سگ نژاد آلابایی

khashayar 1396/01/20

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

آلابایی (آفچارکای آسیای مرکزی) نژادی است درشت هیکل ، عضلانی و از خانواده ماستیف ها. بریدن گوش و دم این نژاد در برخی از کشورها مرسوم می باشد. پیشانی آن بدون زاویه و طول بدن بلندتر از ارتفاع آن می باشد. پوشش خارجی دو لایه در دو نوع مو بلند و موکوتاه یافت می شود. شانه ها عضلانی ، قدرتمند و پوست صورت ضخیم و کاملاً دارای چروک است.

خصوصیات رفتاری

آفچارکای آسیای مرکزی سگی است آرام ، نترس ، مستقل ، مقاوم که معمولاً با افراد خانواده به خوبی رفتار می کند ، گرچه باید در رابطه با کودکان احتیاط کرد. در خارج از محیط منزل سگی است حکم فرما نسبت به سایر سگها و افراد غریبه مهاجم می باشد. همانند یک نگهبان عالی عمل می کند. معمولاً در طول شب پار می کنند و این ممکن است برای همسایه ها ایجاد مزاحمت نماید. باید از تولگی به خوبی اجتماعی شود. با سایر حیوانات (به غیر از سگها) رابطه خوبی دارد. از زندگی در میان افراد خانواده لذت می برد. در گذشته به عنوان سگ گله از آن بهره گرفته می شد. سگی نیست که به همگان پیشنهاد گردد. این نژاد به صاحبی نیاز دارد که به خوبی با رفتارهای سگهای گله آشنا باشد و نیاز به آموزش دقیق و با پشتکار دارد. این نژاد نیاز به یک رئیس و رهبر دارد تا از او اطاعت کند. در مقابله با افراد نا آشنا غرض می کند و گاز می گیرد. این اصل را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد یک رابطه موفق باید همیشه انسان به عنوان رئیس گروه باشد و انسان است که همیشه تصمیم گیرنده است نه سگ.

وزن و ارتفاع

ارتفاع در نرها و ماده ها: 78 – 65 سانتیمتر.

وزن در نرها: 79 – 55 کیلوگرم در ماده ها: 65 -40 کیلوگرم.

گاهاً برخی از نرها بزرگتر می باشند هیچ نهایتی برای وزن و ارتفاع این نژاد وجود ندارد.

مشکلات سلامتی

مشکل کفل و زانو در این نژاد همانند سایر نژادهای درشت هیکل رایج است. همچنین بیماری نفخ در اغلب نژادهای هم خانواده ماستیف یافت می شود.

شرایط نگهداری

آفچارکای آسیای مرکزی نیازبه یک محیط بزرگ برای زندگی دارد ، هرچه محیط زندگی او بزرگتر باشد بهتر است. نگهداری از این نژاد در اماکن کوچک باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل کندن زمین و جویدن لوازم می شود. حتی اگر در طول روز فعالیت بدنی زیادی داشته باشد ، این نژاد کماکان به بیرون از منزل بودن و نگهابنی از قلمرواش علاقه دارد. باید دیوار و نرد محکم دورتا دور محا نگهداری این نژاد باشد. در غیر اینصورت قلمروش را تا حد ممکن پیش می برد.

فعالیت بدنی

سگی است ایده آل برای افردای که به پیاده روی و دویدن علاقه مندند. نیاز به پیاده روی های طولانی و روزانه دارد. شاید در هنگامی که لمیده و مشغول دیدبانی از قلمرواش است تنبل به نظر آید اما در کتر از یک ثانیه می تواند عکس العمل نشان دهد و با سرعت بدود.

طول عمر

طول عمر این نژاد حدود 12 تا 14 سال است حال آنکه در موطن خویش با توجه به شرایط زندگی سخت و کمبود مراقبتهای دامپزشکی این عمر به 10 سال کاهش می یابد.

آراستن

نیاز به آراستم زیاد ندارد. معمولاً پوشش خارجی مضاعف و پرپشت آن عاری از برگ و خار و خاشاک است. ریزش موی زیاد در فصل بهار دارد و در این زمان برس کشیدن منظم جهت خارج نمودن موهای مرده پیشنهاد می شود. در مابقی فصول ریزش موی کم همراه با نگهداری آسان دارد.

تاریخچه

قدمت این نژاد به 4000 سال می رسد. آن چنان در موطن اصلی خود شناخته شده نیست. اما محققان بر این باورند که اجداد او تیبتن ماستیف (ماستیف تبتی) می باشد. معمولاً در مناطق روسیه ، ایران و افغانساتن تا سیبری یافت می شود. شش کشور دیگر که عضو این مناطق اند شامل: ازبکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان ، تاجیکستان و ترکمنستان می باشند. این نژاد قدرتمند و مستقل قرنها جهت چوپانی و نگهبانی از گله ها تربیت و نگهداری شده است. نژادهای مشابه را می توان به تازگی در شرق آسیای میانه یافت. به ندرت خارج از آسیای میانه یافت می شوند. به تازگی پرورش این نژاد در آمریکا آغاز گردیده است.

گروه

سگهای کاری و نگهبان

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار