سگ نژاد پاگ

khashayar 1396/02/01

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

پاگ داراي جثه کوچک و عضلاني مي باشد. به رنگهاي سياه ، نقره اي ، قهوه اي و طلايي يافت مي شود. گوشها مخملي و به شکل گلبرگ رُز مي باشند. اکثراً داراي خال بر روي گونه ها مي باشند. چشمهاي تيره ، براق و برآمده و دم کوتاه فر خورده دارد (دم اگر دوبار فر بخورد ترجيح دارد).

تاريخچه

پاگ يکي از قديمي ترين نژادها مي باشد. اينطور به نظرمي رسد که وجود آن به 400سال قبل از ميلاد در آسيا باز مي گردد. بعضي اعتقاد دارند که پاگ نشات گرفته از پِکينيز مو کوتاه مي باشد و برخي ديگر معتقدند که جد او را نژاد Small Bulldog تشکيل مي دهد. همچنين اين اعتقاد وجود دارد که پاگ نوع مينياتوري نژاد کمياب ماستيف فرانسوي بنام Dogue de Bordeaux مي باشد. در قرن 16 ميلادي مورد توجه اشراف زاده هاي اروپايي قرار گرفت. موطن او تبت مي باشد که بعدها از آنجا به ژاپن برده شد. هنگامي که در سال 1860انگليسي ها قصر امپراطوري چين را تصاحب کردند چندين قلاده پاگ را به انگلستان بردند. اين نژاد در سال 1885 به ثبت رسيد.

خاستگاه

چين

خلق وخو

سگي است باوفا ، جنجالي ، بي انضباط ، سرکش ، با محبت و خوشحال. جذاب ، باهوش و بازيگوش. آموزشها را به خوبي فرا مي گيرد. پاگ نسبت به تن صدا حساس است بنابراين نيازي به بلند کردن صدا در هنگام تنبيه حيوان نمي باشد. ديدبان خوبي است سگ صلح طلبي مي باشد و رابطه خوبي با کودکان ، ساير حيوانات خانگي و حتي غريبه ها دارد. پاگ به توجه زيادي از سوي صاحبش نياز دارد و بي توجهي او را به يک موجود حسود تبديل مي کند.

وزن ، ارتفاع

وزن در نرها: (6-9) ک.گ ، در ماده ها: (6-8) ک.گ

ارتفاع در نرها: (30-36) س.م ، در ماده ها: (25-30) س.م

مشکلات سلامتي

پاگ نسبت به سرما و گرما حساسيت دارد و به سادگي دچار سرما خوردگي مي شود.

آلرژي ، مشکلات پوستي و تنفسي ، ريزش آب از چشمها وبيني نيز قابل ذکر مي باشد. اکثراً توله ها توسط عمل سزارين بدنيا مي آيند. خس خس کردن و خر و پف در پاگ ها شايع است. از دادن غذاي اضافي به آن خودداري کنيد چراکه استعداد زيادي در فربه شدن دارد چاقي باعث کاهش طول عمر سگ مي شود.

شرايط نگهداري

براي نگهداري در آپارتمان مناسب مي باشد. اصولاً در داخل خانه آرام است و نيازي به حياط ندراد. بعلت داشتن حساسيت نسبت به گرما و سرما بهتر است تا هميشه در داخل خانه نگهداري شود.

فعاليت بدني

پاگ سگي کوچک و قدرتمند با پاهاي کوتاه وصاف مي باشد. از بازي کردن لذت مي برد و انجامن فعاليتهاي بدني به او کمک مي کند تا در شرايط بهتري از لحاظ فيزيکي قرار گيرد. ورزش دادن کوتاه و منظم پيشنهاد مي شود اما بايد توجه داشت تا اگر در هنگام بازي حيوان شروع به خرخر کرد ، فعاليت بدني را قطع نمود.

طول عمر

حدود 12-15 سال.

آراستن

موهاي کوتاه و صاف پاگ براي آراستن ساده مي باشد. برس کشيدن و استحمام در مواقع ضروري پيشنهاد مي شود. بعد از شست و شو سريعاً او را خشک کنيد تا از سرما خوردن حيوان جلوگيري شود. صورت و اطراف چشمها را بايد بطور منظم با يک دستمال نمدار تميز نمود. ريزش موي فصلي زياد دارد.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار