معرفي انواع پرندگان خانگي

khashayar 1396/02/02

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

معرفي انواع پرندگان خانگي

کاسکو

يک نوع طوطي خاکستري رنگ با اصليت آفريقايي است. کاسکو مانند ساير طوطي‌ها بال‌هاي رنگي و زيبايي ندارد و شايد در نگاه اول، چندان جذاب نباشد اما به دليل داشتن هوش و قدرت سخنگويي بالا، طرفداران زيادي دارد. [اين طوطي حرف مي‌زند]

اين پرنده به سادگي با صاحبش دوست مي‌شود، بسيار حساس است و بايد به او محبت و توجه کنيد چون بر اثر بي‌توجهي، به سرعت افسرده و مضطرب مي‌شود؛ پس اگر وقت کافي نداريد، از خريد آن صرف‌نظر کنيد. کاسکو از ميوه‌هاي تازه، سبزيجات، غلات، دانه‌هاي مغزدار و بذر گياهان تغذيه مي‌کند و چون پرنده بزرگي است بايد آن را در قفس بزرگي نگه داريد. طول عمر کاسکو زياد است و اغلب بين ??-?? سال عمر مي‌کند. کاسکوهاي سخنگو تا چند ميليون تومان هم قيمت دارند ولي اگر به اين پرنده علاقه‌منديد، خريد جوجه کاسکوها – که ارزان‌تر هستند – را به شما توصيه مي‌کنيم. با تمرين و تکرار، پرنده شما هم سخنگو خواهد شد.

مرغ عشق

مرغ عشق از اعضاي خانواده طوطي‌سانان است اما قدرت سخنگويي ندارد. اين پرنده با ظاهري زيبا در رنگ‌هاي سبز، زرد، سفيد و آبي از جمله پرندگان محبوب خانگي با قيمتي ارزان است.

مرغ عشق سريع با محل زندگي‌اش خو مي‌گيرد و مي‌توان آن را به صورت جفت نگهداري کرد.

از دانه‌هايي چون ارزن، ذرت، تخم آفتابگردان، تخم کتان و سبزيجات تازه مانند هويج، کلم و… تغذيه مي‌کند و نکته جالب در مورد مرغ عشق آن است که به آينه بسيار علاقه‌مند است؛ بنابراين اگر آينه کوچکي را جلوي قفسش قرار دهيد، بسيار خوشحال شده و ساعت‌ها با آن سرگرم مي‌شود.

قناري

اگر به دنبال خريد پرنده‌اي خوش‌صدا هستيد که برايتان آواز بخواند، قناري را انتخاب کنيد. البته اين را هم بدانيد که بايد در جست‌وجوي پرنده نر باشيد چون ماده‌ها آواز نمي‌خوانند. روش تشخيص نرها از ماده‌ها خيلي ساده نيست و کمي تجربه مي‌خواهد:

قناري نر، جثه بزرگ، رنگ‌آميزي زيباتر، شفاف‌تر و تحرک بيشتري دارد که تشخيص آن براي افراد عادي آسان نيست.

بهترين حالت نگهداري قناري اين‌ است که در قفس فقط يک پرنده نر داشته باشيد. قناري پرنده کوچکي است و مي‌تواند همدم آوازه‌خوان خوبي براي شما باشد.

قيمت قناري‌ها برحسب نوع صدايشان گاهي به ميليون هم مي‌رسد اما قناري‌هاي معمولي در بازار با قيمت مناسبي به فروش مي‌رسند. غذاي اين پرنده شامل انواع دانه‌ها و سبزيجات است.

فنچ

ارزان‌ترين پرنده‌اي که مي‌توانيد بخريد، فنچ است. اين پرنده به شدت فعال است و از پريدن به اين سو و آن‌سو لذت مي‌برد. فنچ‌هاي نر نوک قرمزرنگي دارند که اين قرمزي‌ در ماده‌ها کم‌رنگ‌تر است.

به علاوه فنچ‌ها زندگي اجتماعي را دوست دارند و مي‌توانيد چند تا از آنها را در يک قفس نگه داريد.

غذاي اصلي فنچ ارزن است ولي اگر مي‌خواهيد رژيم غذايي کاملي داشته باشد، بهتر است ميوه، سبزيجات تازه و حتي سفيده تخم‌مرغ و سيب‌زميني آب‌پز را هم فراموش نکنيد.

مرغ مينا

در مورد مرغ مينا بايد بدانيد که پرنده باهوشي است و قدرت سخنگويي هم دارد.

البته مرغ ميناهاي نر نسبت به ماده‌ها بااستعدادترند. اين پرنده هم بسيار حساس است و نيازمند توجه، بنابراين بايد برايش وقت بگذاريد تا افسرده نشود.

اگر صحبت کردن با او را تمرين و کلمات را برايش تکرار کنيد، پس از مدتي به حرف مي‌آيد.

غذايش هم همان چيزهايي است که ساير پرندگان خانگي مي‌خورند.

عروس هلندي

پرنده‌اي خونگرم، کنجکاو و شيرين است که البته به رسيدگي و توجه نياز دارد. عروس هلندي هم استعداد حرف زدن دارد و با کمي تمرين کلمات را تکرار مي‌کند. اين پرنده در رنگ‌هاي مختلفي از جمله زرد، خاکستري، دارچيني و صدفي ديده مي‌شود.

اگر پرنده را هنگامي بخريد که جوجه است، سريع‌تر به شما عادت مي‌کند و کمتر مي‌ترسد. تغذيه اين پرنده هم مثل ساير پرندگان خانگي از دانه، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه است.

طوطي برزيلي

اين طوطي هم براي نگهداري به عنوان پرنده خانگي مناسب است و به‌سرعت با صاحبش اخت مي‌شود، باهوش است و نسبت به بعضي طوطي‌ها زودتر اهلي مي‌شود.اگر زيبايي پرنده برايتان اهميت دارد، طوطي برزيلي پرنده‌اي خوشرنگ است که توجه خيلي از علاقه‌مندان را به خود جلب مي‌کند.

طوطي ملنگو

طوطي ملنگو همان طوطي کوچک اسکندر است که به طوطي ملنگو مشهور شده. اين طوطي هم پرنده زيبايي است که از هندوستان و آفريقا به ايران مي‌آيد.

پرنده‌ نر، طوق سياه رنگي به گردنش دارد و رنگ‌پرها به طور عمده سبز است. احتمال اينکه طوطي ملنگو حرف بزند نسبت به کاسکوها کمتر است؛ بنابراين جنبه ظاهري و زيبايي آن بيشتر اهميت دارد.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار