کمکهای اولیه به گربه ها

khashayar 1395/12/23

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

در مواقع مسموميت

گربه‌ها از جمله حيواناتي هستند كه به مواد سمي خيلي حساس بوده و براحتي دچار مسموميت مي‌شوند . سموم از راههاي مختلفي مي‌تواند وارد بدن گربه شود . مثلا ً خوردن برگ برخي گياهان كه آلوده به مواد آفت‌كش است و يا در اثر خوردن جوندگان مسموم (مسموميت در اثر استريكتين) . برخي مواقع ممكن است سموم مستقيما ً بوسيله برخي افراد بي عاطفه و كينه‌جو به حيوان خورانده شود . در مواردي نیز ديده شده كه گربه‌ها بخاطر مصرف مقادير زيادي نمك طعام ، دچار مسموميت با اين ماده شده‌اند .

به هرحلا در مواقعي كه مشكوك هستيد گربه خانگي شما مسموم شده ، تا رساندن آن به دامپزشك اقدامات حمايتي را بايد انجام دهيد . يكسري علائم در موقع مسموميت وجود دارد كه تا حدودي به شما در تشخيص آن كمك خواهند كرد . اين علايم ممكن است شامل تهوع ، استفراغ ، تشنج ، افزايش ضربان قلب ، اسهال ، افزايش حركات تنفسي (در مسموميت با استريكنين) و حساسيت در مقابل تحريكات بيروني باشد . به‌هرحال وقتي كه با موارد مسموميت برخورد كرديد ، سعي كنيد مقادير زيادي آب ، به حيوان بخورانيد . زيرا اينكار سبب كاهش غلظت سم و افزايش دفع آن شده و عوارض ناشي از آنرا كاهش خواهد داد . با اين وجود اكثر حيوانات مسموم در اين حالت ميل به خوردن آب ندارند و يا اساسا ً قادر به نوشيدن آن نيستند ، بنابراين هرگز به زور سعي در خوراندن آب به حيوان نكنيد .

خوراندن زغال نيز بدليل جذب سم به خود ، مي‌تواند مفيد واقع شود . گذشته از اين اگر گربه مسموم شما استفراغ نكرده ، بطريقي (براي مثال خوراندن مواد محرك مانند خردل حل شده در آب يا كربنات سديم) در حيوان ايجاد استفراغ كنيد ، چرا كه اينكار باعث خواهد شد ، مقادير زيادي از سموم جذب نشده ، از معده خارج شود . به هرحال بهترين كار اين است كه گربه مسموم خود را هر چه زودتر نزد دامپزشك ببريد و سعي كنيد مقداري از سم خورده شده يا مقداري از مواد استفراغ شده را نيز بهمراه داشته باشيد ؛ چرا كه اينكار در تشخيص نوع مسموميت بسيار مفيد خواهد بود .

در مواقع خونريزي خارجي

در مواقعي كه گربه خانگي شما به هر دليلي دچار خونريزي شود ، اولين و مهمترين اقدام كنترل خونريزي مي‌باشد . براي اينكار مي‌توانيد با بستن قسمت بالاي عضوي كه خونريزي در آن واقع شده (بستن نورنيكت) تا حدود آنرا كنترل كنيد . البته بايد دقت داشته باشيد كه اگر اين تورنيكت مدت زيادي باقي بماند ممكن است باعث گانگرن آن عضو بشود . در ضمن با فشار يك تامپون يا يك دستمال تميز و استريل نيز مي‌توانيد بطور موقت خونبندي كنيد و سپس با دامپزشك خود تماس بگيريد . اگر خونريزي جزئي باشد مي‌توانيد از كمپرس آب سرد نيز استفاده كنيد .

در مواقع بروز زخمها و جراحات

اگر گربه شما دچار زخمهاي كوچك ، بدون خونريزي يا با خونريزي جزئي شود ، مي‌توانيد با ضد عفوني كردن موضع بوسيله بتادين و گذاشتن قطعات يخ (جهت خونبندي) و نهايتا ً بانداژ ناحيه با آن برخورد كنيد . ولي درصورتيكه خونريزي از آن شديد و يا زخم ايجاد شده بزگ باشد ، ممكن است نياز به بخيه و اقدامات ديگر داشته باشد . بهمين خاطر بهتر است كه حيوان را نزد دامپزشك خود ببريد تا در صورت نياز آن را بخيه زده و از آنتي‌بيوتيك براي جلوگيري از عفونت استفاده كند .

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار