مراقبت های بهداشتي گربه ها

khashayar 1395/12/17

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

رسيدگي به وضعيت موها

گربه‌هاي خانگي بطور طبيعي در طول سال دچار ريزش مو هستند . اگر اين موها را به حال خود رها سازيد ، علاوه بر اينكه محيط خانه و اسباب و اثاثيه آن پر از موهاي ريخته شده گربه مي‌شود از سوي ديگر در اين حالت موهاي حيوان نمدي خواهند شد . از طرف ديگر همانطور كه مي‌دانيد گربه ها حيوانات تميزي بوده و عادت دارند كه بخشي از روز را به تميز كردن خود بوسيله زبانشان صرف كنند و از آنجايي كه بافت زبان آنها داراي سطح زبر و خشني است ، در حين تميز كردن ، موهاي در حال ريزش زيادي را به خود جذب خواهد كرد و در ادامه توسط حيوان بلعيده شده و بدينوسيله خطر تشكيل توپي‌های مويي را در دستگاه گوارش حيوان بالا خواهد برد .

مواردي كه گفته شد در مورد گربه‌هاي موبلند (مانند نژاد پرشین) اهميت دو چنداني دارد . بنابراين منطقي است كه بایستی مراقبت زيادي از موي حيوان و بهداشت آن ، بعمل بياوريد ، بهترين راه براي اين كار ، شانه زدن است كه اين كار در مورد گربه‌هاي مو بلند بايد روزانه صورت بگيرد ولي براي گربه‌هاي مو كوتاه 1 تا 2 بار در هفته كفايت مي‌كند . البته بهتر است شانه زدن موها را در مورد گربه های مو کوتاه نیز بطور روزانه انجام دهید . در حين شانه زدن مواظب باشيد تا آسيب و خراشي به پوست حيوان وارد نشود . در ضمن در انتخاب نوع برس و يا شانه دقت و وسواس بيشتري به خرج دهيد . برسی که برای این کار استفاده می شود ، بایستی حتما ً برس مخصوص گربه باشد . در موقع شانه زدن بهتر است به لابه‌لاي موهاي حيوان با دقت نگاه كرده و آنها را از نظر وجود برخي انگل‌هاي خارجي مانند کک و کنه كاملا ً بررسي كنيد .

حمام دادن گربه

در مورد حمام دادن بايد گفت اصولا گربه‌ها از آب و شستشو متنفرند . بهمين دلیل توصيه مي شود گربه خانگي تان را از بچگي به حمام كردن عادت دهيد . قبل از حمام دادن گربه بايد مطمئن باشيد كه هيچ نوع جريان هواي سرد در محلي كه قصد داريد گربه را شستشو دهيد وجود نداشته باشد ، زيرا ممكن است باعث سرماخوردگي گربه‌تان شويد . علاوه بر اين دماي آبي كه قصد داريد با آن گربه‌تان را حمام دهيد ، نبايد از دماي بدن گربه كمتر باشد . بعبارت ديگر بهتر است دماي آب حدود 5/38 درجه سانتيگراد باشد .

در مورد انتخاب شامپو بايد دقت كنيد كه هر نوع شامپويي را نمي‌توانيد استفاده كنيد زيرا خيلي از آنها ممكن است براي پوست و چشمهاي گربه حساسيت‌زا باشد ، بنابراين حتمآ بايد از شامپوي مخصوص گربه استفاده كنيد . حين شستشو مواظب باشيد آب داخل گوشهاي حيوان نرود . زيرا ممكن است باعث تورم و التهاب گوش گربه تان شود . بلافاصله پس از حمام دادن گربه ، آنرا بوسيله يك حوله نرم و گرمي كه قبلا آماده كرده‌ايد خشك كنيد . در صورتي كه گربه به سشوار حساسيت نداشته باشد مي‌توانيد با يك سشوار با درجه حرارت ملايم آنرا خشك كرده و در حين خشك كردن موهاي وي را نيز با يك برس يا شانه مناسب مرتب كنيد .

بهداشت ناخن

گربه‌هايي كه در طبيعت زندگي مي‌كنند ناخنهايشان بدليل فعاليت و تحركاتي كه دارند در تماس مداوم با محيط سائيده شده و به همين خاطر اندازه آنها در حد نرمال و مطلوبي باقي مي‌ماند . ولي اين امر ممكن است در مورد گربه‌هاي خانگي صادق نباشد . از اين رو ناخنها ممكن است بيش از حد معمول بلند شوند . اين ناخنهاي بلند ممكن است در گوشت ناحيه اطراف ناخن فرو رفته و مشكلاتي را براي حيوان بوجود آورد . به همين خاطر بايد آنها را كوتاه كنيد . انجام اينكار چندان ساده نيست چرا كه اگر دقت كافي نداشته باشيد و آنرا بيش از حد معمول برداريد ممكن است باعث درد و خونريزي در حيوان شود . بنابراين بهتر است كه این کار را به دامپزشكتان محول كنيد .

بهداشت دندان

اهميت رعايت بهداشت دندان گربه در اين است كه مانع تشكيل پلاكهاي دنداني ، كه منشأ بوي بسيار بد دهان مي‌تواند باشد مي‌شود . بهمين خاطر بايد هر هفته ، يك الی دو بار با استفاده از يك مسواك نرم و آب نمك (استفاده از خميردندانهاي انساني به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود) آنها را تميز كنيد . باز هم توصيه مي شود كه اين كار را از تولگی گربه تان انجام دهيد تا حیوان خيلي زود به آن عادت كند . در غير اينصورت اگر قادر نباشيد كه دندانهاي حيوان را مسواك بزنيد ، بايد هر سال 1 تا 2 بار آن را نزد دامپزشك خود ببريد تا تحت بيهوشي عمومي ، اجرام و پلاكهاي احتمالي تشكيل شده را از روي دندانها بردارد .

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار