اصول نگهداري پرندگان خانگي

khashayar 1396/01/31

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

اصول نگهداري پرندگان خانگي

حضور در طبيعت آرامش‌بخش است؛ البته هميشه لازم نيست که براي رسيدن به آرامش راهي جنگل، کوه و دشت شويم بلکه در همين محيط زيست شهري هم چهره‌هايي از طبيعت زيبا پيدا مي‌شود.

به طور مثال چند پرنده کوچک و پرجنب و جوش مي‌توانند حال و هواي منزل شما را به‌کلي تغيير دهند و هياهو و سرزندگي طبيعت را به خانواده شما بياورند.

حضور در طبيعت آرامش‌بخش است؛ البته هميشه لازم نيست که براي رسيدن به آرامش راهي جنگل، کوه و دشت شويم بلکه در همين محيط زيست شهري هم چهره‌هايي از طبيعت زيبا پيدا مي‌شود.

به طور مثال چند پرنده کوچک و پرجنب و جوش مي‌توانند حال و هواي منزل شما را به‌کلي تغيير دهند و هياهو و سرزندگي طبيعت را به خانواده شما بياورند.

روان‌شناسان هم اعتقاد دارند که نگهداري حيوانات خانگي به بهبود بعضي بيماري‌هاي رواني رايج از جمله افسردگي کمک مي‌کند و در کاهش علائم بيماري مؤثر است. علاوه بر اين، حيوانات خانگي و به ويژه پرندگان زينتي براي کودکان سرگرمي جذابي هستند.

اگر نگهداري حيوانات را به کودکان بسپاريد، از همان سنين کودکي ياد مي‌گيرند که چطور بايد مواظب ديگران-مخصوصا کساني که به آنها وابسته‌اند- باشند و حس مسئوليت‌پذيري آنها تقويت مي‌شود.

حتي افراد تنها و سالخوردگان هم مي‌توانند با خريد چند پرنده کوچک، مونس و همدم خوبي داشته باشند. به هر حال، اگر جزو افرادي هستيد که دلتان مي‌خواهد فضاي محل زندگي‌تان با حضور پرندگان خانگي شور و نشاطي بگيرد قبل از خريد، نکاتي را مدنظر قرار دهيد تا با انتخاب مناسب، از داشتن پرنده‌اي سرزنده و جذاب لذت ببريد.

قبل از اينکه از خانه بيرون بپريد!

اگر قصد خريد پرنده خانگي‌ داريد، بهتر است توصيه‌هاي زير را در اين باره بخوانيد:

1) قبل از اينکه براي خريد راهي مغازه‌هاي پرنده‌فروشي شويد، بايد خوب فکر کنيد و ببينيد از چه نوع پرنده‌اي بيشتر خوشتان مي‌آيد. مهم است که نوع پرنده و رفتارش مطابق ميل و سليقه شما باشد تا بعدها از خريد خود پشيمان نشويد؛ به طور مثال اگر دوست داريد پرنده‌تان صداها را تقليد کند، بايد به سراغ طوطي‌ها برويد اما اگر صداي خوش پرنده برايتان مهم است، انتخاب قناري‌ها، بهترين گزينه براي شماست.

2) به قيمت و هزينه نگهداري پرنده‌ها توجه کنيد. البته هزينه نگهداري پرندگان خانگي نسبت به هزينه‌هاي رايج زندگي مبلغ قابل توجهي نيست. در حال حاضر، انواع و اقسام پرنده با قيمت‌هاي متفاوت- از چند هزار تومان تا چند ميليون تومان- در بازار موجودند. چون اغلب طوطي‌سانان مستعد سخن گفتن هستند، قيمت آنها نسبت به ساير پرندگان بيشتر است. هر چقدر پرنده کلمات بيشتري را تکرار کند، با قيمت بالاتري فروخته مي‌شود بنابراين شما امکان انتخاب گسترده‌اي پيش‌رو داريد.

3) ابعاد پرنده و قفسش را براساس مکان زندگي خود بسنجيد؛ قفس پرنده بايد عريض و جادار باشد تا بتواند به‌راحتي در آن حرکت کند؛ پس اگر در منزل فضاي کمي داريد، نمي‌توانيد پرنده بزرگي مانند کاسکو يا شاه طوطي را در يک قفس کوچک و جمع و جور نگه داريد. اين را هم بگويم که شيک بودن ظاهر قفس براي پرنده اهميتي ندارد و نکته مهم فقط اين است که امکان تحرک پرنده در ساده‌ترين شکل ممکن فراهم شود.

4) به بهداشت پرنده فروشي و سلامت پرنده توجه کنيد چون آلودگي در محيط به سادگي به پرندگان منتقل مي‌شود. در واقع، هر چقدر محل نگهداري پرندگان تميزتر باشد، احتمال سلامت آنها هم بيشتر مي‌شود. بهتر است که پرنده سالم را خودتان انتخاب کنيد و اين کار را به‌عهده فروشنده نگذاريد. براي انتخاب هم بايد چند فاکتور را مدنظر قرار دهيد؛ ابتدا پرنده را خوب ورانداز کنيد؛ پرهاي پرنده بايد کاملا صاف، شفاف و براق باشد و هيچ‌گونه بريدگي يا ژوليدگي در آنها ديده نشود.

5) به منقار و مردمک چشم‌هاي پرنده هم دقت کنيد؛ منقار پرنده نبايد حالت شوره داشته باشد و مردمک بايد شفاف، سياه و عنبيه اطراف آن نيز قابل رؤيت باشد. تورم چشم‌ها يا هر نوع تيرگي و شفاف نبودن مردمک از بيماري پرنده حکايت مي‌کند. پاهاي پرندگان شاخص ديگري هستند تا از سلامت پرنده مطمئن شويد؛ پاها بايد کاملا کشيده و فاقد هرگونه لکه‌‌هاي قارچي يا هر نوع زخمي باشند.

با دانستن همه اين موارد مي‌توانيد با اطمينان بيشتري پرنده را به خانه بياوريد؛ ضمن اينکه بايد از خريد پرندگان کسل، کزکرده و بي‌تحرک که چشمان نيمه‌باز، رفتار بي‌تفاوت و تنگي نفس دارند، خودداري کنيد. به هر حال، لازم است براي اين کار وقت و حوصله زيادي به خرج دهيد چون قرار است اين پرنده چندين سال با شما زندگي کند.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار