ماهی سیلور دالر

khashayar 1396/07/08

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 

نام علمی : Metynnis hypsauchen -Metynnis Fasciatus

نام معمولی- عمومی: سیلور دالر / دلار نقره ای Silver dollar, Schreitmullers’ Metynnis

خانواده: کاراسیده (کاراسین) – Characidae

زیرخانواده : Serrsa Salmidae

زیستگاه اصلی : رودخانه آمازون در امریکای جنوبی (دالرها معمولا در گویان ، غرب امازون و حوزه پاراگوئه پیدا می شوند)

اندازه : حداکثر تا 20 سانتیمتر رشد می کند

سازگاری : سازگار با تمام گیاهخواران ؛ آنها را می توان با انواع بارب ها ، شارک ها ، آنجل ها ، لوچ ها ، زنده زاها و سایر ماهی های بی آزار در یک تانک نگهداری کرد .

طول عمر: تا 10 سال

تانک مورد نیاز : حداقل 80 لیتر

دمای مطلوب: 28- 24 درجه سانتیگراد

پ هاش: 5.0 – 7.0

سختی آب: سبك تا متوسط 8 تا 15 dh (دامنه 4 تا 18 )

محل جاگیری در آكواریوم: غالبا در وسط تانك

سطح مراقبت: آسان

زندگی گروهی: بهتر است سیلور دالر را به صورت گروهی در تانک نگهداری کنید ( حداقل 6 دالر ) ؛ چون آنها بسیار مضطرب بوده و حتی زمانی که شیشه روی تانک را بر می دارید به این طرف و آن طرف جهش می کنند .

کیفیت آب: آنها همانند اسکار ها خیلی به تمیز بودن آب اهمیت می دهند و در آب تار یا کثیف غذا نمی خورند که حتماً باید تانک از فیلتراسیون مناسبی برخوردار باشد . در هر بار تعویض آب هم به ازای هر 15 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید . ( نمک باعث استحکام بافت های دالر می شود . )

تغذیه : آنها تقریباً همه چیزخوار هستند ؛ ولی علاقه زیادی به خوردن جگر و دل گاو و گوسفند و به خصوص لارو پشه و کرم خاکی دارند .

سیلور دالر هر غذایی كه در تانك بریزید را دنبال میكند.بهتر است مخلوطی از غذاها مشتمل بر تركیبات جلبكی و نیز غذاهای پولكی ، حبه ای ، یخ زده و خشك شده و نیز غذای زنده داده شود تا حداكثر رشد حاصل گردد.

زندگی گیاهی : آنها اغلب علاقه زیادی به خوردن گیاهان طبیعی موجود در تانک دارند که برای رفع این مشکل می توان از گیاهان مستحکم تری ( مثل کریپتون ) استفاده کرده و در غیر اینصورت برای ایجاد فضای طبیعی در تانک از گیاهان مصنوعی استفاده کرد .

دالر ها به سرعت رشد می کنند و فضای تانک را اشغال می کنند که باید آنها را در تانک بزرگتری نگهداری کرد تا مشکلی برای آنها پیش نیاید .

تشخیص جنسیت : باله زیرین شکم در نرها اغلب بزرگتر از ماده ها بوده و رنگ آن مایل به قرمز و یا قرمز است . ( توجه : تا زمانی که آنها بالغ نشده اند نمی توان جنسیتشان را تشخیص داد)

سیلور دالر نر

سیلور دالر ماده

تولید مثل: تخمگذار

نحوه تكثیر سیلور دالر:

دالر ها را به دلیل اینکه به راحتی با جنس مخالف جفت نمی خورند ؛ نمی توان راحت تکثیر کرد و برای جفت خوردن حداقل به 7 نر و 5 ماده در یک تانک نیاز است که ماهی مورد نظر خودش جفت خود را پیدا کند .

در زمانی که آنها جفت خوردند ؛ یک قسمت از تانک را انتخاب کرده و اجازه ی ورود سایر ماهی ها به آنجا را نمی دهند که در این زمان آنها را به یک تانک حداقل 100 لیتری منتقل کرده و به ازای هر 5 لیتر یک قطره محلول ضدعفونی در آب بریزید . استفاده از گیاهان پهن برگ به صورت انبوه و تعدادی گیاه شناور روی آب هم ضروری می باشد . ( البته ممکن است تعدادی از گیاهان را بخورند)

پس از جفت گیری ماده تخم ریزی خود را آغاز می کند که در برخی موارد تا 2000 تخم می گذارد .

تخم ها به دلیل سنگینی به کف تانک سقوط می کنند و والدین 3 روز از تخم ها مراقبت می کنند تا بچه ها از تخم در آیند . پس از یک هفته هم بچه ها بدون نیاز به هیچ کمکی در آب شنا کرده و قادر به غذا خوردن هستند که می توان از تخم میگوی آب شور ( آرتمیا ) برای تغذیه آنها استفاده کرد .

اما اگر از غذاهای متنوع برای تغذیه آنها استفاده کنید به سرعت رشد می یابند و به یک دالر بالغ تبدیل می شوند .

تذکر : در بیش تر موارد به دلیل استرس ؛ والدین تخم ها را می خورند و به این دلیل آنها را اغلب در دریاچه های مصنوعی تکثیر می کنند . ولی برای تکثیر آنها در آکواریوم باید علاوه بر استفاده از محلول ضد استرس ( به ازای هر 10 لیتر یک قطره ) در آب عوامل استرس زا ( مانند بچه های کوچک ) را کاهش داد تا خطری از طرف والدین تخم ها را تهدید نکند .

(silver dollar) ماهی صلح طلبی است و اگر چه گیاه خوار است ولی از خانواده پیراناها می باشند.آنها میتوانند برای10سال و یا بیشتر زندگی كنند و نیاز دارند تا به صورت گروهی در گروههای حداقل6-3 تایی نگهداری شوند. سیلور دالری كه به تنهایی نگه داشته شود دچار شوك و استرس خواهدشد وممكن است بسیار زود بمیرد( البته امكان هم دارد كه زنده بماند ولی بهتر است حداقل3عدد داشته باشیم) این ماهی تا 15-20 سانتیمتر بزرگ می شود كه با توجه به فرم دایره ای بدنش نسبتاً بزرگ بنظر میرسد.

این ماهیها در آكواریم های درازتر بهتر نگهداری میشوند زیرا با الگوهای طبیعی و محل زندگی آنها مطابقت دارد.

اگر یكی ازگروه آنها مریض شوند باید فوراً به آكواریم دیگری منتقل شوند زیرا ممكن است هم گروههای دیگر به آنها حمله كنند. سیلور دالرها همزیستی خوبی با سیلورشارك و انواع شارك ها ، گورامی ها و …دارند.

عمدتاً نرها بزرگتر از ماده ها هستند و باله های مخرجی نرها درازتر و نوك تیز است.

بدلیل آنكه گیاه خوار هستندهر گیاهی را كه شما در تانكتان نگهداری میكنید خواهند خورد. البته میتوانید از گیاهان پلاستیكی در صورت علاقمند بودن برای تزئین آكواریم استفاده كنیدهمچنین میتوانیداز روش زیر كه بسیار هم عملی است استفاده كنید بدین صورت كه میتوانید از گیاهانی مانند کریپتون و…كه مزه تلخی دارند استفاده كنید.

روشنایی اندك و آكواریمی كه ته آن نسبتاً تاریك است برای این ماهی بسیار مناسب است.

گونه های مختلفی از این ماهی كه دارای خط یا نقطه روی بدن هستند وجود دارد كه بعضی اوقات با پیرانا ها اشتباه گرفته می شود.

تخم ریزی آنها معمولاً در ساعات اولیه صبح و بین گیاهان کف انجام می شود؛ ماده ها نزیك كف آكواریم تخم ریزی میكنند و سپس آنها به ته آكواریم می افتند بچه ها تقریباً در مدت سه روز از تخم ها بیرون می آیند وضرورتی در جداكردن والدین از بچه ها وجود ندارد دمای آب باید بین 25 تا 28 و pH آن نیزحدود 6 الی7 باشدهمچنین سختی آب باید كمتر از15 درجه باشد؛ سیلور دالرها می توانند بیش از2000 تخم بگذارند.

دالرها از خانواده پیرانا هستند و تعداد زیادی از انها منظره زیبایی در اکواریوم به وجود می اورد .

دالرها بیش از دوازده گونه هستند که از لحاظ ظاهری شبیه هم هستند.

دالر صلح جو انتخاب بسیاری از علاقه مندان اکواریومی است . اگرچه که این ماهی نسبتا بزرگ می شود و به جای بزرگی نیاز دارد .

این ماهی به این خاطر سیلور دالر نامیده شده است که بدن ان بسیار گرد و از پهلو فشرده شده است و معمولا به رنگ نقره ای با ته رنگ ابی و سبز کمی هست. انها مقداری هم قرمز هستند به خصوص باله ی نزدیک به مقعد در ماهی های نر که لبه ان قرمز است. در بعضی گونه ها نیز انها نقاطی بر روی دو طرف بدنشان دارند.

این ها ماهی های با نشاطی هستند که دوست دارند به صورت تجمعی باشند پس دسته ای انها را نگه دارید. باید حداقل3 دالر در یک اکواریوم با هم باشند.

این ماهی در اکواریوم های کم عمق ، با شن های تیره رنگ و گیاهان بسیار و جاهای مخفی متعدد شادتر هستند. دالرها گیاه خوارند پس از گیاهان خوشمزه استفاده نکنید و از گیاهان پلاستیکی استفاده کنید.

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار