drpetiran logo
دکتر پتیران
0919 177 1872

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

اصول و روش های نگهداری از جوجه تیغی کوتوله آفریقایی

حیوانی که به تازگی به عنوان حیوانات خانگی محبوبی برای کودکان و بزرگسالان شناخته میشوند جوجه تیغی کوتوله آفریقایی است . (African Pygmy Hedgehog) این مخلوقات کوچک به طور متوسط تا ۶ اینچ (۱۸ سانتی متر) رشد میکنند که این اندازه از نوک پوزه تا انتهای دم آنهاست و وزن آنها در حالت عادی به یک پاند (حدود نیم کیلو) میرسد. جوجه تیغی ها کوچک و سر به راه هستند و به آسانی اهلی و دستی میشوند و برای هر نوع زندگی آپارتمانی مناسب هستند.

پیش از خرید یک جوجه تیغی شما نیاز دارید از موارد زیر مطلع باشید :

قفس – نیاز به یک قفس بزرگ دارید. یک قفس همستر و چرخ بازی همستر نمیتواند نیازهای جوجه تیغی را در تهیه فضا و تفریح لازم، تامین کند. قفسی که تهیه میکنید حتما باید گرم باشد (نه خیلی داغ!) و نباید هیچ متریال اضافی درون آن باشد تا بتوان آن را به راحتی تمیز کرد.

بستر – تختخواب مخصوص گربه به هیچ عنوان برای جوجه تیغی ها مناسب نیست. در هنگام ادرار و مدفوع و هرگونه دفع دیگری، در صورت ترکیب با موادی که در این گونه بسترها هست احتمال مرگ حیوان وجود دارد. البته پیشنهاد ارزان قیمت تری وجود دارد و آن استفاده از روزنامه است که بهترین بستر برای این حیوانات خواهد بود زیرا مواد حاصل از دفع را به خوبی جذب میکند و به راحتی قابل تعویض است. اکیدا از استفاده از چوب سدر خودداری کنید زیرا عطر آن برای جوجه تیغی مضر خواهد بود.

دما – دمای مناسب برای زندگی این حیوانات دمایی بین ۶۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۱۸ الی ۲۶ درجه سانتیگراد) است و اگر دما از این بیشتر باشد جوجه تیغی ها برای مقابله با افزایش دمای بدن به خواب می روند.

تمرین و بازی – جوجه تیغی ها نیاز به تفریح زیادی دارند که بتواند به اندازه ی راه رفتن و گردش در طبیعت آنها را سرگرم کند. اگر آنها را در خانه رها میکند باید کاملا مراقب آنها باشید زیرا ممکن است به سرعت خرابکاری به بار بیاورند. آنها علاقه ی زیادی به حفاری دارند و دوست دارند که چنین محیطی را به عنوان محل زندگی انتخاب کنند. برای سرگرمی آنها باید اسباب بازی هایی با سایز نسبتا بزرگ در نظر گرفته شود.

چنگال – از زمانی که جوجه تیغی وارد منزل میشود و امکان خروج ندارد، صاحبان آنها باید مراقب بلند شدن ناخن های آنها باشند. اگر اجازه داده شود که تا حد غیرمجاز و زیادی رشد کنند، میتوانند کاملا ناقص وبدریخت شوند. البته برای بار اول توصیه میشود که جوجه تیغی خود را نزد دامپزشک ببرید تا ناخن او را کوتاه کند و روش کار را به شما بیاموزد.

بالا رفتن – جوجه تیغی ها عاشق صعود و بالا رفتن از اجسام هستند بنابراین جدا از اینکه سقف محل زندگی آنها را باز بگذارید خودداری کنید.از سوی دیگر نردبان های کوچک و رمپ و دیگر اسباب بازی های قابل بالا رفتن میتوانند به قفس اضافه شوند، البته تا حدی که جوجه تیغی ها را به بیرون از قفس هدایت نکند!!

سر و صدا – جوجه تیغی ها حس شنوایی فوق العاده قوی دارند، بنابراین صاحب این حیوان باید کاملا دقت کند که از این نظر محیط مناسبی برای او ایجاد کند تا حیوان اذیت نشود. صداهای بلند یا صداهایی با فرکانس بالا می توانند این حیوان را به شدت وحشت زده کرده و یا حتی دچار شوک عصبی کند. در مواقعی که وحشت زده میشوند فورا، ستون فقرات و پیشانی و پش گردن آنها کاملا راست شده و تیغ های آنها به حالت ایستا در می آید.

رژیم غذایی – جوجه تیغی ها پستاندار هستند اما در عین حال حشره خوار هم هستند. برای آنها غذاهای تجاری زیادی در دسترس است ولی بسیاری از صاحبان آنها در بسیاری موارد به آنها غذای خشک شده ی گربه و یا کرم های غذایی و میوا هایی نظیر موز و تکه های کوچک گوشت می دهند، اما باید از دادن غذای کنسروی گربه و گوشت یخ زده به شدت اجتناب شود.

آب – همواره باید آب تازه در دسترس این حیوانات باشد. برای این کار میتوانید از ظروف آب مخصوص که در فروشگاه های حیوانات خانگی به فروش میرسند استفاده کنید، می توانید از کاسه هایی با لبه های کوتاه نیز استفاده کنید. البته اگر از کاسه استفاده میکنید باید آمادگی این را داشته باشید که به سرعت کثیف شده و نیاز به تعویض آب داشته باشد.

استحمام (شستشو) – شاید عجیب به نظر برسد ولی جوجه تیغی ها باید بسته به موقعیت، حمام شوند. انگل هایی مانند کک و ساس عمومی ترین دلیل برای استحمام این حیوانات به شمار میرود. گرچه آنها شناگران خوبی به شمار میروند ولی ممکن است صاحب آنها از عکس العملی که در مقابل شسته شدن نشان میدهند غافلگیر شود. در این حالت آنها تیغ های خود را راست کرده و شروع به خس خس میکنند و ممکن است یک نبرد واقعی را با دستان شما به راه بیاندازند. بنابراین زمانی که تصمیم به شستن جوجه تیغی گرفتید احتیاج به یک دستکش ضخیم خواهید داشت، و با یک مسواک کهنه یا بسیار نرم که دندانه های سفت نداشته باشد آنها را در آبی ولرم که ۲ اینچ (۵ سانتی متر) ارتفاع داشته باشد (با صبر و حوصله زیاد) بشویید. یکی از راه های شستشوی آنها این است که آب را با اندکی شامپوی ملایم (مثلا شامپوی بچه) مخلوط کرده و بشویید. جوجه تیغی را در یک دست نگه داشته و با دست دیگر آب را روی کل بدن جوجه تیغی ریخته و کاملا دقت کنید آب در گوش و چشم و بینی حیوان نرود. بعد از اینکه حیوان کاملا خیس خورد، مسواک را برداشته و تمام کمر را از سر تا انتهای دم را با مسواک کاملا بشویید. حیوان را خوب بشویید و سپس با دقت تمام، آن را در یک پتوی گرم بپیچید تا تمام آبهای روی بدن حیوان خشک شوند. از قبل آمادگی این را داشته باشید که حیوان بعد از شستشو مقاومت زیادی از خود نشان دهد که در اینگونه موارد میتوانید بعد از اتمام شستشو با تکه ای میوه یا یک کرم خوراکی او را گول بزنید و معمولا به همین سادگی میتوان اوضاع را به حالت عادی برگرداند.

جوجه تیغی های دیگر – جوجه تیغی ها حیواناتی تنها هستند و ترجیح میدهند در قفس خود باشند و کسی مزاحم آنها نشود. به جز فصل زاد و ولد، در فصو

 

کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 1. امیر

  سلام بدنم ساس جوجه تیغی گرفته خارش گرفتم باید چیکار کنم ممنون

  1. khashayar

   به پزشک مراجعه کنید برای خودتون
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 2. آرزو

  من یک جوجه تیغی پیدا کردم میخام نگهش دارم واکسن چی باید بزنه مریضی چییی نداره؟

  1. khashayar

   سلام حضوری مراجعه کنید
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 3. مریم

  سلام۔وقتتون بخیر۔من اصفھانم و ھرچقدر دنبال یہ دامپزشک خوب تو زمینہ جوجہ تیغی بودم ھمہ گفتن متخصص جوجہ تیغی اصن تو ایران نیست! من ۲تا جوجہ تیغی نر و مادہ دارم۔۔نر ب ھیچ وجہ تخم مرغ و گوشگ و مرغ و میوہ ھایی ک واسش میزارم رو نمیخورہ۔۔واسش کرم میلورم گرفتم اونارو خوب میخورد۔ولی دلم میخواد چیزای دیگہ ھم بخورہ۔۔مادہ ھمہ چی میخورہ و تازہ پیداش کردم۔قسمت واژنش برآمدہ شدہ و یکی گفت احتمالا حاملہ است۔آیا امکانش ھست ک من عکس این دوتارو واستون بفرستم و راھنماییم کنید؟ھزینہ ویزیت رو ھم پرداخت کنم؟

  1. khashayar

   سلام باید حضوری معاینه بشن
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار

 4. بهنام

  سلام من ۲ تا جوجه تیغی نر و ماده دارم ولی باهم جفت نمیخورن و همو میزنن باید چیکار کنم؟؟

  1. khashayar

   سلام ابتدا از جنسیت مطمئن بشید سپس باید ماده و سپس نر چک شود
   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 5. Z.z

  جوجه تیغی خیلی کوچیکی ک شیر خواره بهش چی بدم؟خیلی بی حاله

  1. khashayar

   بهتره بگذارید پیش مادرش

   کلینیک دامپزشکی دکتر افشار ( کلینیک دامپزشکی در تهران)

 6. سامان

  ادرس میخواستم برای اوردن جوجه تیغیم برای واکسن زد انگل

 7. Atieh

  درود،تعدادی جوجه تیغی برای فروش موجود می باشد برای سفارش واطلاعات ب تلگرام ب ایدیatieh7623مراجعه کنید.

 8. محسن

  سلام
  جوجه تیغی من بعد از ۳ ماه که نگهداریش میکنم شروع به ریزش تیغ کرده
  روزی تقریبا ۳۰ تا تیغ ازش میریزه
  چکار باید کرد؟؟

 9. دنبال جوجه تیغیم

  سلام
  مطلب بسیار عالی و مفید بود
  ببخشید از کجا می شه جوجه تیغی خریداری کرد ؟
  اخه من خیلی وقته دنبالشم

  1. admin

   این مجموعه فقط درمانی است و دخالتی در خرید و فروش ندارد


ثبت نظر

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.