرون بياوريد و به جاي آن، دست‌تان را با دانه يا ساير غذاهاي مورد علاقه پرنده پر کرده، داخل قفس ببريد و همين‌طور بي‌حرکت نگه‌داريد تا پرنده براي خوردن غذا، مجبور شود به طرفتان بيايد؛ البته اگر مي‌خواهيد به نتيجه مطلوب برسيد بايد صبر و حوصله زيادي به خرج دهيد و پرنده را با حرکات سريع و عجولانه خود نترسانيد؛ ضمن اينکه بايد مراقب باشيد پرنده در اين تمرينات، گرسنگي نکشد.

به تدريج که ياد گرفت از دست شما غذا بردارد، دست‌تان را آرام آرام از قفس خارج کنيد تا به دنبال شما از قفس بيرون بيايد و در محيط داخل منزل آزاد باشد. بعد از اينکه کمي‌در اتاق آزاد بود، معمولا خودش به طرف قفس بازمي‌گردد؛ البته بايد به اين نکته هم توجه کنيد پرنده‌اي که در داخل قفس متولد شده، نمي‌تواند به راحتي بپرد و پرواز کند بنابراين در خارج از محيط قفس بايد خيلي مراقبش باشيد تا زير دست و پا نماند.

بهتر است بعد از اينکه پرنده به دست شما عادت کرد، با انگشت خود به آرامي‌بال‌ها و جلوي سينه‌اش را نوازش کنيد. علاوه بر اينها مي‌توانيد انگشت خودتان را روي ميله داخل هم قرار دهيد تا پرنده به جاي ميله روي دست شما بنشيند و بعد دست‌تان را از قفس خارج کنيد.

يادتان باشد که دستي‌کردن پرنده را در کمال آرامش و در يک محيط بي‌سر و صدا انجام دهيد تا پرنده مطمئن شود که دست شما جاي امني است و به اين تمرينات عادت کند. نکته ديگر اين است که جوجه‌ها نسبت به پرندگان بالغ بيشتر مستعد اهلي و دستي‌شدن هستند؛ پس براي اينکه سريع‌تر به نتيجه برسيد، جوجه‌ها را انتخاب کنيد.

نکته ديگر آنکه برخلاف تصور بيشتر ما، پرنده‌هايي که در قفس به دنيا آمده‌اند از آزادي‌شان لذت نمي‌برند. آنها تصوري از آزادي ندارند و نمي‌توانند به سرعت و در مسافت زياد پرواز کنند؛ پس به خيال آنکه در حقشان لطف مي‌کنيد، آنها را آزاد نکنيد چون در يک چشم برهم‌زدن خوراک گربه‌ها يا کلاغ‌ها مي‌شوند.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار