0

سبد خرید شما خالی است.

همه چیز درباره ی لاک پشت

دسته بندی :آموزش, حیوانات اگزوتیک حیات وحش 6 فروردین 1396 khashayar 7736

لاک پشت‌ها گونه‌های مختلفی دارند و معمولاً درخانه‌ها از لاک پشت‌های آب شیرین نگهداری می‌کنند. در این میان لاک پشت‌های آب شیرین نیز دارای چند گونه در ایران هستند و در حال حاضر برای نگهداری در خانه‌ها از گونه‌های خارجی نیز استفاده می‌کنند. در این شماره به لاک پشت آب شیرین و روش‌ها و شرایط نگهداری آن می‌پردازیم. اما قبل از این که به این موضوع بپردازیم، به یاد داشته باشید که هنگام خرید لاک پشت به نوع آن توجه داشته باشید زیرا برخی از فروشندگان حیوانات به طور غیر قانونی و خلاف قوانین زیست محیطی عمل می‌کنند و گونه‌های کمیاب و در حال انقراض لاک پشت‌های ایران را برای فروش عرضه می‌کنند که به طور جدی باید از خرید آنها خودداری کنید تا به این ترتیب در حفاظت از گونه‌های نادر و در حال انقراض کشورمان سهمی داشته باشید.لاک پشت برکه‌ای گونه‌ای از لاک پشت‌های آب شیرین است که در تالاب‌ها و آبگیرهای ایران به فراوانی یافت می‌شود و به عنوان حیوان خانگی در تراریوم‌ها (نوعی محفظه شبیه آکواریوم که برای نگهداری جانوران نیمه آبزی بکار می‌رود) نگهداری می‌شود.این لاک پشت در آب‌های با جریان کند و راکد زندگی می‌کند و در استان‌های شمالی، غربی، جنوب غربی از جمله گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان و فارس زندگی می‌کند.این جانور بی آزار می‌تواند تا صد سال یا بیشتر عمر کند ولی گاهی مرگ آنها خیلی سریع فرا می‌رسد و ممکن است به دلیل صدمات ناشی از حمل، گرسنگی و شرایط بد نگهداری آنها در منازل و نامتعادل بودن هوای محیط باشد.در رابطه با تغذیه می‌توانید از غذاهایی که در فروشگاه‌های ماهیان آکواریومی برای تغذیه ماهیان عرضه می‌شود مانند کرم قرمز فریز شده، میگوی نمکی، گوشت (به مقدار کم) و البته مقدار بسیار کمی سبزیجات مانند کاهو، کرفس، کلم، گوجه فرنگی و غیره به عنوان منبع غذای گیاهی استفاده کنید. اگر از غذایی مثل کاهو برای لاک پشت‌های آب شیرین زیاد استفاده شود باعث ایجاد علائم اسهال در لاک پشت می‌شود و در این حالت مدفوع آن بسیار نرم می‌شود و به سرعت می‌تواند باعث آلودگی آب و ایجاد بوی بد در آب شود. توجه کنید که غذاهای فوق را باید در آب در اختیار لاک پشت قرار دهید. معمولاً تا مدتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند، بنابراین در اوایل غذا کمی در اختیارش قرار دهید و از آکواریوم یا محل نگهداری آن دور شوید تا موجب ترس آنها نشوید ولی پس از مدتی لاک پشت‌ها حتی از دست شما نیز غذا می‌گیرند.

نگهداری لاک پشت

بخش دوم، لاک پشت برکه‌ای

برخی تصور می‌کنند که برای نگهداری این لاک پشت نیاز به یک آکواریوم بزرگ است و به همین خاطر تمایلی به نگهداری این حیوان ندارند. اما باید گفت که بر خلاف تصور برخی افراد، این حیوان نیاز به آکواریوم بزرگ و لبریز از آب ندارد و با یک ظرف کوچک از آب می‌توان از آن نگهداری کرد. بیشتر افراد آنها را درون حوض، استخر و آکواریوم نگه می‌دارند اما در تشتی کوچک در کنار اتاق نگهداری جانور راحت‌تر است. این لاک پشت به آب عمیق نیاز ندارد زیرا خیلی وقت‌ها دوست دارد روی سنگ،چوب یا لبه حوض استراحت کند. به همین خاطر ساخت استراحتگاه برای جانور لازم است یا این که عمق آب به حدی باشد که بتواند به راحتی سر خود را از آب بیرون بیاورد. لاک پشت‌های آبی عادت دارند که در فضای باز و نیز خشکی گردش کنند برای همین آکواریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آنها نیست. به همین دلیل اگر در ظرف آبی باشند، می‌توانند بیرون بیایند و به گردش در اتاق یا حیاط منزل بپردازند. باید محل قرار گیری ظرف آب ثابت باشد و تغییری نکند چرا که لاک پشت به زودی به آن محل عادت می‌کند و به درون ظرف آب برمی گردد. لاک پشت‌های کوچک را هرگز با لاک‌پشت‌های بزرگ در یک جا قرار ندهید برای این که به آنها آسیب‌های جدی وارد خواهد شد.بیشتر مکان‌هایی که برای نگهداری آن انتخاب می‌شود، تنگ و کوچک هستند. در حالی که نباید در چنین جایی زندگی کند و به اسارت خویش آگاه شود. مکانی به عرض و طول 4 متر می‌تواند جای مناسبی برای زیست لاک پشت آبی باشد. در حالی که در اثر ناآگاهی برخی افراد آن را در قوطی یا داخل کارتن نگهداری می‌کنند. لاک پشت‌ها ممکن است به علت تمایلی که به گیاهان و سبزیجات نشان می‌دهند، گل‌های باغچه یا گلخانه را از بین ببرند ولی به هر حال توصیه می‌شود که آن را در فضای آزاد مثل باغچه‌ها نگهداری کرد ولی غذایشان از منابع دیگری فراهم شود. ممکن است با رها کردن آن در باغ در اندک زمانی ناپدید شود یا از سوراخی فرار کند. در هنگام شروع فصل پائیز باید حیوان در مکانی مهار شود زیرا به خواب زمستانی فرو خواهد رفت. برای این منظور چنانچه قسمتی از باغ یا حیاط سیم کشی و محصور شود بهتر است. گلخانه نیز مکان بسیار مناسبی برای نگهداری این حیوان است.

اگر برای مدتی لاک پشت خود را در منطقه معینی از باغ غذا دهید، حیوان به زودی عادت کرده و هر روز برای گرفتن غذا به همان نقطه مراجعت می‌کند. اگر لاک پشت به صورت آزادانه نگهداری می‌شود، یک گودال کوچک که بتواند به راحتی در آن وارد و خارج شود بسیار مناسب است.

لاک پشت‌های کوچکی که تازه سر از تخم درمی‌آورند باید درون یک محفظه قرار گیرند و یک ظرف آب نیز در کنار آنها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی شوند. به این نکته توجه داشته باشید که آفتاب برای لاک پشت‌ها بسیار ضروری است و نبود محلی برای آفتاب گیری ممکن است باعث مبتلا شدن حیوان به بیماری‌های عفونی شود یا این که دچار ضعف جسمانی شود.

برای خواب زمستانی آنها نیز باید جای مناسبی را تدارک دید. باید توجه داشت که تشک معمولی یا ماسه نرم، خاک اره به عنوان بستری برای استراحت حیوان مناسب نیست.

نگهداری لاک پشت

بخش سوم، لاک پشت برکه‌ای

لاک‌پشت برای این که خواب آرام و مداومی داشته باشد باید در محلی به خواب رود که گرمای آن بین 5 تا 8 درجه سانتیگراد باشد.

ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا لاک‌پشت‌هایی که همنشین انسان شده‌اند می‌توانند از خواب زمستانی خود چشم بپوشند؟ جواب کاملاً منفی است زیرا براساس تحقیقات انجام شده تعداد

مرگ و میر در لاک‌پشت‌هایی که به خواب زمستانی فرو نرفته‌اند دو برابر بیشتر است.

این حیوان برای این که به خواب زمستانی فرو رود باید درونش خالی از طعام باشد به همین علت در طبیعت هشت روز قبل از این که به آرامش زمستانی برسد، خوراکی نمی‌خورد در حالی که در اسارت تا آخرین ساعات به آنها غذا خورانده می‌شود.

کوران شدید هوا، مرطوب و نمناک بودن بیش از حد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط آنها را به سرعت به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد.

در صورتی که قصد نگهداری طولانی‌مدّت و اصولی از لاک‌پشت خود را دارید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار دهید و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مثلاً یک فیلتر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچکتر بسازید. در انتخاب قطعة پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن در مدّت‌های طولانی نشود.

لاک‌پشت‌ها مدفوع بسیار‌اندکی دارند. تمیز کردن این مدفوع راحت است و هر چند وقت یک بار تشت لاک‌پشت باید شسته و ضدعفونی شود. خود لاک‌پشت نیز باید شسته شود. این کار را با مقدار یک قاشق چایخوری شامپو بچه ملایم و اسفنج نرم ابری صورت بگیرد. مواظب باشید که کف شامپو درون لاک لاک‌پشت نشود.

هنگام خرید لاک‌پشت به وضع لاک‌پشت نگاه کنید. اگر در آکواریوم بسیار سریع شنا می‌کند بسیار سالم و سرحال است. هر لاک‌پشت مشخصه خاص خود را دارد. لاک لاک‌پشت آب شیرین نباید خیلی نرم باشد و با انگشت فرو نرود.

اصولاً خزندگان از جمله لاک‌پشت‌ها از تمیز‌ترین حیوانات بشمار می‌آیند و اگر بوی بدی از آنها به شامه برسد به دلیل محل زندگی آنها است که آلوده است و باید به سرعت تمیز شود. همچنین لاک‌پشت هنگام‌ ترس مدفوع می‌کند.

قبل از خرید لاک‌پشت لازم است به برخی نکات بهداشتی توجه شود. اغلب فروشندگان حیوانات خانگی معمولاً لاک‌پشت‌ها را در یک محیط مناسب و تمیز قرار نمی‌دهند و ممکن است آنها دچار آسیب، عفونت، سوءتغذیه و سالمونلا باشند. به همین دلیل باید لاک‌پشت جدید را سه ماه قرنطینه کنید.

به منظور بهداشت شخصی و نیز جلوگیری از سرایت برخی بیماری‌ها و انگل‌ها به لاک‌پشت، قبل و بعد از دست زدن به لاک‌پشت و محیط آن باید دست‌ها را شست.

این مورد به ویژه برای کودکان باید رعایت شود. صابون‌های مایع ضد باکتری برای این کار مناسب و راحت‌تر هستند. دمای آب را 24 تا 5/25 درجه سانتی‌گراد و دمای آفتابگیر را 2/32 درجه سانتیگراد قرار دهید.

نگهداری لاک پشت

بخش چهارم، لاک پشت برکه‌ای

تصور بر این است که لاک پشت‌های ماده هنگامی که به سی تا پنجاه سالگی می‌رسند، تخمگذاری را شروع می‌کنند ولی باید توجه داشت که این امر به طور دقیق مشخص نشده است. بین هر دو دوره تخمگذاری به طور معمول دو تا چهار سال فاصله وجود دارد اما ماده تا سنین 70 تا 100 سالگی قابلیت تولید مثل را دارد. نکته جالب این است که به طور معمول ماده‌ها به همان محلی که به دنیا آمده‌اند برای تخمگذاری باز می‌گردند.

وزن متوسط لاک پشت‌های تخمگذار از 136کیلو تجاوز می‌کند و متوسط طول آنها یک متر یا بیشتر است آنها در هر دوره تخمگذاری حدود110 تخم می‌گذارند. پس از تخمگذاری حدود 55 روز بعد تخم‌ها تبدیل به نوزاد می‌شوند.

طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به راحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را به صورت وارونه در دست بگیرید و به لبه پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن است.

لاک پشت ماده پس از جفتگیری با دو پای عقبی خود که دارای ناخن‌های قوی هستند، زمین را می‌کند و تخم‌های خود را در عمق 12 سانتی متری آن می‌گذارد و با دقت و حوصله خاک‌ها را سر جای خود می‌ریزد سپس زمین را مسطح می‌کند. به طوری که غیر ممکن است کسی بتواند به وجود آنها پی ببرد. به طور معمول نوزادان از چهار تا هشت هفته بعد سر از تخم در می‌آورند. در این هنگام آنها را باید درون یک محفظه قرار داد و یک فنجان آب نیز در کنار آنها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی شوند.

در رابطه با تغذیه لاک پشت می‌توان از غذاهایی مانند کرم‌های فریز شده (در فروشگاه‌های ماهیان زینتی وجود دارد)، میگوی نمکی، گوشت دل (به مقدار کم) و مقدار بسیار کمی کاهو و سبزیجات دیگر به عنوان منبع غذای گیاهی استفاده کنید. باید توجه داشت که اگر از غذایی مثل کاهو به فراوانی برای لاک پشت‌های آب شیرین استفاده شود، باعث بروز علائم اسهال در لاک پشت می‌شود و در این حالت مدفوع آن بسیار نرم می‌شود و به سرعت می‌تواند باعث آلودگی آب و ایجاد بوی بد در آب شود. به طور کلی گیاهان آبزی، سبزیجات، حشرات، ماهی و غیره به عنوان رژیم غذایی متنوع بسیار متعادل، مقوی و سرشار از کلسیم و ویتامین‌ها است.

ترکیبات فسفر و کلسیم عناصر مهمی از لاک و استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند. هر چند، مقدار بیشتر از حد فسفر با حل شدن در کلسیم از بدن خارج می‌شود. اگر کلسیم مورد نیاز در دسترس نباشد این کلسیم از استخوان‌ها و لاک تهیه خواهد شد و لاک‌پشت دچار بیماری سوخت و ساز و نرمی لاک می‌شود. در یک رژیم غذایی متوازن مقدار کلسیم باید بیشتر از فسفر باشد. غالب گیاهان به دلیل داشتن «اگزالیک اسید» و oxalates مانع جذب کلسیم می‌شوند. به همین منظور باید از مصرف گیاهانی مانندریواس به دلیل داشتن مقدار زیاد و خطرناک «اگزالیک اسید» خودداری کرد. خزندگان ولاک پشت‌ها می‌توانند به نوعی بیماری نقرس، نوعی از ورم مفاصل که بر اثر انباشته شدن کریستال «اسید اوریک» در مفاصل به وجود می‌آید مبتلا شوند. مهمترین عامل ابتلا به نقرس استفاده زیاد از پورین (purine) در رژیم غذایی است.

نگهداری لاک پشت

بخش پنجم، لاک‌پشت خشکی

لاک‌پشت‌های خشکی همان طور که از نام آنها مشخص است در خشکی زندگی می‌کنند. اغلب جثه آنها بزرگ می‌شوند و ارتفاع برخی از این حیوانات تا 70 سانتی متر می‌رسد.

زیستگاه اصلی این جانوران در جزایر گالاپاگوس و ماداگاسکار است. و در ایران دو گونه از آنها شامل لاک‌پشت مهمیز دار با نام علمی Testudo graeca و لاک‌پشت آسیایی با نام علمی Testudo horsfieldii یافت می‌شود.

این لاک پشت‌ها از انواع لاک پشت‌های کمیاب و حفاظت شده هستند. بنابراین بهتر است که آنها را به عنوان یک حیوان خانگی انتخاب نکنید و اگر به طور اتفاقی آنها را در فروشگاه‌های حیوانات خانگی مشاهده کردید یا آنها را در جایی غیر از محیط طبیعی آنها پیدا کردید و علاقه مند هستید که مدتی آنها را نگهداری کنید سپس به محیط طبیعی برگردانید بهتر است نکات لازم برای نگهداری آنها که در ادامه اشاره می‌شود را مطالعه کنید.

نگهداری این جانوران در حیاط و آپارتمان بسیار راحت است. این لاک پشت‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و می‌توان آنها را در تراریوم‌های بدون آب یا در باغچه‌ها نگهداری کرد. البته به یاد داشته باشید که باید ظرف آبی را برای آنها قرار دهید. نگهداری این جانوران در حیاط بسیار راحت‌تر است. این جانور به سبزی‌های خوراکی ممکن است آسیب بزند پس بهتر است فقط چند ساعتی در روز را در حیاط صرف کند.

سبزی‌های نرم برای لاک پشت‌های خشکی توصیه می‌شود. سبزیجات، کاهو، هندوانه، میوه و سایر سبزیجات و صیفی جات مورد علاقه این حیوان است. همچنین

لاک پشت‌های خشکی از حشراتی مانند سوسک، سوسک جالوت و از لاشه پرندگان تغذیه می‌کنند.

نگهداری لاک پشت

بخش ششم، لاک‌پشت گوش قرمز

این خزنده به رنگ سبز با لکه‌ها و نوارهای سیاه است و نیز لکه‌های قرمز پر رنگ روی گوش‌ها وجود دارند. زیر لاک زرد است و لکه‌های سیاه دارد. طول ماده‌ها تا 300 میلی‌متر و نرها 200 میلی‌متراست. لاک‌پشت گوش قرمز در برکه‌ها و رودهای با جریان آرام و پوشش گیاهی غنی در آمریکا ساکن است. از متداول‌ترین لاک پشت‌ها برای نگهداری به عنوان حیوانات خانگی است. در ایران گوش قرمز‌ها از کشور سنگاپور وارد می‌شوند. این خزندگان در بسیاری از فروشگاه‌های آکواریوم و حیوانات خانگی به فروش می‌رسند. این لاک‌پشت‌ها نیمه آبزی هستند که در طبیعت در مکان‌های آرام خنک و منابع آب گرم زندگی می‌کند. آنها معمولاً در دریاچه‌ها، برکه‌ها، مرداب‌ها، نهرها، رودها و مکان‌های ساکت و آفتاب‌گیر یافت می‌شوند. شناگران ماهری هستند و گیاهان به عنوان اصلی‌ترین منابع غذایی آنها محسوب می‌شوند.

لاک‌پشت گوش قرمز بیشترین طرفدار را در بین حیوانات اکواریومی را دارد. تا زمانی که در سال 1998 تجارت آن متوقف شد، ماده‌ها در آمریکا از طبیعت گرفته می‌شدند تا تخم بگذارند و لاک‌پشت‌های تازه از تخم درآمده خیلی زود بعد از بیرون آمدن از تخم با معده خالی صادر می‌شدند و اغلب تا سه ماه هیچ چیز برای خوردن نداشتند. به این دلیل که حیواناتی که معده‌شان پر باشد، مدفوعشان باید تمیز شود.

این مخلوقات کوچک به ارزانی در ظرفی کوچک با یک درخت کوچک نخل به مردمی بدون آگاهی فروخته می‌شدند. ظروف کوچک به هیچ سیستم تصفیه و گرمایی مجهز نبودند.

آن ظروف خانه‌ای بسیار کوچک برای این حیوانات کوچک فعال بود. بیشتر آن‌ها طی چند ماه می‌مردند و آنهایی که بیشتر زنده می‌ماندند به یک سازمان حفاظت حیوانات تحویل یا به یک برکه محلی یا گودال آب ‌انداخته می‌شدند.

در آنجا آنها به یک تهدید طبیعی تبدیل می‌شدند یا در سرما می‌مردند. در کشورهایی که لاک‌پشت آب شیرین اروپایی هنوز بومی است، لاک‌پشت گوش قرمز یک رقیب سرسخت برای آن خواهد بود.

نگهداری لاک پشت

بخش هفتم، لاک پشت گوش قرمز

لاک پشت گوش قرمز همانند لاک پشت‌های برکه‌ای خزری و اروپایی هم گوشتخوار و هم گیاه‌خوار است و 50درصد به غذاهای با منشأ پروتئینی مثل غذاهای گوشتی و 50درصد به غذاهای با منشأ گیاهی نیاز دارد ولی نیاز آن در بچگی باید نسبت غذاهای گوشتی بیشتر از غذاهای گیاهی باشد.

در طبیعت از انواع ماهی‌ها، حشرات و غذاهای گیاهی تغذیه می‌کند. برای جلب توجه آنها به غذا خوردن می‌توانید از کرم قرمز یخ زده، میگوی خشک شده و میگوی یخ زده البته نه به عنوان غذای همیشگی استفاده کنید.

بهترین و کامل‌ترین غذا برای آنها TetraRepto Min نوعی پلت است و در فروشگاه‌های ماهیان زینتی می‌توان آن را تهیه کرد.سعی کنید تنوع غذایی در رژیم غذایی لاک پشت‌ها رعایت شود و به جای این که یک بار از یک غذا به مقدار زیاد به آنها بدهید، چند بار از غذاهای مختلف و به مقدار کم به آنها بدهید تا سلامتی آنها حفظ شود. سبزی‌هایی که بیشتر حجم رژیم غذایی لاک پشت‌های بالغ را تشکیل می‌دهند ولی بچه‌ها تمایل کمتری به آن نشان می‌دهند مانند شلغم، کاهو، هویج، کاسنی، باقلا، کلم پیچ، کدو تنبل، سیب زمینی، فلفل سبز، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم، کرفس، قارچ، جعفری و اسفناج است.میوه‌های مورد علاقه نیز شامل گرمک، طالبی، خربزه، هندوانه، انبه، سیب، موز، شاه توت، زغال اخته، مرکبات، انگور، هلو، گلابی و توت فرنگی است.برای رژیم گوشتخواری لاک پشت می‌توانید از غذاهایی چون حلزون، ماهی، میگوی، لارو پشه، خرچنگ و حشرات و کرم‌ها مانند جیرجیرک، کرم خاکی، کرم توبیفکس، غذاهای مخصوص لاک پشت‌ها به صورت کنسرو شده، عمل آوری شده، فریز شده یا فریز خشک شده، کرم قرمز و غذاهای دیگر مانند سفیده تخم مرغ آب پز، گوشت مرغ و بولقمون آب پز، ماهی قزل آلا و ماهی تن (کنسرو شده)، گوشت گاو (پخته یا خام)، نان، غذای گربه یا سگ و نیز پوست تخم مرغ استفاده کنید.

برای تشویق لاک پشت‌ها به خوردن غذاهایی که تمایلی به خوردن آن‌ها ندارند ولی باید در جیره آنها وجود داشته باشد می‌توان آن غذاها را کنار غذاهایی که آنها را خوب می‌خورند مانند کرم قرمز قرار دهید و صبر کنید تا کرم قرمز منجمد ذوب شود تا غذای مورد نظر بوی آن را بگیرد سپس غذای مورد نظر را در اختیار لاک پشت قرار داد و البته کمی زمان برای پذیرفتن غذا به لاک پشت داده شود.تا مدّتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند پس در اوایل کم غذا دهید و از تراریوم دوری کنید تا موجب ترس آن‌ها نشوید ولی پس از مدّتی لاک پشت‌ها حتّی از دست شما نیز غذا می‌گیرند ولی بهتر است از پنس استفاده کنید زیرا لاک پشت‌های بزرگ‌تر حتی خود دست را هم با دهان گاز می‌گیرند.این که چه مدّت زمانی طول خواهد کشید تا لاک پشت از دست شما غذا بگیرد به سنی که لاک پشت را به تراریوم وارد کرده‌اید و این که آیا در گذشته در طبیعت بوده است یا در تراریوم‌های مشابه بستگی دارد.

– کرم قرمز منجمد شده در بیشتر فروشگاه‌های ماهیان زینتی یافت می‌شود .

نگهداری لاک پشت

بخش هشتم، لاک پشت گوش قرمز

نکته‌ای که باید هنگام نگهداری خزندگان به آن توجه داشت، خواب زمستانی آنها است. بیشتر افرادی که از لاک‌پشت‌ها نگهداری می‌کنند، از این که لاک‌پشت یک خزنده است و باید برای فراهم شدن نیازهای زیستی خود به خواب زمستانی برود هیچ توجهی ندارند. نبود شرایط زمستان خوابی برای لاک‌پشت باعث ضعف جسمانی حیوان می‌شود و عمرش نیز کاهش می‌یابد.

همچنین در تولیدمثل حیوان نیز اختلال ایجاد می‌شود.

برای زمستان‌خوابی لاک‌پشت گوش‌قرمز باید یک بستر ماسه‌ای نرم فراهم شود و دمای محیط نیز کاهش یابد. به هیچ وجه تا زمانی که خود لاک‌پشت از خواب بیدار نشود نباید آن را مجبور به بیدار شدن کنیم.‏

تا حدودی از روی اندازه می‌توان سن لاک‌پشت را تشخیص داد ولی گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکن است لاک‌پشت‌ها رشد کم داشته یا به دلیل تغذیه زیاد، رشد بیش‌از حد داشته باشند. قطر لاک نوزادان تازه از تخم خارج شده به طور میانگین 5/2 سانتی‌متر است. لاک‌پشت‌های گوش‌قرمز یک ساله‌ها معمولاً به طور تقریبی 5 تا 5/8 سانتی‌متر طول دارند. وقتی طول نرهای یک ساله به حدود 10 سانتی‌متر رسید، به طور طبیعی از نظر جنسی بالغ می‌شوند و ماده‌های یک ساله با طول حدود 5/12 سانتی‌متر از لحاظ جنسی بالغ خواهند بود. طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود 8/17 تا 8/22 سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ 25 تا 5/30 سانتی‌متر است. ‏تعیین جنسیت لاک‌پشت‌های مختلف متفاوت است به‌طوری که در لاک‌پشت گوش قرمز پس از سن دو یا سه سالگی می‌توان از پنجه‌های پای جلویی متوجه شد. به این ترتیب که در نرها بلندتر از ماده‌ها است. همچنین زیر لاک نرها تقعر کمتری دارد.

نگهداری لاک پشت

بخش نهم، لاک پشت گوش قرمز

لاک پشت‌های گوش قرمز پس از زمستان به سرعت جفت گیری می‌کنند اما اغلب این کار را بعد از تعویض آب انجام می‌دهند.

نر، گردن ماده را گاز می‌گیرد طوری که ممکن است زخمی شود. لاک پشت‌های گوش قرمز در یک ساحل ماسه‌ای شنی که با شیشه پوشیده شده است تخم‌ریزی می‌کنند. تخم‌ها از اسفند تا اردیبهشت در یک یا سه دوره در ظرف یک ماه گذاشته می‌شوند. در حدود 10 تخم(4 تا 20 تخم) گذاشته می‌شود و گاهی اوقات تخم‌گذاری پس از این که بستر جعبه تخم گذاری به طور کلی شن مرطوب تعویض شد صورت می‌گیرد. تخم‌ها بعد از 65 تا 105 روز در دمای 28 تا 30 درجه سانتی گراد باز می‌شوند. بچه لاک پشت ها، لاکی با طول دو سانتی متر دارند اما به سرعت بزرگ می‌شوند. همان غذایی را که لاک پشت‌های بالغ می‌خورند را باید به بچه لاک‌پشت‌ها بدهید اما کک آبی، توبیفکس و دیگر موجودات آبزی را بهتر می‌خورند. لاک پشت‌های جوان احتیاج زیادی به کلسیم و ویتامین D دارند. اگر می‌توانید لاک‌پشت‌های جوان را در خارج زیر آفتاب قرار دهید اما مواظب باشید که سایبان داشته باشند.

لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی در سه چهار سالگی بالغ می‌شوند. اگر چه آن‌هایی که در اسارت نگهداری می‌شوند زودتر به بلوغ می‌رسند. فصل تولیدمثل در طبیعت از اول بهار تا خرداد است. تخم‌ریزی چهار تا شش هفته بعد انجام می‌گیرد و اغلب تخم ریزی در تیر انجام می‌شود. ماده‌ها در منطقه خشکی اطراف برکه در جایی که با پوشش گیاهی احاطه شده تخم ریزی می‌کند. تعداد تخم‌ها به اندازه ماده بستگی دارد. از سه تا 16 تخم گزارش شده است. تخم‌ها بیضی شکل و با پوسته‌های نرم و قابل انعطاف هستند. جنسیت لاک پشت به دمای محیط بستگی دارد همچنان که در دمای 24تا28درجه همگی بچه لاک پشت‌ها نر می‌شوند اما در دمای 30 درجه سانتی گراد 96 درصد بچه‌ها ماده می‌شوند. در طبیعت تخم‌ها در محدوده دمایی 16 تا 32 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. بچه‌ها کرم خاکی و گیاهان آبزی را می‌خورند. همچنین رپتومین و کلسیم و ویتامین D3 باید به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود. در ضمن توصیه می‌شود که حتی در صورتی که برنامه برای تولیدمثل لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی وجود ندارد برای جلوگیری از ماندن تخم در بدن لاک پشت‌های بالغ ماده که می‌تواند موجب مرگ آن‌ها بشود، یک منطقه که ماسه در آن قرار دارد در اختیارشان باشد.

نگهداری لاک پشت

بخش یازدهم، لاک پشت گوش قرمز

محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)

اگر می‌خواهید به طور اصولی و برای مدت طولانی از لاک پشت خود مراقبت کنید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار داده و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مانند یک فیلتر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچک‌تر بسازید. در انتخاب قطعة پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا در درازمدت بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن نشود. وقتی که لاک پشت از قسمت آب به ناحیه خشکی می‌آید، معمولاً خیس است و اگر سطحی که استفاده می‌کنید مانند فیلتر زیرشنی داری حفره باشد و شیب کمی به سمت قسمت آب داشته باشد، هم آب‌ها از بدن لاک پشت زودتر و بهتر خشک می‌شود و هم به سمت ناحیة آب برمی گردد و مانع از زود خالی شدن آب تراریوم می‌شود. فیلتر زیر شنی از وسایل آکواریوم و از جنس پلاستیک است و به هیچ وجه مواد سمی یا مضر برای آب ندارد. به این علت که فیلتر زیرشنی از جنس پلاستیک است، بنابراین چگالی آن از آب کمتر است و معمولاً روی سطح آب می‌ایستد که این برای شناور ماندن قسمت پل مهم است. البته انواعی از فیلتر زیر شنی وجود دارد که در صورت رها شدن در آب به کف آب می‌روند. درصورت بزرگ بودن لاک پشت‌ها یا در صورتی که قسمتی به عنوان پل برای رفتن لاک پشت از آب به خشکی در نظر گرفته اید، به حالت شناور باقی نمی‌ماند یا تحمل وزن لاک پشت‌های بزرگ را ندارد. می‌توانید از تکه‌ای فوم که در زیر آن می‌بندید استفاده کنید و توسط فوم انتهای پل را به سمت بالا برانید زیرا فوم چگالی کمتری نسبت به آب دارد وقتی در آب قرار می‌گیرد به سمت بالا می‌رود در نتیجه موجب شناور ماندن صفحه فیلتر زیرشنی می‌شود. از انواعی از فیلترهای زیر شنی استفاده کنید که با وجود داشتن شیار برای راحت‌تر بالا رفتن لاک پشت، برجستگی‌های اضافی و تیز نداشته باشد. این تصور که چون لاک پشت‌ها در آب زندگی می‌کنند پس به خشکی نیاز ندارند اشتباه است و در صورتی که تراریوم شما مثل آکواریوم فاقد خشکی باشد، حالات عصبانیت، خستگی و فرار از محل سکونت را در لاک پشت‌ها خواهید دید و حتی بعد از مدتی ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شوند. توجّه کنید که می‌توانید کف تراریوم لاک پشت‌ها را سنگریزه بریزید ولی این کار فقط تمیز کردن تراریوم را برای شما سخت می‌کند. اگر هیچ سنگریزه‌ای کف تراریوم نباشد، جمع کردن فضولات توسط فیلتر و سیفون کردن آسان‌تر صورت می‌گیرد. همچنین سنگریزه در کف تا حدودی باعث ساییده شده قسمت زیرین لاک در لاک پشت‌ها می‌شود. ارتفاع آب در تراریوم لاک پشت‌ها به اندازه‌ای باید باشد که اگر بزرگترین لاک پشت شما به پشت روی کف تراریوم قرار گیرد، بتواند فقط با شنا کردن خود را برگرداند. در آب کم عمق نیز احتمال خفه شدن لاک پشت‌ها در اثر افتادن روی پشت خود وجود دارد. هیچ گاه با پمپ هوا و با فیلتر، جریان شدید آب در تراریوم ایجاد نکیند. لاک پشت‌ها شش دارند و آبشش ندارند، در نتیجه میزان اکسیژن محلول در آب برای آنها مهم نیست ولی به منظور سال ماندن و تعویه آب وجود اکسیژن لازم است. همچنین دمای آب و محیط سرد نباشد زیرا باعث بیماری لاک پشت‌ها می‌شود.

بخش‎ ‎‏ دوازدهم، محل نگهداری لاک‌پشت‌ها (تراریوم)‏

لاک‌پشت هم مانند دیگر آبزیان نیاز به تصفیه آب و نظافت محل نگهداری خود را دارد. برای یک تراریوم کوچک می‌توان از فیلترهای برقی داخلی آکواریوم استفاده کرد. اگر این نوع فیلتر از نوع آبشاری باشد بهتر است زیرا در تراریوم‌های کوچک‌تر که ارتفاع آب کمی دارند و لاک‌پشت‌های کوچک در آنها قرار دارند می‌توان آنها را به صورت افقی قرار داد و ضمن ایجاد جریان مناسب، اکسیژن دهی کافی نیز انجام گیرد. همچنین از انواع دیگر فیلترهای داخلی آکواریوم هم می‌توان استفاده کرد. همین طور برای تراریوم‌های متوسط می‌توان از فیلترهای خارج آب برقی که در دهانه آکواریوم یا تراریوم وصل می‌شود و قیمت خیلی بالایی هم ندارند، استفاده کرد. این نوع فیلتر کارآیی بسیار خوبی دارد و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در استفاده از این نوع فیلتر باید به این نکته توجه داشت که سطح آب تراریوم شما کجا باشد. برای استفاده از این نوع فیلتر باید سطح آب بالا باشد چرا که امکان پریدن لاک‌پشت‌ها به بیرون تراریوم وجود دارد. بنابراین باید از شیشه‌هایی در لبه بالایی تراریوم به جهت جلوگیری از بیرون پریدن آن‌ها استفاده شود.‏ برای تراریوم‌های بزرگ یا تراریوم‌های با تعداد ساکنان زیاد می‌توان از فیلتر برقی خارج از آب یا فیلتر سطلی استفاده کرد. البته قیمت این نوع فیلتر خیلی گران است ولی کارایی آن از تمامی فیلترهای ذکر شده بهتر است. توجه کنید که این نوع فیلتر مکش قوی در آب ایجاد می‌کند و سر مکنده آن می‌تواند لاک‌پشت‌های کوچک را بمکد و برای مدتی طولانی در زیر آب نگه دارد. در نتیجه از ابزارهای محافظ سر مکنده که در جعبه این فیلترها وجود دارد استفاده کنید.‏ از ایجاد جریان زیاد در تراریوم بپرهیزید، زیرا اغلب لاک‌پشت‌های آب شیرین در مناطقی که آب راکد است یا جریان کندی دارد زندگی می‌کنند، به ویژه این مورد برای لاک‌پشت‌های کوچک بسیار مهم است زیرا جریان آب زیاد می‌تواند آنها را با خود ببرد. همچنین جریان آب زیاد باعث می‌شود که برای ثابت ماندن و حرکت کردن در آب، انرژی زیادی را صرف کنند که در سنین رشد باعث کم شدن سرعت رشد لاک‌پشت‌ها می‌شود. باید سعی شود که از فیلترهای قوی که حداقل جریان را در آب ایجاد می‌کنند استفاده شود. ‏هر هفته باید به میزان یک سوم تا یک چهارم آب تراریوم را با آب از قبل مانده (کلر پریده) تعویض کرد. بهتر است که آب از کف تراریوم توسط یک شلنگ یا دستگاه سیفون تخلیه شود تا فضولاتی که ممکن است در کف تراریوم جمع شوند و توسط فیلتر جذب نشوند، از تراریوم خارج شوند. با این کار از کدر شدن آب و ایجاد بوی نامطبوع در آن جلوگیری می‌کنید و باعث خارج شدن مواد سمی ایجاد شده در آب تراریوم می‌شوید. بهتر است که آب خارج شده با آب از قبل مانده جایگزین شود تا کلر باعث ناراحتی لاک‌پشت‌ها نشود. سعی کنید هنگام سیفون کردن کمترین استرس را به ساکنان وارد کنید. در ضمن به هیچ وجه برای به جریان در آوردن آب درون شلنگ، از عمل مکیدن استفاده نکنید. برای این منظور یا از وسیله مخصوص استفاده کنید.‏

بخش سیزدهم،محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)‏

محل نگهداری لاک پشت‌ها نباید سرد باشد، بنابراین در آب یک بخاری مطمئن قرار دهید. همچنین هوای اطاق هم نباید سرد باشد زیرا لاک پشت‌ها برای آفتاب گرفتن و خشک شدن به بیرون از آب می‌آیند. به طور کلی درجه حرارت آب باید حدود 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشد.لاک پشت‌های آب شیرین در دمای زیر 17 درجه سانتی گراد یا غذا نمی‌خورند یا خیلی کم غذا می‌خورند. درجه حرارت قسمت خشکی باید حدود 32 تا 35 درجه باشد که می‌توان این حرارت را با لامپ‌های مخصوص تراریوم و چراغ‌های‌هالوژن فراهم کرد. اگر خشکی دمای فوق را داشته باشد، لاک پشت‌ها طبق عادت برای آفتاب گرفتن روی خشکی به ویژه صبح‌ها و نیز کمی بعد از خوردن غذا تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند. آفتاب گرفتن لاک پشت‌ها و خشک شدن بدن آن‌ها می‌تواند باعث پیش گیری از ایجاد بیماری قارچی در آنها شود.‏ نور آفتاب برای لاک پشت‌ها باید فراهم شود زیرا دارای اشعه‌های ‏UVAو ‏UVB‏ و حرارت است. اشعه ‏UVAبرای فعالیت، تغذیه و تولید مثل مهم است. اشعه ‏UVB‏ برای سلامتی و رشد لاک پشت لازم است و نیز ویتامین ‏D3‎‏ مورد نیاز برای متابولیسم کلسیوم غذا را فراهم کند. ‏اغلب منابع نور مثل چراغ‌های معمولی و‌هالوژن، اشعه ‏UVA‏ را فراهم می‌کند ولی فاقد اشعه ‏UVB‏ هستند. لامپ‌های فلورسنت فشرده مخصوص هر دو اشعه را تأمین می‌کند ولی حرارت کافی برای خشکی ایجاد نمی‌کنند. معروف‌ترین منبع تولید نور، لامپ‌های فلوسانت هستند که در اندازه‌های مختلف و ولتاژهای مختلف موجود هستند ولی از آن جایی که ولتاژ کمی دارند حرارت کمی هم ایجاد می‌کنند. ‏در صورتی که در تراریومی که محل زیست لاک پشت‌های آب شیرین است ماهی، قورباغه، سمندر، میگو، حلزون و غیره زندگی کند به طور حتم توسط لاک پشت‌ها خورده یا زخمی خواهند شد. در اغلب موارد ماهی‌های کوچک به طور کامل خورده شده و ماهی‌های بزرگتر با علائم گاز گرفتگی، پاره شدن باله‌ها و آثار زخم روی بدن مشاهده می‌شوند. می‌توان انواعی از لاک پشت‌ها را با هم در یک تراریوم بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد.برای مثال لاک پشت گوش قرمز و لاک پشت برکه‌ای اروپایی و لاک پشت برکه‌ای خزری را می‌توان بدون

khashayar

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. مرجان گفته؛
  09:09 1397/02/20

  سلام من یه لاک پشتی خاکی دارم که بدون نر تخم گذاری کرده آیا همچین چیزی ممکن هست؟

  • Soroush گفته؛
   15:45 1398/01/05

   سلام من یک لاکپشت کوچک خشکی از نژاد( هرمانی ) دارم طول لاکش حدود۵٫۵۰سانت هست, زمان خوابش بیش از حد زیاد هست بیشتر روز رو خواب هست در مورد خوراک باید بگم فقط سیب و کاهو میخوره اکثر اوقات دما بدنش سرد تر از محیط هست لطفاً راهنمایی کنید که این موارد عادی ها یا خیر

  • Sahar moradi گفته؛
   20:15 1399/11/24

   سلام من لاکپشتم ابزیه بعد الان یه حالت پوست پوست شده لاکش چراا ؟؟

 2. نیما گفته؛
  20:51 1397/03/03

  شاید از قبل تو کوه جفت گیری کرده

  • پوریا گفته؛
   14:36 1398/10/01

   سلام من ۲تا لاک پشت گوش قرمز دارم،یکیشون او یکیو گاز میگیره، الان دیدم ناخن پاش رو گاز گرفته کنده،از پاشم خون اومده،باید چیکار کنم؟ خودش درمان میشه؟

 3. ایلیا گفته؛
  11:50 1397/05/29

  سلام من یک لاکپشت گوش قرمز دارم(دوطرف سرش دوخط نارنجی تیره داره)چند روزه چشماش رو باز نمیکنه و حرکاتش خیلی کم شده علتش چیه؟؟

  • admin گفته؛
   16:15 1397/06/01

   سلام
   در اغلب موارد عفونت و سپتی سمی در لاکپشت های گوشتخوار چنین علائمی دیده میشه
   حتما پیگیری کنید

  • فاطمه صدری گفته؛
   17:30 1399/01/28

   سلام گربه ی من رفته توی آبگیر جلوی خونمون یه بچه لاکپشت آورده و یه قسمت از لاکشو سوراخ کرده. با توجه به اینکه دامپزشکی شهر ما فقط به گاو و گوسفند می پردازه نمیدونم باید چی کار کنم. راهی هست که بهم بگید و من براش انجام بدم؟

 4. لاکی گفته؛
  16:46 1397/08/07

  من یه لاک پشت دارم خییلی میخوابه اصلا هم چیزی نمیخوره لاک پشت مینیاتوریه
  براش غذای لاک پشت گرفتم اصلا نمیخوره چیکار کنم؟

  • khashayar گفته؛
   19:21 1397/09/24

   سلام
   ابتدا بایید از سلامت لاکپشتتون اطمینان حاصل کنید.
   سپس غذای مناسب نژاد و جیره ی غذاییش را در دسترسش بگذارید

 5. حمید گفته؛
  17:17 1397/10/06

  سلام لاک پشت من خاکی ه الان دوماه که رفته زیرمبل و خوابیده، و کلا از نور متنفره
  و مرتب جاهای تاریک و انتخاب میکنه…لامپ مخصوص گرفتم اما ازش فراریه ؛ این طبیعی یه؟!

  • khashayar گفته؛
   14:08 1398/01/03

   سلام….شرایط خواب زمستانی را فراهم نمایید

   • یسنا گفته؛
    15:15 1399/02/30

    سلام دو روزبچه لاکپشتی دارم چیزی نمیخوره و روی سطح آب می مونه وروی زمین درحال حرکت است خاکی هست؟نگهداریش چجوریه

 6. آریا گفته؛
  13:42 1397/11/05

  سلام
  من یه لاک پشت آکواریومی خیلی کوچولو دارم که اسمش اسکار هست
  اون تقریبا بیشتر از دوازده ساعت میخوابه
  و خیلی تمایل داره بیرون از آب راه بره و همش میخواد از چیزایی که اطرافش هست بالا بکشه
  خوب غذا میخوره و خیلی فعاله
  من غذاش رو توی ظرف جدا میریزم و بهش میدم و جای خوابش هم جداست
  اما میخوام بدونم چرا این لاک پشت تمایل داره به بلندی بره و از هرچیزی بالا میره
  و اینکه اون اصلا پایین اومدن بلد نیست و لیز میخوره????
  ممنون

  • khashayar گفته؛
   14:05 1398/01/03

   سلام شرایط تراریوم را کامل فراهم کنید

 7. ندا گفته؛
  14:55 1397/11/26

  سلام لاکپشتای من موقع جفت گیری خون ریزی میکنن چرا؟ یه عالم خون از زیر لاکپشت ماده میریزه بیرون

  • khashayar گفته؛
   14:03 1398/01/03

   سلام حتما به دامپزشک مراجعه کنید

  • سمانه گفته؛
   10:49 1398/08/21

   سلام میتونم از تخم لاکپشت کوهی برا خوردن استفاده کنم

 8. نیلوفر گفته؛
  00:01 1397/12/22

  سلام من ناخن لاک پشتمو کوتاه کردم یه مقدار خون اومد الانم بعد از چند روز احساس میکنم ناخنش ریش ریش شده باید چیکار کنم؟

  • khashayar گفته؛
   13:59 1398/01/03

   سلام.
   به رگ ناخن صدمه زدید. بهتره ابتدا مدتی ناخن را چرب و مرطوب کنید و در صورت بهتر نشدن حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 9. امیر گفته؛
  15:10 1397/12/27

  سلام من لاکپشتم چند ساعته که خریدم اول خیلی سرحال بود ولی حالا چشماشو بسته و تکون هم نمی خوره لاکشم نرم شده

  • khashayar گفته؛
   13:55 1398/01/03

   با سلام مشکل هیپو کلسمی در لاکپشت بسیار رایج هست و حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید

  • محمدرضا گفته؛
   18:45 1398/02/10

   سلام من میخواهم لاک پشتم قوی بشه اون خیلی کوچولوه غذای گوشتی ام میدم نمیخوره چیکارکنم؟

   • محمدرضا گفته؛
    18:49 1398/02/10

    سلام من میخواهم لاک پشتم قوی بشه اون خیلی کوچولوه غذای گوشتی ام میدم نمیخوره چیکارکنم؟

 10. Turtle گفته؛
  13:40 1398/01/06

  سلام،
  مم یه لاکپشت کوچولوی سبز رنگ (آکواریومی) دارم؛اسمش لوکاس است.
  امروز وقتی او را بیرون از تراریومش گذاشتم،بعد از چند دقیقه متوجه شدم دستش قرمز است.
  ۱.خون لاکپشت چه رنگی است؟
  ۲.چرا دستش قرمز شد؟
  ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
  او بسیار علاقه دارد از بعضی مکان ها بالا برود
  ۱. دلیل این عمل چیست؟

 11. hasan گفته؛
  13:22 1398/01/07

  سلام من لاكپشتم كوچيكه الان از صب تكون نميخوره دستاش بيرونه سرشم بيرونه و چشاشو بسته بيدار نميشه

 12. Shayan گفته؛
  01:53 1398/01/08

  سلام من یک در طول زندگیم بیش از سه لاکپشت گوش قرمز داشتم و رنگ گوش و هر دفعه بعد از چند ماه دلم براشون می سوخت و تو دریا رها شون می کردم اما الان شش ماه است که من یک لاکپشت گوش قرمز جدید دارم موقع خریدنش از اکواریومی طولش شش سانتی متر بود جفتشم بود که از خودش چهار سانت بلند تر و پهنتر بود گوش های لاکپشتم نارنجی و قرمز نیست من بهش میگو انرژی زا میدم ولی اصلا بهش گوشت نمی دم تاهم بزرگ نشه و هم ماخی های تو اکواریوممو نخوره
  من شش ماه بعد از اینکه به اکواریمی رفتم جفت لاکپشتمو دیدم که خیلی بزرگ شده بود و گوشاش خیلی قرمز بود من وقتی اونو تو اکواریوم می زارم احساس می کنم سختشه و میاد بالا نفس می گیره و نمی تونه بخوابه میشه به من بگید که چرا گوشاش نارنجی و هروز چقدر باید از اکواریوم بیارمش بیرون تا بخوابه؟

 13. امیر حسین گفته؛
  16:27 1398/01/08

  سلام
  ببخشید من چند روزی هست که لاک پشتمو خریدم
  از فروشنده که پرسیدم گفت فقط بهش غذای لاک پشت بده ولی شما نوشته بودید کاهو کلم و گوشت

  باید چه کار کنم
  ممنون

  • امیرعباس گفته؛
   23:01 1399/10/04

   سلام. لاک‌پشت من برکه‌ایه . هرچیزی که میخوره رو میتوتی تو وعده‌اش بزاری اما همیشه تنوع داشته باشه ! چندتا نکته ،مرغ رو خام به هیچ وجه نده ،گوشت هم ترجیحا پخته بده، بیشتر غذای دریایی بده با استخون (بخاطر تامین کلسیمش)مخصوصا کیلکا ! تخم مرغ آب‌پز میخوره و خیلی مفیده براش ،بیشتر میوه‌ها روهم میخوره ، نون کم بده چون شکمش خشک میشه . آب هم بدون کلر . زیر آفتاب هم تو آب نمیمونه ،ضمنا آفتاب براش واجبه!

 14. mahdi گفته؛
  17:33 1398/01/09

  سلام من یک لاکپشت برکه ای اروپایی دارم که چند وقته روی یکی از پاهاش یک حالت غیر طبیعی به وجود امده و سفید شده مخصوصا کنار دو تا ناخن اولش . انگار پوست پاش داره کنده میشه.
  روی لاکش هم چند تا نقطه ی سفید زده که فکر کنم قارچه .
  ممکنه اون سفیدی کمرنگ رو پاش هم قارچ باشه یا نه

 15. فرشید گفته؛
  16:44 1398/01/13

  با سلام و عرض تبریک سال نو
  لاکی اینجانب یک لاکپشت خاکیه
  دو هفته با خودمون بردیمش مسافرت
  در طول سفر احتمالا بعلت تغییر مکان و هوا ٬ خیلی کم غذاشد و بیشتر خوابید
  حالا که برگشتیم خونه ی خودمون ٬ فوق العاده اشتها داره و از گرسنگی به غذا حمله میکنه ولی هر چقدر هم که برش نازکی از خوراکی بهش نزدیک میکنیم نمیتونه بخوره و اینطور بنظر میاد که دندوناش کند شده باشن
  صحنه ی ناراحت کننده ایه که روزی دو سه بار داره اتفاق میفته
  چه باید کرد؟

 16. amir h r گفته؛
  15:49 1398/01/15

  سلام من 1 هفته هستش که لاکپشت خریدم
  براش غذا و جای مناسب مثل بالا تهیه کردم
  ولی چند روزه که فقط خوابیده
  اول فکر کردم که مرده ولی هر بار یه تکونی میخوره
  باید چه کار کنم؟؟؟
  راستی لکه های سفیدی زیر گردن روی پاهاش هست
  (نوع:برکه ای-اوروپایی یا خرزی)

 17. Daniel گفته؛
  16:34 1398/01/15

  سلام آیا نگه داری از لاک پشت خطری برای انسان داره

 18. Majid گفته؛
  01:47 1398/01/16

  سلام
  من به لاک پشت خاکی ۱۸ ساله دارم
  مثل اینکه شش ماه پیش قبل از اینکه به خواب زمستونی بره از برنده افتاده بوده و لاکش شکسته وقتی بیدار شد و از لای خاک بیرون اومد لاکش باز شده بود و بسیار چرک کرده بود با کمی رسیدگی لاکش تر میم شد و شکسته گی به هم جوش خورد ولی پولک های لاکش از ناحیه ضربه دیده دارند یکی یکی می ریزند
  باید چه کار کنم ؟
  لطفا کمکم کنید.

 19. Majid گفته؛
  02:02 1398/01/16

  سلام
  من به لاک پشت خاکی ۱۸ ساله دارم
  مثل اینکه شش ماه پیش قبل از اینکه به خواب زمستونی بره از برنده افتاده بوده و لاکش شکسته وقتی بیدار شد و از لای خاک بیرون اومد لاکش باز شده بود و بسیار چرک کرده بود با کمی رسیدگی لاکش تر میم شد و شکسته گی به هم جوش خورد ولی پولک های لاکش از ناحیه ضربه دیده دارند یکی یکی می ریزند
  باید چه کار کنم ؟
  لطفا کمکم کنید

 20. امیرحسین گفته؛
  12:39 1398/01/29

  سلام وقت بخیر ، من لاکپشت خاکی دارم جنسیتش نمیدونم چیه میخام براشجفت بخرم ولی نمیدونم نره یا ماده ، توی متن هم درباره جنسیت لاکپشت خاکی چیزی ننوشتید ، میشه شماره تماس واتس آپ بفرستید ک عکسش براتون بفرستم ؟

 21. امیرحسین گفته؛
  12:40 1398/01/29

  اینم شماره تماس خودم
  09176364414

 22. محمدرضا گفته؛
  18:51 1398/02/10

  سلام من میخواهم لاک پشتم قوی بشه اون خیلی کوچولوه غذای گوشتی ام میدم نمیخوره چیکارکنم؟

 23. سِودا گفته؛
  23:39 1398/02/19

  سلام…
  لاک پشت من خیلی میخوابه….ولی اصلا هیچی نمیخوره….
  چه کار کنم؟؟؟

 24. زیست شناس بامداد گفته؛
  17:16 1398/03/05

  بله اگر لاکپشت را تازه خریدید یعنی سال قبل بایکی از همنوع هایش جفت گیری کرده

 25. مینا گفته؛
  01:00 1398/03/21

  سلام، پسرم یک لاک پشت خاکی پیدا کرده، خیلی دوسش داره، و میخواد نگهش داره، رو پاهاش ۸ تا کنه چسبیده بود که جدا کردیم، ولی میترسم زیر لاکش هم باشن، لطفا بگین که چه کار کنم، آیا برای سلامتی پسرم مضر است؟

 26. Ali گفته؛
  12:22 1398/03/23

  با سلام،
  -اولا اینکه تجربه من میگه هیچوت این موجود رو از طبیعت به خونه نیاورید که باعث اذیت شدن این موجود باهوش می‌شوید.
  -دوما سوالی خدمتتون داشتم، من یک لاپشت خاکی از کوه آوردم خونه هر روز کلی بهش رسیدم توی این 2 ماه و بزگتر شده کمی کاهو گوشت قرمز مکمل کلسیم و فسفر هم روی کاهوش میریزم و ظهر ها هم خودش آفتاب رو تشخیص میده میره زیر آفتاب می‌ایسته.
  تنها مشکلی که داریم اینه که بعد از یه مدتی که توی یه محوطه ای میزاریمش کل اون محوطه رو میگرده و بعد که همه جا براش تکراری میشه میخاد فرار کنه از اون محوطه خودش رو به درو دیوار میزنه از جاهای عجیب بالا میره برمیگرده و باز با حالت تند و عصبانیت از همه جا بالا میره خیلی باهوش هست اول کلی فکر میکنه بعد از یه جا برای فرار بالا میره یا میکنه.
  خلاصه با اینکه دلم نمیاد و بهش وابسته شدیم میخام برش گردونم همون نقطه از کوهی که 8 ساعت راه هست ولی میخام بدونم اونموقع بهار بود الان که هوا گرم شده بعد 2 ماه بزارمش همونجا کنار نهر و کمی پوشش گیاهی مشکلی براش پیش نمیاد؟ خودش میتونه مثل قبل برا خودش غذا پیدا کنه؟

 27. علی گفته؛
  20:18 1398/03/26

  سلام وقتتون بخیر،خسته نباشید
  من سه تا لاکپشت خزری یا همون برکه ای دارم چند روز قبل رفتم آب و عوض کنم دیدم شیش تا تخم گذاشتن،تخم ها رو در آوردم آب و عوض کردم و دوباره تو آب گذاشتمشون
  خواستم بدونم تخم ها باید تو آب باشن یا خشکی؟
  تخم بایدتو چه دمایی باشه؟
  چند روزه به متولد میشن؟
  و شرایط نگهداریشون چطوریه؟
  ممنون میشم یسری اطلاعتی که میتونه کمکم کنه رو بهم بگید

  • امیرعباس گفته؛
   22:51 1399/10/04

   سلام. فقط میدونم تخم‌هاش باید دفن بشن،توسط خودش توی ماسه یا خاک ماسه‌ای ،پیش شما مجبور بوده و چاره‌ای نداشته ریخته تو آب.

 28. حسین گفته؛
  02:27 1398/03/30

  سلام من یه لاک پشت دارم سرشو هی بالا پایین میکنه سرشو میکوبه به لاک بالایی نمیدونم چشه میشه لطفا بگید ممنون

 29. SIYAVASH گفته؛
  17:55 1398/03/31

  سلام من یک لاکپشت کوچک برای دخترم خریدم الان 4 ماه هست که دارم و اندازه اون 7 سانتیمتر هست و همه چیش عالیه فقط چند روزی میشه بالای چشم چپش یک لک سفید مثل زخم عفونی درست شده چیکار کنم اگر براش مشکل درست میشه ببرم پیش پزشک لطفا راهنمایی کنید یک عکس هم اپلود کردم
  http://uupload.ir/files/inj4_لاکپشت.jpg

 30. سلام چند روز پیش لاک پشت از شمال آوردم دیروز توی تشت آب ۷ تا تخم گداشته؟؟؟ خودشم غذا نمیخوره؟ چیکار کنم ؟ عذاب وجدان گرفتم راهنمایی بفرمایید

 31. موسوی گفته؛
  23:01 1398/04/25

  سلام ببخشید من یه لاک پشت گوش قرمز دارم که همه حالت هاش نرماله.سرحاله و غذا هم میخوره.
  اما به تازگی روی لاک ش حالت عجیبی پیدا کرده مثل حالت پوست انداختن یه همچین چیزی من باید چه کار کنم؟
  من از لاک پشتم توی یک آکواریوم نگهداری میکنم که جای استراحت هم داره.آیا براش مشکلی ایجاد میکنه؟

  • نوید یزدانی گفته؛
   23:26 1399/10/13

   سلام من یک لاک پشت گوش قرمز دارم و شرایت خواب زمستانی رو نمیدونم اگه ممکنه راهنمایی

 32. ماهان گفته؛
  14:34 1398/04/26

  سلام خسته نباشید من یه لاکپشت دارم پوستش خشک میشه و میریزه چیکار کنم؟

  و یه سوال دیگه غذا بهش چی بدم من ۳ ماهه دارمش و بهش معمولا کاهو میدم یا موز دیگه چی میتونم بهش بدم

 33. mehdi گفته؛
  19:51 1398/05/15

  سلام
  لاک پشتم رو توی ظرف آب که میزارم یه ماده ی نرم و سیاه رنگی ازش خارج میشه، بعد از چند دقیقه همون ماده رو دوباره به داخل جمع میکنه، میشه بگین مشکلش چیه؟

 34. Somaye گفته؛
  17:55 1398/06/03

  سلام من تقریا ۸ ماه بود لاک پشت آبی گوش قرمز داشتم سر حال و خوب بود تا اینکه امروز دیدم ته آب بدون حرکت چشماش ورم کرده و اصلا تکن نمیخوره از آب آوردمش بیرون دیدم بازم بی حرکته فهمیدم مرده. نفهمیدم چطور این اتفاق براش افتاد ولی خیلی دردناک بود برام

 35. EA گفته؛
  10:58 1398/06/04

  سلام من یه لاک پشت بیابانی دارم.که یه ماهی میشه لب به هیچی نزده(حتی آب)الآن هم زمینو کنده خودشو زیر کرده!!!
  به نظر تون داره خودشو به خواب زمستونی آماده می کنه؟وچراهیچی نمی خوره؟

  • ثنا سرباز گفته؛
   11:18 1399/08/13

   سلام
   بله اره لاکپشت منم چیزی نمیخوره و هی می خوابه بله داره به خواب زمستونی میره اگه تو اینترنت بزنین در حال خواب زمستونه

 36. EA گفته؛
  11:23 1398/06/04

  راستی لاک پشت ها پوست اندازی می کنند؟ چون لاک پشتم بدنش پوست پوست شده.
  لاک پشتم فقط توت،انجیروگل قاصدک می خوره .مشکلی که نداره داره! ویه کم خرفته و چطوری جنسیت وسنش را بفهمم؟ حدود یه کف دست طولشه و5_6سانتی هم ارتفاشه
  ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین

  • khashayar گفته؛
   20:45 1398/07/07

   سلام بهتره برایاطمینان از سلامت پوست و مشاوره جیره ی غذایی به کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران) مراجعه کنید

 37. بانو گفته؛
  16:35 1398/06/16

  سلام خسته نباشید. لاک پشت من نیمه آبزی هست و خیلیم کوچیک . هم در آب هست و هم در خشکی‌.
  ۱_ جدیدا دست هاش زخم شده بود. بهم گفتن چون خیلی تو آب بوده پوسیده. لطفا بگید در طول روز چقدر باید درآب باسه؟
  ۲_ اصلا گیاه نمیخوره و کلسیم یعنی کف دریا هم نمیخوره.مشکلی نداره فقط گوشت بخوره؟
  ۳_ تو نت خوندم باید ۸ روز غذا ندم بهش تا به خواب زمستانی بره. میشه بگین از کی بهش غذا ندم و کجا بزارم برای خواب زمستانی ؟ الان تو تراریوم هستش
  ۴_ ویتانین هم با قطره چکان بهش بدم یا براش مضره؟

  • khashayar گفته؛
   20:39 1398/07/07

   سلام مراجعه کنید

   • بانو گفته؛
    12:22 1398/09/23

    ببخشید نوشتید مراجعه کنید یعنی به کجا؟
    چهار تا سوال پرسیدم هیچکدوم جواب ندادید.

 38. نگین گفته؛
  18:51 1398/06/24

  من یه دونه لاک بشت دارم اسمش لاکی هست از کجامیشه فهمید نره یا ماده؟

  • khashayar گفته؛
   20:36 1398/07/07

   زاویه ی انتهای لاک و شکل دم

 39. میرزایی گفته؛
  23:51 1398/06/30

  سلام من سه تا لاک پشت برکه ایی دارم و بعضی وقت ها می بینم که یکی از اون ها سعی می کنه بره زیر سنگ هایی که تو اکواریوم گذاشته شده می خوام بدونم یعنی الان این لاک پشت خاکی هست یا نه و شرایط خواب زمستانی آن ها چه جوری است؟

  • khashayar گفته؛
   20:34 1398/07/07

   سلام شرایط تراریوم رو فراهم کنید.

  • khashayar گفته؛
   20:48 1398/07/07

   باسلام در بالا پاسخ داده شد

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 40. امین شاکر گفته؛
  15:54 1398/07/03

  سلام . دو تا لاک پشت خشکی نر و ماده دارم. چتد روزه جفت گیری می کردن ولی بطور کامل نه. امروز که سوم مهرماه هست جفت گیریشون بطور کامل انجام شد. می خواستم بدونم با توجه به اینکه وارد پائیز شدیم آیا جفت گیری اونها ختم به تخم گذاری خواهد شد ؟ در کل چه فصلی مناسب برای جفت گیری هست ؟ و نکته مهمتر اینکه زمان بارداری در لاک پشت خشکی چه مدت هست ؟ ممنون

  • khashayar گفته؛
   20:34 1398/07/07

   سلام زمان بارداری در گونه های مختلف متفاوت است

 41. مرجان جلالی گفته؛
  00:13 1398/07/15

  سلام مطالب خوبی گذاشتید من یه لاکپشت دارم بعضی وقتها به تعداد دفعات دهنشون هی باز و بسته میکنه علتش چیه ؟ واینکه ایا در مدتی که خواب زمستونی داره نیاز به غذا داره ویا اصلا لاکپشتهایی رو که خونگی هستند ایا خواب زمستونی دارن البته گونه لاکپشتم رو نمیدونم چیه فقط اینکه گوشتخواره

 42. بانو گفته؛
  14:42 1398/10/08

  سلام. قضیه خواب زمستانی چیه؟
  یعنی تا سه ماه بهش غذا ندیم بزاریم بخوابه؟ خدایی ناکرده نمیمیره؟

 43. طاها گفته؛
  07:33 1398/10/22

  سلام من یه لاک پشت گوش قرمز دارم که طولش به اندازه یک و نیم بند انگشت. یه مدت پیش لاک پشتم یه سنگ کوچیک خورد و من برای جلو گیری از این کار جاش رو عوض کردم الان فقط رویه سنگ وامیسه و اصلا تو اب هم نمیره و همش خوابه! دیروز گزاشتمش تو اب و اون هی دست و پا میزد که بیاد رویه اب و دوباره رفت رویه سنگش و یه صدایی مثل چکیدن اب روی زمین، از دهنش میده و هی دهنش رو باز میکنه! مبخوام بدونم این مشکل مال سنگیه که خورده یانه؟وعلت این که همش خوابه به علت خواب زمستانیه یا نه؟طلفا سریع جواب بدین. ممنون

 44. Helia گفته؛
  11:13 1398/11/02

  سلام لاکپشتم به خواب زمستونی رفته نمیدونم مرده یا زندس چشم هاش رفته تو مثل اسکلت چیکار کنم؟ اصن انگار چشم نداره 10 ماهشه

 45. رویا گفته؛
  20:51 1398/11/16

  سلام . من یه لاکپشت خیلی کوچیک دارم این روزا رفته زیر یه میز و خوابیده
  خواب زمستونیه؟ یا اینکه بزارمش تو تشتش؟

 46. Mitra گفته؛
  15:56 1399/01/18

  سلام خسته نباشید
  من یه لاکپشت گوش قرمز دادم که خیلی سرحال
  امروز متوجه شدم رو بدن چربی بسته انگار کرِم سفید به پوستش زدن
  میخواستم علتشو بدنم ممنون میشم راهنماییم کنین

 47. محمد گفته؛
  22:44 1399/01/26

  سلام من یک بچه لاکپشت ممهیزدار دارم شش ماهشه در روز باید چند ساعت خواب باشع؟؟

 48. Njih گفته؛
  04:05 1399/02/04

  سلام من یه لاکپشت برکه ای دارم یکی از این خط های دمش باز شده یعنی یه قسمتش نزدیک به کنده شدنه باید چکار کنم که دمش جوش بخوره یا اصلا جوش میخوره؟؟

 49. nazanin گفته؛
  02:19 1399/02/07

  سلام من یه لاکپشت صحرایی دارم
  ایا این لاکپشت سرمای حیاط تو فصل بهار تحمل میکنه؟
  براش عادیه یا سخته؟

 50. علیرضا پارسی گفته؛
  11:58 1399/02/16

  سلام من یه بچه لاک پشت یافتم ، پشتش سبز مایل به زرده و ناخون داره ، لاکش بعضی قسمتاش یذره کم نرم شده چجوری درمانش کنم چی بهش بدم دقیقا تا درمان شه لطفا راهنماییم کنید.

 51. مسعود گفته؛
  17:29 1399/02/19

  سلام ممکنه درمورد لاکپشت مهمیزدار غربی بیشتر توضیح بدید

 52. عرفان گفته؛
  20:34 1399/02/23

  سلام بچه لاک پشت ها چند. روز تو تخم می مونن؟

 53. یسنا گفته؛
  15:10 1399/02/30

  سلام یک لاکپشت کوچک دارم نمیدونم ابی یاخاکی ازکجا متوجه بشم ؟توی تنگ ابی روی سطح آب و روی زمین درحال حرکت دوروز پیش من چیزی نخورده

 54. ريحانه گفته؛
  15:54 1399/03/04

  سلام من تازگیا یک لاک پشت کوچولو اندازه یک کف دست از بیابان پیداکردم و اوردم خونمون.
  حالا میخام بدونم چیا باید بهش بدم بخوره و کجا باید نگهش دارم و …
  امروز هم دیدم توی حیاط داشت یه چاله میکند و میرفت زیرش????‍♀️ علتش چیه؟!

 55. reihaneh گفته؛
  15:58 1399/03/04

  سلام
  من یک لاک پشت کوچولو اندازه یک کف دست از بیابان پیدا کردم و اوردمش خونمون.
  میخاستم بدونم چیا باید بهش بدم بخوره و کجا نگهش دارم و…
  امروز هم رفتم توی حیاط دیدم که یه چاله کنده و رفته توی چاله. دلیلش چیه؟!

 56. امید گفته؛
  19:42 1399/03/19

  سلام.من دیروز غروب یک لاک پشت که کنار رودخانه باغم بود اوردم خونه داخل اکواریوم گذاشتم.امروز صبح دیدم در اکواریوم 5 تا تخم گذاشت.ایا این تخم داخل خاک باغچه بذارم تبدیل به بچه لاک پشت میشه و چه شرایطی را باید برای تخم فراهم کنم.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر .شماره تماسم جهت راهنمایی 09382128593

 57. Helia گفته؛
  00:45 1399/03/21

  سلام
  لاکپشت من برکه ای اروپاییه و خیلی بهش میرسم ولی یه مدت به خاطر نخوردن سبزیجات (اصلا نمیخوره) کمبود کلسیم گرفت و ناخوناش بد شکل شده ب نظرتون اشکالی نداره ب دامپزشک دوباره مراجعه کنم تا ناخوناش بگیره؟ اگه ناخوناشو بگیره مثل قبل صاف و تیز در میاد؟

 58. مینو گفته؛
  18:05 1399/03/21

  سلام
  من یک لاکپشت دارم که خودم از شمال آوردم تو بالکن نگهش میدارم دو ظرف کم عمق آب براش گذاشتم تو یکی غذا می‌ریزم چون غذا رو فقط از داخل آب میخوره کاهو میوه و نان براش می ریزم ولی فقط نان میخوره امروز دیدم اسهال شده چکار کنم????

 59. اریا همراهی گفته؛
  15:44 1399/06/09

  من ۳ماه یک لاکپشت از برکه گرفتم سیب کاهو سبزیجات براش میریزم اما نمیخوره لطفا راهنماییم کنید

  • khashayar گفته؛
   16:15 1399/07/01

   سلام ابتدا باید نژاد مشخص شه

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 60. نیما سرباز گفته؛
  12:00 1399/06/11

  سلام من یه لاکپشت دارم خاکی بچه است میشه گفت یه ماحست تو یه باخچمون نگهداری می کنم باخچمون بزرگه نمیدونم نره یا ماده و حتی از افتاب خیلی خوشش میاد حتی خیلیم شیطونه هر وقت نور به حیات میخوره میره گوشهی باخچه میره بالا بعد چپ می کنه من روزی هدگن 20 بار بلا پایین میرم و یه سوال دیگه تو پاخچه برای خواب زمستانیش مناسب کلا از دیوارم مخواد بره بلا خیارم خیلی دوس داره و میشه بگید برای بازی بالاکپشت با چیا بازی می کنه لطفا جواب بدید????????????????????????????????????????????????????????????❤❤????????????????????????

  • khashayar گفته؛
   16:15 1399/07/01

   سلام بهتره مراجعه کنید

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 61. منصوره مهرابی گفته؛
  22:48 1399/06/17

  عرض سلام و ادب دارم
  میخوام بدونم چرا زمانی که ماه به صورت قرص کامل هست لاک پشتها از آب بیرون می ایند؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • khashayar گفته؛
   16:14 1399/07/01

   سلام مربوط به رفتار شناسی میشه

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 62. دازای گفته؛
  09:15 1399/06/21

  سلام من سه ساله که دو تا لاک پشت دارم که از مازندران برام اوردن و توی حیاط تقریبا پنجاه متری ازادن و هرموقع بخوان وارد لگن ابشون میشن و ازش خارج میشن العان یک ماهه که یکیشون خیلی بد غذا شده و چیزی نمیخوره اولا کاهو و خیار میخوردن ولی العان اصلا نمیخورن و از نظر غذای گوشتی هم جگر و مرغ بهشون میدادم که العان اونم خیلی کم میخورن یعنی اونا مریض شدن ؟یا به خاطر نزدیک شدن پاییزه چون اونا هر سال ابان ماه یه خواب میرن و یکی دو ماه قبل اینجوری میشن در ضمن اونیکه کمتر غذا میخوره پسره و فعالیت های جنسی هم ازشون دیدم ولی اونا فقط هجده سانتیمترن من شنیدم وقتی ۲۵ سانت بشن به بلوغ میرسن لطفا کمکم کنید

  • khashayar گفته؛
   16:14 1399/07/01

   لام موردتون یکم خاصه بهتره مراجعه کنید

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 63. mary گفته؛
  10:44 1399/06/26

  سلام من یه لاکپشت خشکی کوچک ۸ ماهه دارم
  و شرایط خواب زمستانی رو نمیتونم تو حیاط ایجاد کنم چون خونمون اپارتمانیه و گم میشه
  میشه راهنمایی کنید تو خونه چطور براش این محیط رو فراهم کنم ؟

  • khashayar گفته؛
   16:10 1399/07/01

   سلام بهتره اتاقی رو سرد نگه دارید توی خونه

 64. مهیاد نورمند گفته؛
  01:09 1399/07/24

  لاکپشت مینیاتوری چهار ساله من غذا نمی خوره و حتی نمیتونه بخوره و ژود از گلو میاندازه بیرون ، ده رپز هست طفلک گشنه است . زاهنمایی بغرمایید لطفا نگرانم

 65. نیما سرباز گفته؛
  17:04 1399/07/26

  سلام منیک لاکپشت بچه خاکی دارم یک ماهشه خیلی وقت ندیدمش الان پیداش کردم دیدم کلا گلی شده دست و پاش بیرون سرش داخل وقتی شستمش گذاشتم تو باخچه بعد چند دقیقه رفتم پایین دیدم یجای باخچه رفته دستاشم رو خاک باز و بسته میکنه بنظرتون داره به خواب زمستانی میره لطفا جواب بدین

 66. ثنا سرباز گفته؛
  20:53 1399/08/01

  سلام من یه لاکپشت خاکی دارم 1 ماهشه از اب بدش میاد نوک میزنه سریع کلهشو تو میبره ایا اگر تو اب باشه که کلشم زیر اب باشه امکان داره خفه بشه و یه سوال دیگه هم داشتم تو باخچه میتونه خاب زمستونی کنه چون یه روز رفتم حیاط دیدم کلهش تو کلا گلی بنظرتون تو خاب زمستونیش همین جوری لطفا جواب بدین

 67. امیر گفته؛
  17:19 1399/08/10

  سلام برا منم اینطوره لاک پشتم خاکی هستش

 68. غزل گفته؛
  23:10 1399/08/22

  سلام خسته نباشید من دوتا لاکپشت کوچیک دارم که پارسال شب عیدبرام آوردن یکیشون مدتی بود چشماش بسته شده بود بازنمیشد الان بنظرم تکون نمیخوره ازکجابفهمم مرده یاخواب زمستونیه؟

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:25 1400/09/15

   سلام
   با کلینیک تماس بگیرید.

 69. مانی گفته؛
  10:41 1399/09/04

  سلام من یه لاکپشت برکه ای دارم، درست غذا نمیخوره و خیلی اینور اونور میره، این کاراش عادیه؟

 70. امیرعباس گفته؛
  23:02 1399/10/04

  سلام. لاک‌پشت من برکه‌ایه . هرچیزی که میخوره رو میتوتی تو وعده‌اش بزاری اما همیشه تنوع داشته باشه ! چندتا نکته ،مرغ رو خام به هیچ وجه نده ،گوشت هم ترجیحا پخته بده، بیشتر غذای دریایی بده با استخون (بخاطر تامین کلسیمش)مخصوصا کیلکا ! تخم مرغ آب‌پز میخوره و خیلی مفیده براش ،بیشتر میوه‌ها روهم میخوره ، نون کم بده چون شکمش خشک میشه . آب هم بدون کلر . زیر آفتاب هم تو آب نمیمونه ،ضمنا آفتاب براش واجبه!

 71. نوید یزدانی گفته؛
  23:22 1399/10/13

  سلام من یک لاک پشت گوش قرمز دارم و شرایت خواب زمستانی رو نمیدونم اگه ممکنه راهنمایی کنید

 72. آتنا گفته؛
  01:47 1399/11/05

  سلام. من یه لاک پشت خاکی دارم که گردن و دمش پوست پوست شده. میدونید چرا اینجوری شده؟ آیا داره بزرگ میشه که پوستش اینجوری شده؟
  لاکپشتم هم غذا خوب میخوره هم بازیگوشه.
  میشه بگین چرا گردنش پوست پوست شده؟ من باید چیکارش کنم؟

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:19 1400/09/15

   سلام
   به کلینیک مراجعه کنید.

 73. زند گفته؛
  17:54 1399/11/06

  سلام
  لاک پشت دوزیست به خواب زمستانی نیاز دارد.

 74. Dorna گفته؛
  17:26 1399/11/26

  سلام من یک بچه لاک پشت دارم تقریبا چهار یا پنج ماهش هست
  یک روز میشه که پاهاش رو تکون نمیده و با دست هاش حرکت میکنه
  میدونید مسکلش چی هست
  و اینکه همین دیروز یک ضربه ب جلو لاکش وارد شد اما وقتی ضربه دید راه میرفت ی ساعت بعدش دیگه با پاهاش راه نرفت و با دستهاش حرکت کرد

 75. اکوتا سان گفته؛
  13:43 1399/12/18

  من یه لاک پشت صحرایی دارم که یساله ازش نگه داری میکنم.خیلی کوچیکه.اونطور که فهمیدم از نژاد لاکپضت های مصریه و نباید تو جنگل باشه ولی من تو جنگل پیداش کردم.حالش خیلی خوبه ولی از اول که پیداش کردم بدنش پوسته پوسته میشه.از اب بشدت میترسه برا همین مجبورم رو برگ کاهویی ک بهش میدم چند قطره اب بریزم.از خاکم متنفره.همیشه از دستم غذا میخوره و وقتی غذارو جلوش رو زمین میزارم بهم نگا نمیکنه فک کنم قهر میکنه????ولی دیروز از محل نگه داریش میخواست بیاد پایین افتاده پاشو تکون نمیده.چیکار کنم؟!

 76. ناشناس «دوستدار طبیعت» گفته؛
  17:04 1400/07/04

  سلام ، ممنون بابت مطالب مفیدتون ، من یک لاکپشت برکه ای دارم ، خیلی فعاله خیلی گرسنه میشه ، هر سه ساعت به سه ساعت غذا می خواد ، هروقت که گرسنه هست با ناخن هاش به ته طرفش میکشه و منتظره تا بهش غذا بدم ، ناخن های خیلی بلندی داره و وقتی با ناخن هاش ته ظرف می کشه خیلی صدای ناهنجاری در میاره ، حتی نیمه شب ها تا صبح از خودش صدا در میاره ، لطفا بگید چطور میشه ناخن هاش رو کوتاه کرد!

  • ریحانه جعفری گفته؛
   05:58 1400/09/15

   سلام ممنون بابت حمایت شما
   در کلینیک کار کوتاهی ناخن هم انجام می شود لطفا به کلینیک مراجعه کنید.

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:57 1400/10/28

   سلام
   لطف کنید با کلینیک تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 77. Zahra گفته؛
  17:39 1400/07/05

  سلام،میخواستم بدونم خواب زمستانی لاکپشت چندوقته وازکی شروع میشه؟لاکپشتم ازشهریورماه خوابیده ایا این عادیه؟وتواین مدت ۱۰گرم وزن کم کرده

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:58 1400/10/28

   سلام
   لطف کنید با کلینیک تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 78. Sohiel گفته؛
  14:29 1400/08/23

  سلام من دوتا لاک‌پشت دوزیست دارمه تازه خریدم ولی از موقعی که آوردم خونه غذا هیچی نمی‌خورد از بقیه هم که پرسیدم گفتن رفته به خاب زمستانی میشه یک راهنمایی کنین ممنون

  • ریحانه جعفری گفته؛
   05:25 1400/09/15

   سلام
   لطف کنید به کلینیک مراجعه کنید تا در این خصوص راهنمایی های لازم به شما ارائه شود.

  • ریحانه جعفری گفته؛
   08:59 1400/10/28

   سلام
   لطف کنید با کلینیک تماس بگیرید تا در این زمینه راهنماییتون کنند.
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: