همه چیز درباره ی لاک پشت

khashayar 1396/01/06

لاک پشت‌ها گونه‌های مختلفی دارند و معمولاً درخانه‌ها از لاک پشت‌های آب شیرین نگهداری می‌کنند. در این میان لاک پشت‌های آب شیرین نیز دارای چند گونه در ایران هستند و در حال حاضر برای نگهداری در خانه‌ها از گونه‌های خارجی نیز استفاده می‌کنند. در این شماره به لاک پشت آب شیرین و روش‌ها و شرایط نگهداری آن می‌پردازیم. اما قبل از این که به این موضوع بپردازیم، به یاد داشته باشید که هنگام خرید لاک پشت به نوع آن توجه داشته باشید زیرا برخی از فروشندگان حیوانات به طور غیر قانونی و خلاف قوانین زیست محیطی عمل می‌کنند و گونه‌های کمیاب و در حال انقراض لاک پشت‌های ایران را برای فروش عرضه می‌کنند که به طور جدی باید از خرید آنها خودداری کنید تا به این ترتیب در حفاظت از گونه‌های نادر و در حال انقراض کشورمان سهمی داشته باشید.لاک پشت برکه‌ای گونه‌ای از لاک پشت‌های آب شیرین است که در تالاب‌ها و آبگیرهای ایران به فراوانی یافت می‌شود و به عنوان حیوان خانگی در تراریوم‌ها (نوعی محفظه شبیه آکواریوم که برای نگهداری جانوران نیمه آبزی بکار می‌رود) نگهداری می‌شود.این لاک پشت در آب‌های با جریان کند و راکد زندگی می‌کند و در استان‌های شمالی، غربی، جنوب غربی از جمله گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان و فارس زندگی می‌کند.این جانور بی آزار می‌تواند تا صد سال یا بیشتر عمر کند ولی گاهی مرگ آنها خیلی سریع فرا می‌رسد و ممکن است به دلیل صدمات ناشی از حمل، گرسنگی و شرایط بد نگهداری آنها در منازل و نامتعادل بودن هوای محیط باشد.در رابطه با تغذیه می‌توانید از غذاهایی که در فروشگاه‌های ماهیان آکواریومی برای تغذیه ماهیان عرضه می‌شود مانند کرم قرمز فریز شده، میگوی نمکی، گوشت (به مقدار کم) و البته مقدار بسیار کمی سبزیجات مانند کاهو، کرفس، کلم، گوجه فرنگی و غیره به عنوان منبع غذای گیاهی استفاده کنید. اگر از غذایی مثل کاهو برای لاک پشت‌های آب شیرین زیاد استفاده شود باعث ایجاد علائم اسهال در لاک پشت می‌شود و در این حالت مدفوع آن بسیار نرم می‌شود و به سرعت می‌تواند باعث آلودگی آب و ایجاد بوی بد در آب شود. توجه کنید که غذاهای فوق را باید در آب در اختیار لاک پشت قرار دهید. معمولاً تا مدتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند، بنابراین در اوایل غذا کمی در اختیارش قرار دهید و از آکواریوم یا محل نگهداری آن دور شوید تا موجب ترس آنها نشوید ولی پس از مدتی لاک پشت‌ها حتی از دست شما نیز غذا می‌گیرند.

نگهداری لاک پشت

بخش دوم، لاک پشت برکه‌ای

برخی تصور می‌کنند که برای نگهداری این لاک پشت نیاز به یک آکواریوم بزرگ است و به همین خاطر تمایلی به نگهداری این حیوان ندارند. اما باید گفت که بر خلاف تصور برخی افراد، این حیوان نیاز به آکواریوم بزرگ و لبریز از آب ندارد و با یک ظرف کوچک از آب می‌توان از آن نگهداری کرد. بیشتر افراد آنها را درون حوض، استخر و آکواریوم نگه می‌دارند اما در تشتی کوچک در کنار اتاق نگهداری جانور راحت‌تر است. این لاک پشت به آب عمیق نیاز ندارد زیرا خیلی وقت‌ها دوست دارد روی سنگ،چوب یا لبه حوض استراحت کند. به همین خاطر ساخت استراحتگاه برای جانور لازم است یا این که عمق آب به حدی باشد که بتواند به راحتی سر خود را از آب بیرون بیاورد. لاک پشت‌های آبی عادت دارند که در فضای باز و نیز خشکی گردش کنند برای همین آکواریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آنها نیست. به همین دلیل اگر در ظرف آبی باشند، می‌توانند بیرون بیایند و به گردش در اتاق یا حیاط منزل بپردازند. باید محل قرار گیری ظرف آب ثابت باشد و تغییری نکند چرا که لاک پشت به زودی به آن محل عادت می‌کند و به درون ظرف آب برمی گردد. لاک پشت‌های کوچک را هرگز با لاک‌پشت‌های بزرگ در یک جا قرار ندهید برای این که به آنها آسیب‌های جدی وارد خواهد شد.بیشتر مکان‌هایی که برای نگهداری آن انتخاب می‌شود، تنگ و کوچک هستند. در حالی که نباید در چنین جایی زندگی کند و به اسارت خویش آگاه شود. مکانی به عرض و طول 4 متر می‌تواند جای مناسبی برای زیست لاک پشت آبی باشد. در حالی که در اثر ناآگاهی برخی افراد آن را در قوطی یا داخل کارتن نگهداری می‌کنند. لاک پشت‌ها ممکن است به علت تمایلی که به گیاهان و سبزیجات نشان می‌دهند، گل‌های باغچه یا گلخانه را از بین ببرند ولی به هر حال توصیه می‌شود که آن را در فضای آزاد مثل باغچه‌ها نگهداری کرد ولی غذایشان از منابع دیگری فراهم شود. ممکن است با رها کردن آن در باغ در اندک زمانی ناپدید شود یا از سوراخی فرار کند. در هنگام شروع فصل پائیز باید حیوان در مکانی مهار شود زیرا به خواب زمستانی فرو خواهد رفت. برای این منظور چنانچه قسمتی از باغ یا حیاط سیم کشی و محصور شود بهتر است. گلخانه نیز مکان بسیار مناسبی برای نگهداری این حیوان است.

اگر برای مدتی لاک پشت خود را در منطقه معینی از باغ غذا دهید، حیوان به زودی عادت کرده و هر روز برای گرفتن غذا به همان نقطه مراجعت می‌کند. اگر لاک پشت به صورت آزادانه نگهداری می‌شود، یک گودال کوچک که بتواند به راحتی در آن وارد و خارج شود بسیار مناسب است.

لاک پشت‌های کوچکی که تازه سر از تخم درمی‌آورند باید درون یک محفظه قرار گیرند و یک ظرف آب نیز در کنار آنها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی شوند. به این نکته توجه داشته باشید که آفتاب برای لاک پشت‌ها بسیار ضروری است و نبود محلی برای آفتاب گیری ممکن است باعث مبتلا شدن حیوان به بیماری‌های عفونی شود یا این که دچار ضعف جسمانی شود.

برای خواب زمستانی آنها نیز باید جای مناسبی را تدارک دید. باید توجه داشت که تشک معمولی یا ماسه نرم، خاک اره به عنوان بستری برای استراحت حیوان مناسب نیست.

نگهداری لاک پشت

بخش سوم، لاک پشت برکه‌ای

لاک‌پشت برای این که خواب آرام و مداومی داشته باشد باید در محلی به خواب رود که گرمای آن بین 5 تا 8 درجه سانتیگراد باشد.

ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا لاک‌پشت‌هایی که همنشین انسان شده‌اند می‌توانند از خواب زمستانی خود چشم بپوشند؟ جواب کاملاً منفی است زیرا براساس تحقیقات انجام شده تعداد

مرگ و میر در لاک‌پشت‌هایی که به خواب زمستانی فرو نرفته‌اند دو برابر بیشتر است.

این حیوان برای این که به خواب زمستانی فرو رود باید درونش خالی از طعام باشد به همین علت در طبیعت هشت روز قبل از این که به آرامش زمستانی برسد، خوراکی نمی‌خورد در حالی که در اسارت تا آخرین ساعات به آنها غذا خورانده می‌شود.

کوران شدید هوا، مرطوب و نمناک بودن بیش از حد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط آنها را به سرعت به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد.

در صورتی که قصد نگهداری طولانی‌مدّت و اصولی از لاک‌پشت خود را دارید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار دهید و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مثلاً یک فیلتر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچکتر بسازید. در انتخاب قطعة پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن در مدّت‌های طولانی نشود.

لاک‌پشت‌ها مدفوع بسیار‌اندکی دارند. تمیز کردن این مدفوع راحت است و هر چند وقت یک بار تشت لاک‌پشت باید شسته و ضدعفونی شود. خود لاک‌پشت نیز باید شسته شود. این کار را با مقدار یک قاشق چایخوری شامپو بچه ملایم و اسفنج نرم ابری صورت بگیرد. مواظب باشید که کف شامپو درون لاک لاک‌پشت نشود.

هنگام خرید لاک‌پشت به وضع لاک‌پشت نگاه کنید. اگر در آکواریوم بسیار سریع شنا می‌کند بسیار سالم و سرحال است. هر لاک‌پشت مشخصه خاص خود را دارد. لاک لاک‌پشت آب شیرین نباید خیلی نرم باشد و با انگشت فرو نرود.

اصولاً خزندگان از جمله لاک‌پشت‌ها از تمیز‌ترین حیوانات بشمار می‌آیند و اگر بوی بدی از آنها به شامه برسد به دلیل محل زندگی آنها است که آلوده است و باید به سرعت تمیز شود. همچنین لاک‌پشت هنگام‌ ترس مدفوع می‌کند.

قبل از خرید لاک‌پشت لازم است به برخی نکات بهداشتی توجه شود. اغلب فروشندگان حیوانات خانگی معمولاً لاک‌پشت‌ها را در یک محیط مناسب و تمیز قرار نمی‌دهند و ممکن است آنها دچار آسیب، عفونت، سوءتغذیه و سالمونلا باشند. به همین دلیل باید لاک‌پشت جدید را سه ماه قرنطینه کنید.

به منظور بهداشت شخصی و نیز جلوگیری از سرایت برخی بیماری‌ها و انگل‌ها به لاک‌پشت، قبل و بعد از دست زدن به لاک‌پشت و محیط آن باید دست‌ها را شست.

این مورد به ویژه برای کودکان باید رعایت شود. صابون‌های مایع ضد باکتری برای این کار مناسب و راحت‌تر هستند. دمای آب را 24 تا 5/25 درجه سانتی‌گراد و دمای آفتابگیر را 2/32 درجه سانتیگراد قرار دهید.

نگهداری لاک پشت

بخش چهارم، لاک پشت برکه‌ای

تصور بر این است که لاک پشت‌های ماده هنگامی که به سی تا پنجاه سالگی می‌رسند، تخمگذاری را شروع می‌کنند ولی باید توجه داشت که این امر به طور دقیق مشخص نشده است. بین هر دو دوره تخمگذاری به طور معمول دو تا چهار سال فاصله وجود دارد اما ماده تا سنین 70 تا 100 سالگی قابلیت تولید مثل را دارد. نکته جالب این است که به طور معمول ماده‌ها به همان محلی که به دنیا آمده‌اند برای تخمگذاری باز می‌گردند.

وزن متوسط لاک پشت‌های تخمگذار از 136کیلو تجاوز می‌کند و متوسط طول آنها یک متر یا بیشتر است آنها در هر دوره تخمگذاری حدود110 تخم می‌گذارند. پس از تخمگذاری حدود 55 روز بعد تخم‌ها تبدیل به نوزاد می‌شوند.

طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به راحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را به صورت وارونه در دست بگیرید و به لبه پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن است.

لاک پشت ماده پس از جفتگیری با دو پای عقبی خود که دارای ناخن‌های قوی هستند، زمین را می‌کند و تخم‌های خود را در عمق 12 سانتی متری آن می‌گذارد و با دقت و حوصله خاک‌ها را سر جای خود می‌ریزد سپس زمین را مسطح می‌کند. به طوری که غیر ممکن است کسی بتواند به وجود آنها پی ببرد. به طور معمول نوزادان از چهار تا هشت هفته بعد سر از تخم در می‌آورند. در این هنگام آنها را باید درون یک محفظه قرار داد و یک فنجان آب نیز در کنار آنها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی شوند.

در رابطه با تغذیه لاک پشت می‌توان از غذاهایی مانند کرم‌های فریز شده (در فروشگاه‌های ماهیان زینتی وجود دارد)، میگوی نمکی، گوشت دل (به مقدار کم) و مقدار بسیار کمی کاهو و سبزیجات دیگر به عنوان منبع غذای گیاهی استفاده کنید. باید توجه داشت که اگر از غذایی مثل کاهو به فراوانی برای لاک پشت‌های آب شیرین استفاده شود، باعث بروز علائم اسهال در لاک پشت می‌شود و در این حالت مدفوع آن بسیار نرم می‌شود و به سرعت می‌تواند باعث آلودگی آب و ایجاد بوی بد در آب شود. به طور کلی گیاهان آبزی، سبزیجات، حشرات، ماهی و غیره به عنوان رژیم غذایی متنوع بسیار متعادل، مقوی و سرشار از کلسیم و ویتامین‌ها است.

ترکیبات فسفر و کلسیم عناصر مهمی از لاک و استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند. هر چند، مقدار بیشتر از حد فسفر با حل شدن در کلسیم از بدن خارج می‌شود. اگر کلسیم مورد نیاز در دسترس نباشد این کلسیم از استخوان‌ها و لاک تهیه خواهد شد و لاک‌پشت دچار بیماری سوخت و ساز و نرمی لاک می‌شود. در یک رژیم غذایی متوازن مقدار کلسیم باید بیشتر از فسفر باشد. غالب گیاهان به دلیل داشتن «اگزالیک اسید» و oxalates مانع جذب کلسیم می‌شوند. به همین منظور باید از مصرف گیاهانی مانندریواس به دلیل داشتن مقدار زیاد و خطرناک «اگزالیک اسید» خودداری کرد. خزندگان ولاک پشت‌ها می‌توانند به نوعی بیماری نقرس، نوعی از ورم مفاصل که بر اثر انباشته شدن کریستال «اسید اوریک» در مفاصل به وجود می‌آید مبتلا شوند. مهمترین عامل ابتلا به نقرس استفاده زیاد از پورین (purine) در رژیم غذایی است.

نگهداری لاک پشت

بخش پنجم، لاک‌پشت خشکی

لاک‌پشت‌های خشکی همان طور که از نام آنها مشخص است در خشکی زندگی می‌کنند. اغلب جثه آنها بزرگ می‌شوند و ارتفاع برخی از این حیوانات تا 70 سانتی متر می‌رسد.

زیستگاه اصلی این جانوران در جزایر گالاپاگوس و ماداگاسکار است. و در ایران دو گونه از آنها شامل لاک‌پشت مهمیز دار با نام علمی Testudo graeca و لاک‌پشت آسیایی با نام علمی Testudo horsfieldii یافت می‌شود.

این لاک پشت‌ها از انواع لاک پشت‌های کمیاب و حفاظت شده هستند. بنابراین بهتر است که آنها را به عنوان یک حیوان خانگی انتخاب نکنید و اگر به طور اتفاقی آنها را در فروشگاه‌های حیوانات خانگی مشاهده کردید یا آنها را در جایی غیر از محیط طبیعی آنها پیدا کردید و علاقه مند هستید که مدتی آنها را نگهداری کنید سپس به محیط طبیعی برگردانید بهتر است نکات لازم برای نگهداری آنها که در ادامه اشاره می‌شود را مطالعه کنید.

نگهداری این جانوران در حیاط و آپارتمان بسیار راحت است. این لاک پشت‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و می‌توان آنها را در تراریوم‌های بدون آب یا در باغچه‌ها نگهداری کرد. البته به یاد داشته باشید که باید ظرف آبی را برای آنها قرار دهید. نگهداری این جانوران در حیاط بسیار راحت‌تر است. این جانور به سبزی‌های خوراکی ممکن است آسیب بزند پس بهتر است فقط چند ساعتی در روز را در حیاط صرف کند.

سبزی‌های نرم برای لاک پشت‌های خشکی توصیه می‌شود. سبزیجات، کاهو، هندوانه، میوه و سایر سبزیجات و صیفی جات مورد علاقه این حیوان است. همچنین

لاک پشت‌های خشکی از حشراتی مانند سوسک، سوسک جالوت و از لاشه پرندگان تغذیه می‌کنند.

نگهداری لاک پشت

بخش ششم، لاک‌پشت گوش قرمز

این خزنده به رنگ سبز با لکه‌ها و نوارهای سیاه است و نیز لکه‌های قرمز پر رنگ روی گوش‌ها وجود دارند. زیر لاک زرد است و لکه‌های سیاه دارد. طول ماده‌ها تا 300 میلی‌متر و نرها 200 میلی‌متراست. لاک‌پشت گوش قرمز در برکه‌ها و رودهای با جریان آرام و پوشش گیاهی غنی در آمریکا ساکن است. از متداول‌ترین لاک پشت‌ها برای نگهداری به عنوان حیوانات خانگی است. در ایران گوش قرمز‌ها از کشور سنگاپور وارد می‌شوند. این خزندگان در بسیاری از فروشگاه‌های آکواریوم و حیوانات خانگی به فروش می‌رسند. این لاک‌پشت‌ها نیمه آبزی هستند که در طبیعت در مکان‌های آرام خنک و منابع آب گرم زندگی می‌کند. آنها معمولاً در دریاچه‌ها، برکه‌ها، مرداب‌ها، نهرها، رودها و مکان‌های ساکت و آفتاب‌گیر یافت می‌شوند. شناگران ماهری هستند و گیاهان به عنوان اصلی‌ترین منابع غذایی آنها محسوب می‌شوند.

لاک‌پشت گوش قرمز بیشترین طرفدار را در بین حیوانات اکواریومی را دارد. تا زمانی که در سال 1998 تجارت آن متوقف شد، ماده‌ها در آمریکا از طبیعت گرفته می‌شدند تا تخم بگذارند و لاک‌پشت‌های تازه از تخم درآمده خیلی زود بعد از بیرون آمدن از تخم با معده خالی صادر می‌شدند و اغلب تا سه ماه هیچ چیز برای خوردن نداشتند. به این دلیل که حیواناتی که معده‌شان پر باشد، مدفوعشان باید تمیز شود.

این مخلوقات کوچک به ارزانی در ظرفی کوچک با یک درخت کوچک نخل به مردمی بدون آگاهی فروخته می‌شدند. ظروف کوچک به هیچ سیستم تصفیه و گرمایی مجهز نبودند.

آن ظروف خانه‌ای بسیار کوچک برای این حیوانات کوچک فعال بود. بیشتر آن‌ها طی چند ماه می‌مردند و آنهایی که بیشتر زنده می‌ماندند به یک سازمان حفاظت حیوانات تحویل یا به یک برکه محلی یا گودال آب ‌انداخته می‌شدند.

در آنجا آنها به یک تهدید طبیعی تبدیل می‌شدند یا در سرما می‌مردند. در کشورهایی که لاک‌پشت آب شیرین اروپایی هنوز بومی است، لاک‌پشت گوش قرمز یک رقیب سرسخت برای آن خواهد بود.

نگهداری لاک پشت

بخش هفتم، لاک پشت گوش قرمز

لاک پشت گوش قرمز همانند لاک پشت‌های برکه‌ای خزری و اروپایی هم گوشتخوار و هم گیاه‌خوار است و 50درصد به غذاهای با منشأ پروتئینی مثل غذاهای گوشتی و 50درصد به غذاهای با منشأ گیاهی نیاز دارد ولی نیاز آن در بچگی باید نسبت غذاهای گوشتی بیشتر از غذاهای گیاهی باشد.

در طبیعت از انواع ماهی‌ها، حشرات و غذاهای گیاهی تغذیه می‌کند. برای جلب توجه آنها به غذا خوردن می‌توانید از کرم قرمز یخ زده، میگوی خشک شده و میگوی یخ زده البته نه به عنوان غذای همیشگی استفاده کنید.

بهترین و کامل‌ترین غذا برای آنها TetraRepto Min نوعی پلت است و در فروشگاه‌های ماهیان زینتی می‌توان آن را تهیه کرد.سعی کنید تنوع غذایی در رژیم غذایی لاک پشت‌ها رعایت شود و به جای این که یک بار از یک غذا به مقدار زیاد به آنها بدهید، چند بار از غذاهای مختلف و به مقدار کم به آنها بدهید تا سلامتی آنها حفظ شود. سبزی‌هایی که بیشتر حجم رژیم غذایی لاک پشت‌های بالغ را تشکیل می‌دهند ولی بچه‌ها تمایل کمتری به آن نشان می‌دهند مانند شلغم، کاهو، هویج، کاسنی، باقلا، کلم پیچ، کدو تنبل، سیب زمینی، فلفل سبز، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم، کرفس، قارچ، جعفری و اسفناج است.میوه‌های مورد علاقه نیز شامل گرمک، طالبی، خربزه، هندوانه، انبه، سیب، موز، شاه توت، زغال اخته، مرکبات، انگور، هلو، گلابی و توت فرنگی است.برای رژیم گوشتخواری لاک پشت می‌توانید از غذاهایی چون حلزون، ماهی، میگوی، لارو پشه، خرچنگ و حشرات و کرم‌ها مانند جیرجیرک، کرم خاکی، کرم توبیفکس، غذاهای مخصوص لاک پشت‌ها به صورت کنسرو شده، عمل آوری شده، فریز شده یا فریز خشک شده، کرم قرمز و غذاهای دیگر مانند سفیده تخم مرغ آب پز، گوشت مرغ و بولقمون آب پز، ماهی قزل آلا و ماهی تن (کنسرو شده)، گوشت گاو (پخته یا خام)، نان، غذای گربه یا سگ و نیز پوست تخم مرغ استفاده کنید.

برای تشویق لاک پشت‌ها به خوردن غذاهایی که تمایلی به خوردن آن‌ها ندارند ولی باید در جیره آنها وجود داشته باشد می‌توان آن غذاها را کنار غذاهایی که آنها را خوب می‌خورند مانند کرم قرمز قرار دهید و صبر کنید تا کرم قرمز منجمد ذوب شود تا غذای مورد نظر بوی آن را بگیرد سپس غذای مورد نظر را در اختیار لاک پشت قرار داد و البته کمی زمان برای پذیرفتن غذا به لاک پشت داده شود.تا مدّتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند پس در اوایل کم غذا دهید و از تراریوم دوری کنید تا موجب ترس آن‌ها نشوید ولی پس از مدّتی لاک پشت‌ها حتّی از دست شما نیز غذا می‌گیرند ولی بهتر است از پنس استفاده کنید زیرا لاک پشت‌های بزرگ‌تر حتی خود دست را هم با دهان گاز می‌گیرند.این که چه مدّت زمانی طول خواهد کشید تا لاک پشت از دست شما غذا بگیرد به سنی که لاک پشت را به تراریوم وارد کرده‌اید و این که آیا در گذشته در طبیعت بوده است یا در تراریوم‌های مشابه بستگی دارد.

– کرم قرمز منجمد شده در بیشتر فروشگاه‌های ماهیان زینتی یافت می‌شود .

نگهداری لاک پشت

بخش هشتم، لاک پشت گوش قرمز

نکته‌ای که باید هنگام نگهداری خزندگان به آن توجه داشت، خواب زمستانی آنها است. بیشتر افرادی که از لاک‌پشت‌ها نگهداری می‌کنند، از این که لاک‌پشت یک خزنده است و باید برای فراهم شدن نیازهای زیستی خود به خواب زمستانی برود هیچ توجهی ندارند. نبود شرایط زمستان خوابی برای لاک‌پشت باعث ضعف جسمانی حیوان می‌شود و عمرش نیز کاهش می‌یابد.

همچنین در تولیدمثل حیوان نیز اختلال ایجاد می‌شود.

برای زمستان‌خوابی لاک‌پشت گوش‌قرمز باید یک بستر ماسه‌ای نرم فراهم شود و دمای محیط نیز کاهش یابد. به هیچ وجه تا زمانی که خود لاک‌پشت از خواب بیدار نشود نباید آن را مجبور به بیدار شدن کنیم.‏

تا حدودی از روی اندازه می‌توان سن لاک‌پشت را تشخیص داد ولی گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکن است لاک‌پشت‌ها رشد کم داشته یا به دلیل تغذیه زیاد، رشد بیش‌از حد داشته باشند. قطر لاک نوزادان تازه از تخم خارج شده به طور میانگین 5/2 سانتی‌متر است. لاک‌پشت‌های گوش‌قرمز یک ساله‌ها معمولاً به طور تقریبی 5 تا 5/8 سانتی‌متر طول دارند. وقتی طول نرهای یک ساله به حدود 10 سانتی‌متر رسید، به طور طبیعی از نظر جنسی بالغ می‌شوند و ماده‌های یک ساله با طول حدود 5/12 سانتی‌متر از لحاظ جنسی بالغ خواهند بود. طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود 8/17 تا 8/22 سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ 25 تا 5/30 سانتی‌متر است. ‏تعیین جنسیت لاک‌پشت‌های مختلف متفاوت است به‌طوری که در لاک‌پشت گوش قرمز پس از سن دو یا سه سالگی می‌توان از پنجه‌های پای جلویی متوجه شد. به این ترتیب که در نرها بلندتر از ماده‌ها است. همچنین زیر لاک نرها تقعر کمتری دارد.

نگهداری لاک پشت

بخش نهم، لاک پشت گوش قرمز

لاک پشت‌های گوش قرمز پس از زمستان به سرعت جفت گیری می‌کنند اما اغلب این کار را بعد از تعویض آب انجام می‌دهند.

نر، گردن ماده را گاز می‌گیرد طوری که ممکن است زخمی شود. لاک پشت‌های گوش قرمز در یک ساحل ماسه‌ای شنی که با شیشه پوشیده شده است تخم‌ریزی می‌کنند. تخم‌ها از اسفند تا اردیبهشت در یک یا سه دوره در ظرف یک ماه گذاشته می‌شوند. در حدود 10 تخم(4 تا 20 تخم) گذاشته می‌شود و گاهی اوقات تخم‌گذاری پس از این که بستر جعبه تخم گذاری به طور کلی شن مرطوب تعویض شد صورت می‌گیرد. تخم‌ها بعد از 65 تا 105 روز در دمای 28 تا 30 درجه سانتی گراد باز می‌شوند. بچه لاک پشت ها، لاکی با طول دو سانتی متر دارند اما به سرعت بزرگ می‌شوند. همان غذایی را که لاک پشت‌های بالغ می‌خورند را باید به بچه لاک‌پشت‌ها بدهید اما کک آبی، توبیفکس و دیگر موجودات آبزی را بهتر می‌خورند. لاک پشت‌های جوان احتیاج زیادی به کلسیم و ویتامین D دارند. اگر می‌توانید لاک‌پشت‌های جوان را در خارج زیر آفتاب قرار دهید اما مواظب باشید که سایبان داشته باشند.

لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی در سه چهار سالگی بالغ می‌شوند. اگر چه آن‌هایی که در اسارت نگهداری می‌شوند زودتر به بلوغ می‌رسند. فصل تولیدمثل در طبیعت از اول بهار تا خرداد است. تخم‌ریزی چهار تا شش هفته بعد انجام می‌گیرد و اغلب تخم ریزی در تیر انجام می‌شود. ماده‌ها در منطقه خشکی اطراف برکه در جایی که با پوشش گیاهی احاطه شده تخم ریزی می‌کند. تعداد تخم‌ها به اندازه ماده بستگی دارد. از سه تا 16 تخم گزارش شده است. تخم‌ها بیضی شکل و با پوسته‌های نرم و قابل انعطاف هستند. جنسیت لاک پشت به دمای محیط بستگی دارد همچنان که در دمای 24تا28درجه همگی بچه لاک پشت‌ها نر می‌شوند اما در دمای 30 درجه سانتی گراد 96 درصد بچه‌ها ماده می‌شوند. در طبیعت تخم‌ها در محدوده دمایی 16 تا 32 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. بچه‌ها کرم خاکی و گیاهان آبزی را می‌خورند. همچنین رپتومین و کلسیم و ویتامین D3 باید به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود. در ضمن توصیه می‌شود که حتی در صورتی که برنامه برای تولیدمثل لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی وجود ندارد برای جلوگیری از ماندن تخم در بدن لاک پشت‌های بالغ ماده که می‌تواند موجب مرگ آن‌ها بشود، یک منطقه که ماسه در آن قرار دارد در اختیارشان باشد.

نگهداری لاک پشت

بخش یازدهم، لاک پشت گوش قرمز

محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)

اگر می‌خواهید به طور اصولی و برای مدت طولانی از لاک پشت خود مراقبت کنید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار داده و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مانند یک فیلتر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچک‌تر بسازید. در انتخاب قطعة پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا در درازمدت بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن نشود. وقتی که لاک پشت از قسمت آب به ناحیه خشکی می‌آید، معمولاً خیس است و اگر سطحی که استفاده می‌کنید مانند فیلتر زیرشنی داری حفره باشد و شیب کمی به سمت قسمت آب داشته باشد، هم آب‌ها از بدن لاک پشت زودتر و بهتر خشک می‌شود و هم به سمت ناحیة آب برمی گردد و مانع از زود خالی شدن آب تراریوم می‌شود. فیلتر زیر شنی از وسایل آکواریوم و از جنس پلاستیک است و به هیچ وجه مواد سمی یا مضر برای آب ندارد. به این علت که فیلتر زیرشنی از جنس پلاستیک است، بنابراین چگالی آن از آب کمتر است و معمولاً روی سطح آب می‌ایستد که این برای شناور ماندن قسمت پل مهم است. البته انواعی از فیلتر زیر شنی وجود دارد که در صورت رها شدن در آب به کف آب می‌روند. درصورت بزرگ بودن لاک پشت‌ها یا در صورتی که قسمتی به عنوان پل برای رفتن لاک پشت از آب به خشکی در نظر گرفته اید، به حالت شناور باقی نمی‌ماند یا تحمل وزن لاک پشت‌های بزرگ را ندارد. می‌توانید از تکه‌ای فوم که در زیر آن می‌بندید استفاده کنید و توسط فوم انتهای پل را به سمت بالا برانید زیرا فوم چگالی کمتری نسبت به آب دارد وقتی در آب قرار می‌گیرد به سمت بالا می‌رود در نتیجه موجب شناور ماندن صفحه فیلتر زیرشنی می‌شود. از انواعی از فیلترهای زیر شنی استفاده کنید که با وجود داشتن شیار برای راحت‌تر بالا رفتن لاک پشت، برجستگی‌های اضافی و تیز نداشته باشد. این تصور که چون لاک پشت‌ها در آب زندگی می‌کنند پس به خشکی نیاز ندارند اشتباه است و در صورتی که تراریوم شما مثل آکواریوم فاقد خشکی باشد، حالات عصبانیت، خستگی و فرار از محل سکونت را در لاک پشت‌ها خواهید دید و حتی بعد از مدتی ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شوند. توجّه کنید که می‌توانید کف تراریوم لاک پشت‌ها را سنگریزه بریزید ولی این کار فقط تمیز کردن تراریوم را برای شما سخت می‌کند. اگر هیچ سنگریزه‌ای کف تراریوم نباشد، جمع کردن فضولات توسط فیلتر و سیفون کردن آسان‌تر صورت می‌گیرد. همچنین سنگریزه در کف تا حدودی باعث ساییده شده قسمت زیرین لاک در لاک پشت‌ها می‌شود. ارتفاع آب در تراریوم لاک پشت‌ها به اندازه‌ای باید باشد که اگر بزرگترین لاک پشت شما به پشت روی کف تراریوم قرار گیرد، بتواند فقط با شنا کردن خود را برگرداند. در آب کم عمق نیز احتمال خفه شدن لاک پشت‌ها در اثر افتادن روی پشت خود وجود دارد. هیچ گاه با پمپ هوا و با فیلتر، جریان شدید آب در تراریوم ایجاد نکیند. لاک پشت‌ها شش دارند و آبشش ندارند، در نتیجه میزان اکسیژن محلول در آب برای آنها مهم نیست ولی به منظور سال ماندن و تعویه آب وجود اکسیژن لازم است. همچنین دمای آب و محیط سرد نباشد زیرا باعث بیماری لاک پشت‌ها می‌شود.

بخش‎ ‎‏ دوازدهم، محل نگهداری لاک‌پشت‌ها (تراریوم)‏

لاک‌پشت هم مانند دیگر آبزیان نیاز به تصفیه آب و نظافت محل نگهداری خود را دارد. برای یک تراریوم کوچک می‌توان از فیلترهای برقی داخلی آکواریوم استفاده کرد. اگر این نوع فیلتر از نوع آبشاری باشد بهتر است زیرا در تراریوم‌های کوچک‌تر که ارتفاع آب کمی دارند و لاک‌پشت‌های کوچک در آنها قرار دارند می‌توان آنها را به صورت افقی قرار داد و ضمن ایجاد جریان مناسب، اکسیژن دهی کافی نیز انجام گیرد. همچنین از انواع دیگر فیلترهای داخلی آکواریوم هم می‌توان استفاده کرد. همین طور برای تراریوم‌های متوسط می‌توان از فیلترهای خارج آب برقی که در دهانه آکواریوم یا تراریوم وصل می‌شود و قیمت خیلی بالایی هم ندارند، استفاده کرد. این نوع فیلتر کارآیی بسیار خوبی دارد و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در استفاده از این نوع فیلتر باید به این نکته توجه داشت که سطح آب تراریوم شما کجا باشد. برای استفاده از این نوع فیلتر باید سطح آب بالا باشد چرا که امکان پریدن لاک‌پشت‌ها به بیرون تراریوم وجود دارد. بنابراین باید از شیشه‌هایی در لبه بالایی تراریوم به جهت جلوگیری از بیرون پریدن آن‌ها استفاده شود.‏ برای تراریوم‌های بزرگ یا تراریوم‌های با تعداد ساکنان زیاد می‌توان از فیلتر برقی خارج از آب یا فیلتر سطلی استفاده کرد. البته قیمت این نوع فیلتر خیلی گران است ولی کارایی آن از تمامی فیلترهای ذکر شده بهتر است. توجه کنید که این نوع فیلتر مکش قوی در آب ایجاد می‌کند و سر مکنده آن می‌تواند لاک‌پشت‌های کوچک را بمکد و برای مدتی طولانی در زیر آب نگه دارد. در نتیجه از ابزارهای محافظ سر مکنده که در جعبه این فیلترها وجود دارد استفاده کنید.‏ از ایجاد جریان زیاد در تراریوم بپرهیزید، زیرا اغلب لاک‌پشت‌های آب شیرین در مناطقی که آب راکد است یا جریان کندی دارد زندگی می‌کنند، به ویژه این مورد برای لاک‌پشت‌های کوچک بسیار مهم است زیرا جریان آب زیاد می‌تواند آنها را با خود ببرد. همچنین جریان آب زیاد باعث می‌شود که برای ثابت ماندن و حرکت کردن در آب، انرژی زیادی را صرف کنند که در سنین رشد باعث کم شدن سرعت رشد لاک‌پشت‌ها می‌شود. باید سعی شود که از فیلترهای قوی که حداقل جریان را در آب ایجاد می‌کنند استفاده شود. ‏هر هفته باید به میزان یک سوم تا یک چهارم آب تراریوم را با آب از قبل مانده (کلر پریده) تعویض کرد. بهتر است که آب از کف تراریوم توسط یک شلنگ یا دستگاه سیفون تخلیه شود تا فضولاتی که ممکن است در کف تراریوم جمع شوند و توسط فیلتر جذب نشوند، از تراریوم خارج شوند. با این کار از کدر شدن آب و ایجاد بوی نامطبوع در آن جلوگیری می‌کنید و باعث خارج شدن مواد سمی ایجاد شده در آب تراریوم می‌شوید. بهتر است که آب خارج شده با آب از قبل مانده جایگزین شود تا کلر باعث ناراحتی لاک‌پشت‌ها نشود. سعی کنید هنگام سیفون کردن کمترین استرس را به ساکنان وارد کنید. در ضمن به هیچ وجه برای به جریان در آوردن آب درون شلنگ، از عمل مکیدن استفاده نکنید. برای این منظور یا از وسیله مخصوص استفاده کنید.‏

بخش سیزدهم،محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)‏

محل نگهداری لاک پشت‌ها نباید سرد باشد، بنابراین در آب یک بخاری مطمئن قرار دهید. همچنین هوای اطاق هم نباید سرد باشد زیرا لاک پشت‌ها برای آفتاب گرفتن و خشک شدن به بیرون از آب می‌آیند. به طور کلی درجه حرارت آب باید حدود 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشد.لاک پشت‌های آب شیرین در دمای زیر 17 درجه سانتی گراد یا غذا نمی‌خورند یا خیلی کم غذا می‌خورند. درجه حرارت قسمت خشکی باید حدود 32 تا 35 درجه باشد که می‌توان این حرارت را با لامپ‌های مخصوص تراریوم و چراغ‌های‌هالوژن فراهم کرد. اگر خشکی دمای فوق را داشته باشد، لاک پشت‌ها طبق عادت برای آفتاب گرفتن روی خشکی به ویژه صبح‌ها و نیز کمی بعد از خوردن غذا تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند. آفتاب گرفتن لاک پشت‌ها و خشک شدن بدن آن‌ها می‌تواند باعث پیش گیری از ایجاد بیماری قارچی در آنها شود.‏ نور آفتاب برای لاک پشت‌ها باید فراهم شود زیرا دارای اشعه‌های ‏UVAو ‏UVB‏ و حرارت است. اشعه ‏UVAبرای فعالیت، تغذیه و تولید مثل مهم است. اشعه ‏UVB‏ برای سلامتی و رشد لاک پشت لازم است و نیز ویتامین ‏D3‎‏ مورد نیاز برای متابولیسم کلسیوم غذا را فراهم کند. ‏اغلب منابع نور مثل چراغ‌های معمولی و‌هالوژن، اشعه ‏UVA‏ را فراهم می‌کند ولی فاقد اشعه ‏UVB‏ هستند. لامپ‌های فلورسنت فشرده مخصوص هر دو اشعه را تأمین می‌کند ولی حرارت کافی برای خشکی ایجاد نمی‌کنند. معروف‌ترین منبع تولید نور، لامپ‌های فلوسانت هستند که در اندازه‌های مختلف و ولتاژهای مختلف موجود هستند ولی از آن جایی که ولتاژ کمی دارند حرارت کمی هم ایجاد می‌کنند. ‏در صورتی که در تراریومی که محل زیست لاک پشت‌های آب شیرین است ماهی، قورباغه، سمندر، میگو، حلزون و غیره زندگی کند به طور حتم توسط لاک پشت‌ها خورده یا زخمی خواهند شد. در اغلب موارد ماهی‌های کوچک به طور کامل خورده شده و ماهی‌های بزرگتر با علائم گاز گرفتگی، پاره شدن باله‌ها و آثار زخم روی بدن مشاهده می‌شوند. می‌توان انواعی از لاک پشت‌ها را با هم در یک تراریوم بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد.برای مثال لاک پشت گوش قرمز و لاک پشت برکه‌ای اروپایی و لاک پشت برکه‌ای خزری را می‌توان بدون