0

سبد خرید شما خالی است.

دوستي با پرنده‌ها

دسته بندی :پرندگان خانگی 8 اردیبهشت 1396 khashayar 562

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

دوستي با پرنده‌ها

دلتان مي‌خواهد پرنده خانگي خود را در دست بگيريد و او را نوازش کنيد اما نمي‌دانيد چطور؟

اغلب پرندگان ابتدا از دست انسان فراري هستند و اگر دست‌تان را به طرف آنها دراز کنيد، براي دفاع از خودشان به دست شما نوک مي‌زنند. براي مثال، مرغ مينا اصلا دوست ندارد که شما او را توي دست بگيريد؛ حتي اگر به شما عادت هم کرده باشد، باز از حس گرفتاري در دست انسان ناراحت مي‌شود و با عصبانيت نوک مي‌زند.

براي دستي‌کردن پرندگان کوچک يک راه مطمئن وجود دارد که در اغلب موارد جواب مي‌دهد. بهتر است بعد از مدتي که پرنده به محيط جديد زندگي خود خو گرفت، ظرف غذايش را از داخل قفس بيرون بياوريد و به جاي آن، دست‌تان را با دانه يا ساير غذاهاي مورد علاقه پرنده پر کرده، داخل قفس ببريد و همين‌طور بي‌حرکت نگه‌داريد تا پرنده براي خوردن غذا، مجبور شود به طرفتان بيايد؛ البته اگر مي‌خواهيد به نتيجه مطلوب برسيد بايد صبر و حوصله زيادي به خرج دهيد و پرنده را با حرکات سريع و عجولانه خود نترسانيد؛ ضمن اينکه بايد مراقب باشيد پرنده در اين تمرينات، گرسنگي نکشد.

به تدريج که ياد گرفت از دست شما غذا بردارد، دست‌تان را آرام آرام از قفس خارج کنيد تا به دنبال شما از قفس بيرون بيايد و در محيط داخل منزل آزاد باشد. بعد از اينکه کمي‌در اتاق آزاد بود، معمولا خودش به طرف قفس بازمي‌گردد؛ البته بايد به اين نکته هم توجه کنيد پرنده‌اي که در داخل قفس متولد شده، نمي‌تواند به راحتي بپرد و پرواز کند بنابراين در خارج از محيط قفس بايد خيلي مراقبش باشيد تا زير دست و پا نماند.

بهتر است بعد از اينکه پرنده به دست شما عادت کرد، با انگشت خود به آرامي‌بال‌ها و جلوي سينه‌اش را نوازش کنيد. علاوه بر اينها مي‌توانيد انگشت خودتان را روي ميله داخل هم قرار دهيد تا پرنده به جاي ميله روي دست شما بنشيند و بعد دست‌تان را از قفس خارج کنيد.

يادتان باشد که دستي‌کردن پرنده را در کمال آرامش و در يک محيط بي‌سر و صدا انجام دهيد تا پرنده مطمئن شود که دست شما جاي امني است و به اين تمرينات عادت کند. نکته ديگر اين است که جوجه‌ها نسبت به پرندگان بالغ بيشتر مستعد اهلي و دستي‌شدن هستند؛ پس براي اينکه سريع‌تر به نتيجه برسيد، جوجه‌ها را انتخاب کنيد.

نکته ديگر آنکه برخلاف تصور بيشتر ما، پرنده‌هايي که در قفس به دنيا آمده‌اند از آزادي‌شان لذت نمي‌برند. آنها تصوري از آزادي ندارند و نمي‌توانند به سرعت و در مسافت زياد پرواز کنند؛ پس به خيال آنکه در حقشان لطف مي‌کنيد، آنها را آزاد نکنيد چون در يک چشم برهم‌زدن خوراک گربه‌ها يا کلاغ‌ها مي‌شوند.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. نیما گفته؛
  20:22 1397/12/02

  سلام دکترجان من یک مرغ مینا۸ماهه دارم اول ازدست غذانمیگرفت حالایادگرفته ازدستم غذامیگیردولی هرکاری میکنم بیادرودستم بنشیندمیترسدوفرارمیکندازقفس میادبیرون ازکف دستم هم غذامیخوردولی رودست نمیادخیلی اهنگ های عهدیه رادوست داردوقتی براش میگذارام بنامیکندبازی کردن وصدادراوردن چون هنوزحرف یادنگرفته چه کنم سپاس گزارم

  • khashayar گفته؛
   14:03 1398/01/03

   سلام با صبر و تحمل و مهربانی موضوع حل می شود

 2. عاطفه گفته؛
  22:54 1398/01/13

  سلام .من ۲ تا مرغ مینا دارم .اولی رو چند ساله دارم از جوجگی خیلی رامه .دومی رو از دوستم گرفتم از جوجگی اونم گرفته بود خیلی خوب حرف میزنه ولی تهاجمیه هم من و میزنه هم دوستمو که از بچگی بزرگش کرده چیکار کنم که این عادت زدن از سرش بیوفته چون دوست دارم از قفس بیرون بیاد و تو خونه و مثل اونیکی ازاد باشه و البته چشم منم در نیاره !

 3. مهدی خلیلی گفته؛
  11:10 1398/09/27

  سلام اقای دکتر من یک مینای ۵ یا ۶ ماهه دارم که از دوستم خریدم این مینا ولی اهلی نیست از دست هم غذا نمیخوره و به شدت باهوش طوری که صدا رو براش تکرار کنی بعد از چند دقیقه میگه وقتی از قفس میاد بیرون خیلی خوب پرواز میکنه و میگرده بعد خودش برمیگرده تو قفس لطفا بگید چطور دستیش کنم

 4. نیما گفته؛
  16:36 1399/03/23

  سلام
  من یه مینایِ دو ماهه دارم از دست غذا میخوره رپی دست هم میاد ولی نمیمونه هی میخواد بره نمیدونم باید چجوری دستیش کنم لطفا راهنمایی کنید

  • ریحانه جعفری گفته؛
   11:08 1400/09/15

   سلام
   با کلینیک تماس بگیرید تا در این زمینه راهنماییتون کنند
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: