سگ نژاد پاپیلون

khashayar 1396/01/09

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

این نژاد کوچک، زیبا ، باهوش و سرزنده است . دارای دم پرپشت و زیبایی است که آنرا مانند حلقه ای بر پشت خود نگاه می دارد و به همین دلیل مدت ها آنرا بنام Squirred Spaniel می شناختند .

پوشش خارجی آن رنگهای متفاوتی را اعم از قهوه ای ، سیاه ، سرخ ، سفید و … شامل می شود .

خلق وخو

گاهی اوقات پاپیلون را به اسم سگ پروانه ای می خوانند چرا که گوشهایش به بال های پروانه شباهت دارد . نژادی باهوش ، پر محبت و بازیگوش است و زرنگ تر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی رسد .

علاقه زیادی به بازی کردن بیرون از خانه دارد. سگی آرام ، سرزنده و جذاب است . سر و صدا ندارد و آموزش های کوچک را به راحتی فرا می گیرد . این نژاد به خوبی با بزرگترها کنار می آید اما برای کودکان پیشنهاد نمی شود .

اگر از تولگی با گربه بزرگ شود میانه خوبی با آن خواهد داشت اما بعضی از پاپیلون ها نسبت به سگهای دیگر عصبی و تهاجمی برخورد می کنند .

وزن و ارتفاع

وزن در نرها :

4-5 کیلوگرم

وزن در ماده ها : 3-4 کیلوگرم

ارتفاع در نرها : 20-28 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها : 20-28 سانتیمتر

مشکلات سلامتی

سگ های این نژاد گاهی اوقات دچار مشکل در کشکک پا می شوند . همچنین انحراف در پاهای عقبی شایع است که با جراحی قابل درمان می باشد . نرمی استخوان نیز از دیگر بیماری های قابل ذکر این نژاد است .

شرایط نگهداری

این نژاد غالبا ً برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی باشد . بدلیل داشتن غریزه قوی در دفاع از قلمرو اش کوچکترین صدا در اطراف می تواند موجب پارس کردن شدید او و آزار همسایه ها و صاحبش را سبب شود .

فعالیت بدنی

این سگ بازیگوش کوچک علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و مانند بقیه سگها از ورزش و فعالیت روزانه منظم لذت می برد .

طول عمر

بعضی از آنها حتی تا 16 سال نیز عمر می کنند .

آراستن

برس زدن و تمیز کردن روزانه برای موهای بلند و ابریشمی پاپیلون ضروری می باشد . معمولاً نژاد تمیزی است . تنها در مواقع ضروری مبادرت به شامپو و شستشوی آن کنید .

ناخنها همیشه کوتاه نگه داشته شوند و دندانها بصورت منظم جرم گیری شود . ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد .

تاریخچه

پاپیلون از نژادهای بسیار قدیمی که قدمت آن در اروپا به هفصد سال پیش باز می گردد . این نژاد در زمان رُنسانس در ایتالیا و بعدها در فرانسه پرورش یافت .

اصولاً آنرا Dwarf Spaniel و Sported Spaniel می نامیدند و بعدها نام Toy Spaniel بر روی او نهادند . پرورش این نژاد در طول قرن 13-15 میلادی در ایتالیا رواج یافت .

گروه سگهای عروسکی

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار